Հայաստանում հաստատվել է COVID-19-ի 517 նոր դեպք
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հունիսի 2-ին, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 10009 դեպք, որոնցից 3427-ն` առողջացած:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 6368 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է  59 917 թեստավորում: Այսպիսով` կա կորոնավիրուսային հիվանդությամբ հաստատված 517 նոր դեպք (Հայաստանում մինչև այժմ արձանագրված ամենամեծ թիվը) և 25 առողջացած։
Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսային հիվանդությունից արձանագրվել է մահվան 158 (ավելացել է ևս 19-ով) դեպք:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ մահացած պացիենտները եղել են 80, 53, 64, 80, 82, 75, 58, 69, 57, 79, 63, 69, 75 տարեկան տղամարդիկ և 81, 50, 74, 86, 60, 61 տարեկան կանայք։ Բացի վերջինից, մնացած բոլորն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ։
Արձանագրվել է մահվան ևս 1 դեպք, երբ պացիենտների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Այդպիսի դեպքերի ընդհանուր թիվը 56 է։

В Армении подтверждено 517 новых случаев COVID-19
По состоянию на 11:00 2 июня в Армении подтверждено 10 009 случаев коронавируса, из которых 3 427 выздоровели
Как передает Арменпресс, об этом сообщается на сайте Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения Армении.
На данный момент фактическое лечение от коронавирусного заболевания получают 6 368 пациентов. Всего было проведено 59 917 тестов. Выявлено 517 новых случаев заражения (самое высокое число, зафиксированное до сих пор в Армении), 25 пациентов выздоровели.
В общей сложности из-за коронавируса зарегистрировано 158 летальных исходов (увеличилось еще на 19).
В Министерстве здравоохранения Армении сообщают, что погибшие пациенты были мужчины 80, 53, 64, 80, 82, 75, 58, 69, 57, 79, 63, 69, 75 лет и женщины 81, 50, 74, 86, 60, 61 лет. Кроме последней скончавшейся женщины, все имели сопутствующие хронические заболевания.
Зафиксирован 1 случай смерти, когда у пациента была подтверждена коронавирусная инфекция, однако смерть наступила вследствие другой болезни. По общему счету таких случаев - 56.