Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է Երեխաների իրավունքների պաշտպանության օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել  երեխաների իրավունքների պաշտպանության օրվա առիթով։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ նախագահի ուղերձը․
«Այսօր Երեխաների իրավունքների պաշտպանության օրն է:
Յուրաքանչյուր երեխա ապագայի խորհրդանիշն ու երաշխիքն է՝ ընտանիքի ապագա, երկրի ապագա, բանակի ապագա, հողի ապագա... Ապագան գալիս է վաղը, բայց սկսվում է այսօր՝ յուրաքանչյուր նորածնի ճիչով, յուրաքանչյուր ծնողի բերկրանքով, պետության ամեն նոր քաղաքացու անվամբ:
Սիրելի՛ երեխաներ, իմ կրտսե՛ր բարեկամներ,
Գիտեմ, որ այս օրերին շատ դժվար է տանը նստելը, երբ բնությունը, բակը, խաղը դուրս են կանչում: Շնորհակալ եմ, որ համբերում եք և հասկանում: Հավատացեք, որ այսօրվա դժվարությունն ու անհարմարությունը վաղվա ավելի լավ օրվա համար են, երազանքների օրվա համար:
Ձեր մեջ երազանքներ կան, որոնք ոչ միայն ձերն են, այլև ձեր ծնողներինը: Պետք է կարողանանք միասին այնպես անել, որ իրականությունը լինի ձեր երազանքի նման:
Երեխաների միջոցով մենք նորովի ենք բացահայտում մեզ շրջապատող հսկա աշխարհը: Այն մեծ ու փոքր, բազմագույն ու բազմաշերտ աշխարհների խճանկար է: Մանկական աշխարհն այդ խճանկարի ամենագունագեղ մասն է, որը կառուցվում է երեխաների շնորհիվ ու մեծերիս մասնակցությամբ: Որպես պետություն և քաղաքացի, որպես ընտանիք և ծնող, որպես իշխանություն և հասարակություն եկեք չխնայենք մեր ջանքերը: Գործի դնենք մեր սիրտն ու միտքը, որ այդ աշխարհը կառուցվի ամուր և կայուն հիմքերի վրա, լինի հնարավորինս գեղեցիկ ու լուսավոր, հուսառատ ու հուզառատ:
Սակայն հանուն երեխաների և երեխաների համար գործադրվող բոլոր ջանքերը իզուր կլինեն, եթե նախ և առաջ չերաշխավորվի նրանց խաղաղ մանկությունը: Խաղաղությունը միայն կապույտ երկինքը չէ: Խաղաղությունը նաև այն մթնոլորտն է, որտեղ սեր, հանդուրժողականություն ու համերաշխություն կա ինչպես փոքրերի, այնպես էլ մեծերի, ինչպես հարազատների, այնպես էլ անծանոթների միջև:
Այսօր մեր ապագայի պաշտպանության օրն է: Պաշտպանությունը նշանակում է նաև պատասխանատվություն երեխայի այսօրվա ու վաղվա համար, նրա ազատության և իրավունքի համար, նրա ճակատագրի համար:
Երեխաները պետք է լինեն յուրաքանչյուրիս ուշադրության կենտրոնում: Անկախ մեր զբաղեցրած պաշտոնից և հասարակական դիրքից բոլորս պետք է դրսևորենք ամենօրյա և անձնական բարձր պատասխանատվություն: Իսկ ցանկացած պարտավորություն ստանձնելիս՝ միջազգային փաստաթղթերից մինչև դրանցից բխող օրենքներն, ուսման ծրագրերն ու դասագրքերը, մենք պետք է առաջնորդվենք նախ և առաջ ընտանիքի և երեխաների մասին մեր ազգային արժեհամակարգից բխող ընկալումներով: Այդ փաստաթղթերը, օրենքները կիրառելիս պետք է գտնվեն այնպիսի կարգավորումներ, որոնք կհամապատասխանեն մեր պետությանն, ապագայի ու երեխաների մասին մեր պատկերացումներին, հարիր կլինեն մեր ազգային նկարագրին:
Սիրե՛նք ու պաշտպանե՛նք երեխաներին և նրանց իրավունքներն, ի դեմս նրանց՝ պաշտպանե՛նք մեր ընտանիքի, մեր երկրի, մեր հասարակության վաղվա օրը»:

YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian addressed a congratulatory message on the International Day for Protection of Children on June 1, the Presidential Office told Armenpress.
“Today is International Day for Protection of Children.
Each child is a symbol and promise of the future – the family’s future, country’s future, army’s future, land’s future… Future starts tomorrow but it starts today with the cry of a newborn baby, delight of each parent, with a new citizen of the state.
Dear children, my little friends,
I know that today it is very difficult to stay home when the nature, backyard, and games call you out. I am thankful that you remain understanding and patient. Believe me that today’s difficulties and discomfort are necessary to make tomorrow a better day, to make it dreams’ day.
You have dreams which are not only yours but also your parents’. Together, we must make your dreams come true, so that your dreams turn into the reality.
Through the kids, we rediscover the enormous world around us. It is a mosaic of big and small, colorful and multilayered worlds. Children’s world is the most colorful part of that mosaic which is being built thanks to children and with the participation of the adults. Let us not spare our efforts as a state and as citizens, as a family and parents, as authorities and a society. Let’s employ our heart and mind to build that world on a strong and unshakeable foundation, to make it beautiful and bright, full of hope and emotions.
But all efforts made for the sake of children and for the children will be wasted if we are not able to ensure first and foremost their peaceful childhood. Peace is not only blue skies. Peace is also the atmosphere in which love, tolerance, and solidarity reign for the children and for the adults alike, inside the family and among the strangers.
Today is the day for the protection of our future. Protection means also responsibility for the children’s today and tomorrow, for their liberties and rights, for their destiny.
Children should be in the center of our attention. Regardless of the position we hold and public status, we all have to manifest a daily and personal high responsibility. And in assuming an obligation – from an international document and ensuing laws to educational programs and textbooks, we have to be guided by the notions emanating first of all from the national system of values related to the family and children. In the implementation of the laws and documents, regulations should be found which will reflect our ideas related to the state, future and children and which will be in line with our national character.
Let us love and protect the children and their rights, and in their person – let us protect the tomorrow of our families, of our country, and of our society”.