«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ․ Ինչն է խոչընդոտում ազատ տնտեսական մրցակցության պաշտպանությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Կառավարության 2020 թ․ փետրվարի 27-ի որոշմամբ հաստատված՝ Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավման 2020-2023 թթ. միջոցառումների ծրագրով ամրագրվել է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի  կողմից վարչական վարույթների  արդյունավետ մեխանիզմների, վերահսկման առավել արդյունավետ լծակների ներդրման  անհրաժեշտությունը եւ, ըստ այդմ, օրենսդրական փոփոխությունների իրականացումը: Եվ հիմա հանձնաժողովը  «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ է մշակել, զուգահեռ փոփոխություններ է առաջարկում հարակից այլ օրենքներում։
Բանն այն է, որ տնտեսական մրցակցության ոլորտը կարգավորող հիմնական օրենքը` «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին», ընդունվել է  մոտ 20 տարի առաջ` 2000 թ․ նոյեմբերի 6-ին եւ մինչ օրս ենթարկվել է բազմաթիվ փոփոխությունների: Չնայած դրան, այն դեռ զգալի բարեփոխման կարիք ունի:
Փորձենք հասկանալ՝ ինչ հիմնախնդիրների մասին է խոսքը՝ ըստ հանձնաժողովի։
Խոսքն, օրինակ, պատասխանատվության միջոցների մասին է։  ՏՄՊՊՀ-ի պարզաբանմամբ, օրենքը իրավախախտումների համար նշանակվող տուգանքների չափերը սահմանելիս նախատեսել է դրանց առավելագույն շեմեր, ինչը թուլացնում է օրենքով նախատեսված պատասխանատվության կանխարգելիչ նպատակի իրագործման հնարավորությունը»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Что препятствует защите свободной экономической конкуренции?
“В программе мероприятий для улучшения бизнес среды Армении на 2020 - 2023 гг., утвержденной решением правительства от 27 февраля 2020 г.,  была зафиксирована необходимость внедрения Государственной комиссией по защите экономической конкуренции эффективных механизмов административных производств, более эффективных рычагов контроля и, соответственно, осуществления законодательных изменений. Теперь комиссия разработала поправки в Закон “О защите экономической конкуренции”, и параллельно предлагает изменения и в другие смежные законы.
Дело в том, что основной закон, регулирующий сферу экономической конкуренции, “О защите экономической конкуренции”, был принят около 20 лет назад, 6 ноября 2000 года и с тех пор претерпел множество изменений. Несмотря на это, он все еще нуждается в существенной реформе.
Попытаемся понять, о каких проблемах идет речь, по мнению комиссии.
Речь, например, идет о мерах ответственности. Как пояснила ГКЗЭК, при установлении размеров штрафов за правонарушения закон предусмотрел их максимальные пороги, что ослабляет возможность осуществления превентивной цели ответственности, предусмотренной законом”.