Հավատարիմ ենք Սարդարապատի և Արցախի հաղթական ավանդներին ու պատգամներին․ ՀՀ վարչապետի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության եվ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասված է․
«Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ,
Սփյուռքի հպարտ հայություն,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության տոնի կապակցությամբ:
1918 թվականի մայիսի 15-ին Ալեքսանդրապոլը գրավելուց հետո, մայիսի 21-ին թուրքական առաջապահ ուժերը հասել էին Սարդարապատ գյուղ և թվում էր՝ նրանք  անխուսափելիորեն մուտք են գործելու էջմիածին ու Երևան, և հայության մնացած հատվածն էլ դատապարտվելու է ոչնչացման:
Դրությունն օրհասական էր: Սակայն պետք էր ոտքի կանգնել՝ ուժերի գերլարումով դիմակայելու մահաբեր գրոհին: Եվ հենց Արամ Մանուկյանը դարձավ հայության ոգու, կամքի ու ուժի մարմնավորումը. միշտ արդարադատ ու վճռական Արամը հուսահատության այդ օրերին ասում էր. «Դեպի գործ և աշխատանք, ու հաղթողը մենք ենք լինելու»:
Հուսահատությունը շուտով փոխվեց ոգևորության: Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի ու Ղարաքիլիսայի հերոսական մարտերում հայ ժողովուրդը մեկընդմիշտ ամրագրեց իր տեղն աշխարհի քարտեզի վրա. մայիսյան հաղթանակների շնորհիվ է, որ ստեղծվեց Հայաստանի Հանրապետությունը:
Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի ու Ղարաքիլիսայի հերոսները դարձան Հայաստանի անկախության կերտողները: Հավերժ փառք Արամ Մանուկյանին, Թովմաս Նազարբեկյանին, Մովսես Սիլիկյանին, Դրոյին, Նժդեհին, Դանիել ու Պողոս Բեկ Փիրումյաններին, եզդիական հեծյալ ջոկատի հրամանատար Ջհանգիր աղային, ողջ հայկական բանակին ու աշխարհազորայիններին, զենքը ձեռքին կռվող հոգևորականներին:
1918 թվականի այսօրվա Եռաբլուրի տարածքում Արամ Մանուկյանի նախաձեռնությամբ աշխատում էին շուրջ 1500 կին ու տղամարդ, նրանք ամրացնում էին դիրքերը. Եռաբլուրը Երևան քաղաքի պաշտպանական վերջնագիծն էր: Սարդարապատի հաղթական ճակատամարտը զերծ պահեց Երևանը գրավվելուց, իսկ Եռաբլուրը տարիներ անց դարձավ յուրատեսակ ուխտատեղի՝ ոգեկոչելու Արցախի ազատության համար կյանքը նվիրաբերած հերոսների հիշատակը:
Այսօր մենք հավատարիմ ենք Սարդարապատի և Արցախի հաղթական ավանդներին ու պատգամներին, հավատացած ենք՝ ունենալու ենք մեր երազանքների Հայաստանը՝ արդար, բռնությունից զերծ, առաջխաղացման ու փոփոխության ձգտող ստեղծագործ հասարակությամբ, ուժեղ տնտեսությամբ ու էլ ավելի ուժեղ  ու արդիական բանակով:
Արամ Մանուկյանը ասում էր. «...դուք պիտի իմանաք, որ ես անոյժ եմ առանց ձեզ: Հերոսը ինքը ժողովուրդն է և եթե ժողովուրդը պատրաստակամություն ունի... աշխատել ու փրկել հայությունը վերահաս կործանումից, ապա իմ ու ինձ նման շատերի աշխատանքը ապարդիւն չի անցնի»:
Ուստի միասին դեպի գործ և աշխատանք, դեպի մեր երազանքների Հայաստան:
Համոզված եմ, Հայաստանի Հանրապետության հաղթական քաղաքացին այլևս երբեք թույլ չի տա պետականության կամ քաղաքացիության կորուստ, ինքնիշխանության և իրավունքի կորուստ, հավատի և լավատեսության կորուստ:
Հայաստանի Հանրապետությունը երկիր մոլորակի վրա պետք է գոյություն ունենա հավիտյան, Հայաստանի դրոշը պետք է հավիտյան ծածանվի՝ խորհրդանշելով մեր ոգին ու հպարտությունը, մեր ազատությունն ու ինքնիշխանությունը:

We are committed to victorious contribution and message of Sardarapat and Artsakh – PM Pashinyan
YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan issued a congratulatory message on Republic Day. As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, the message runs as follows,
‘’Dear people, proud citizens of the Republic of Armenia,
Proud Armenians of the Diaspora.
Congratulations to all of us on Republic Day!
After taking control of Alexandropol on May 15, 1918, the Turkish vanguard forces reached the village of Sardarapat on May 21: it seemed that they would inevitably enter Etchmiadzin and Yerevan, and the rest of the Armenians were doomed.
The situation was critical. However, it was necessary to stand up to the deadly attack. Aram Manukyan was the one to embody the fighting spirit and the strength of the Armenians. Always fair and decisive, Aram used to say in those days of despair. “Let us all get down to work, and we are sure to be on the winning side!”
Despair soon changed to enthusiasm. In the heroic battles of Sardarapat, Bash-Aparan and Gharakilisa, the Armenian nation once and for all earned its worthy place on the world map. The May victories led to the establishment of the Republic of Armenia.
The heroes of Sardarapat, Bash-Aparan and Gharakilisa became the builders of Armenia’s independence. Eternal glory to Aram Manukyan, Tovmas Nazarbekyan, Movses Silikyan, Dro, Nzhdeh, Daniel and Poghos Bek-Pirumyans, Yezidi cavalry detachment commander Jhangir Agha! Glory to the Armenian army, the people’s volunteer corps fighters and clergy who fought with arms in hand!
On those heroic days of 1918, about 1500 men and women worked hard in the territory of today’s Yerablur to erect military fortifications on the initiative of Aram Manukyan. Yerablur was the defensive end of Yerevan. The victorious battle of Sardarapat prevented Yerevan from being captured, and Yerablur became a special place of pilgrimage years later to commemorate the heroes who gave their lives for the freedom of Artsakh.
Today we are committed to the victorious contribution and message of Sardarapat and Artsakh, we believe that we will have the Armenia of our dream with a just and creative society striving for progress and change, a strong economy and an even stronger and more modern army.
Aram Manukyan used to say. “…you must know that I am powerless without you. The entire Armenian nation is a hero, and our efforts will go in vain unless people want ... to work and save the Armenians from impending doom.” Therefore, let us all get down to work for the sake of the Armenia of our dream!
I am convinced that the victorious citizen of the Republic of Armenia will never again allow the loss of statehood or citizenship, the loss of our sovereign rights, the loss of faith and optimism.
The Republic of Armenia must exist on the planet Earth forever, the flag of Armenia must fly high forever, symbolizing our spirit and pride, our freedom and sovereignty.