Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Միքայել Մինասյանի հնչեցրած մեղադրանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի՝ իբր մաքսանենգ երկրի իմիջով հետաքրքրվողներին հորդորում է առաջին հերթին հետաքրքրվել հարուցված քրեական գործերով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ՝ անկախ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հորդորով անդրադառնալով Վատիկայում ՀՀ նախկին դեսպան, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանի հնչեցրած մեղադրանքներին, թե երկրից մաքսանենգ ճանապարհով ինքնաթիռներ են գնում:
Պատգամավորը խնդրեց ջաջախել այդ մտահոգությունները:
Փաշինյանն արձագանքեց՝ կարծում է, որ Հայաստանի՝ որպես մաքսանենգ երկրի իմիջով հետաքրքրվողներn առաջին հերթին պետք է հետաքրքրվեն այն քրեական գործով, որը հարուցված է ՊԵԿ-ում՝ Միքայել Մինասյանի գործունեության հետ կապված: «Ըստ իմ ունեցած տեղեկությունների, առանց որևէ մեկի անմեղության կանխավարկածը խախտելու, Ձեր նշած անձի հովանավորությամբ Հայաստան են ներկրվել ամենատարբեր բաներ՝ գյուղատնտեսական մթերքներ, ճոխության առարկաներ, շինանյութ, ինչ ասես՝ սելիտրայի անվան ներքո: Եվ դրա արդյունքում ՀՀ-ին  պատճառվել է մոտ 20 մլրդ դրամի վնաս»,-ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով ՀՀ-ից ծխախոտի արտահանման տիրույթին՝ վարչապետը նշեց, որ առնվազն վերջին 5 տարում այդ համակարգում ոչ մի բան չի փոխվել: Եվ եթե այդտեղ կա խնդիր, ուրեմն այդ խնդրի պատասխանը պետք է առաջին հերթին պահանջել Միքայել Մինասյանի աներ Սերժ Սարգսյանից:
«Ասենք՝ դուք գիտեք, որ Կրասնոդար երկրամասում բռնվել է մաքսանենգ բեռով ծխախոտ, որը արտահանվել է Հայատանից, եթե հիմա հետ պտտենք իրադարձությունը և քննենք Հայաստանի հարկային մարմինների գործողությունները, այդ գործողությունների մեջ ոչ մի բան չի կարող փոխվել, քանի որ որևէ բան փոխվելը կլինի ապօրինի, որովհետև մարդը գալիս է ասում է՝ ես ծխախոտ եմ արտահանում ՀՀ-ից, օրինակ, Աֆղանստան և թռնում եմ Ռուսաստանով դեպի Աֆղանստան: Եվ այդ մարդը թռնում է, օրինական ձևակերպում է ապրանքը: Եթե այսօր էլ լինի այդ նույն բեռը, նույն կերպ ձևակերպելու է, թռնելու է: Եթե ճանապարհին վայրէջք է կատարում Կրասնոդարում, օրինակ, վերալիցքավորման պատճառաբանությամբ, բայց ծխախոտի մի մասը փորձ է արվում լրիվ բեռնաթափել այնտեղ, Հայաստանի իշխանությունը դրա հետ որևէ կապ չունի»,-ասաց վարչապետը:
Նա նկատեց՝ հիմա շատ մարդիկ հարցնում են, թե կոռուպցիոներները ինչու չեն «սսկվում»: «Ես կարծում եմ, որ նրանք վերջին օրերի իրադարձությունների արդյունքում կսսկվեն: Թույլ տվեք համոզմունք հայտնել, որ կսսկվեն, որովհետև քրեական գործում ներգրավված մեղադրյալի պաշտպանական թիմին օրենքով սահմանված կարգով փոխանցվել են տեղեկություններ, որով մեղադրյալը և նրա ընտանիքը պետք է իմանան, թե ինչ խորը ցեխի մեջ են իրենք, որից դուրս պրծնել չեն կարողանալու»,-ասաց վարչապետը:

Никол Пашинян коснулся озвученных Микаэлом Минасяном обвинений
Премьер-министр Армении Никол Пашинян призывает тех, кто интересуется имиджем Армении якобы как контрабандной страны, в первую очередь поинтересоваться уголовными делами. Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом в ответ на вопрос независимого депутата Тиграна Уриханяна, коснувшись обвинений, озвученных бывшим послом Республики Армения в Ватикане, зятем третьего президента Армении Микаэлом Минасяном.
Депутат попросил премьера разбить в пух и прах эту озабоченность.
Пашинян ответил, что считает, что те, кто интересуется имиджем Армении как контрабандной страны, должны в первую очередь интересоваться уголовным делом, возбужденным в Комитете государственных доходов в связи с деятельностью Микаэла Минасяна. «Согласно имеющейся у меня информации, не нарушая чьей-либо презумпции невиновности, под патронатом упомянутого вами человека в Армению были ввезены различные вещи: сельскохозяйственная продукция, предметы роскоши, строительные материалы под “селитрой”. В результате Армении нанесен ущерб на около 20 миллиардов драмов», - сказал Пашинян.
Коснувшись сферы экспорта сигарет из Армении, премьер-министр отметил, что в этой системе ничего не изменилось за последние 5 лет. И если там есть проблема, то ответ в первую очередь нужно потребовать от тестя Микаэла Минасяна Сержа Саргсяна.
«Вы знаете, что в Краснодарском крае была изъята контрабандная сигарета, которая была вывезена из Армении, если мы сейчас вернемся назад и изучим действия армянских налоговых органов, то увидим, что ничего не изменится в этих действиях, потому что изменение чего-либо было бы незаконно, потому что, когда человек приходит и говорит, что я экспортирую сигареты из Армении, например, в Афганистан, и везу груз через Россию в Афганистан.
И этот человек летит, законно оформляет груз. Если сегодня будет такой же груз, он будет формулироваться и летать по той же логике. Если груз приземляется в Краснодаре, например, чтобы заправиться, и часть сигарет или весь груз полностью там пытаются разгрузить, правительство Армении не имеет к этому никакого отношения», - сказал премьер-министр.
Он отметил, что многие сейчас спрашивают, почему коррупционеры не «затыкаются». «Думаю, в свете последних событий они заткнутся. Позвольте мне заверить вас, что они заткнутся, потому что группе защиты предполагаемого обвиняемого, вовлеченного в уголовное дело, в соответствии с законом была предоставлена информация, согласно которой обвиняемый и его семья должны знать, насколько глубоко они погрязли и не смогут сбежать», - сказал премьер-министр.