Արմեն Սարգսյանը «Հայ պարկ»-ի և Գյուրջիևի անվան այգու գաղափարները քննարկել է Սաշուր Քալաշյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է վաստակավոր ճարտարապետ Սաշուր Քալաշյանին:
Նրանք զրուցել են Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի երկու նախաձեռնությունների՝ Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի տարածքում համազգային այգի՝ «Հայ պարկ» ստեղծելու և Գյումրիում մեծ մտածող, ծնունդով գյումրեցի Գյուրջիևի անվան այգի հիմնելու մասին:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այս երկու նախաձեռնությունների վերաբերյալ կարևոր է ճարտարապետի կարծիքը, ով ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի և Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի շենքի համահեղինակն է, այլև իր գործունեությամբ մեծ ներդրում է ունեցել Գյումրիի պատմաճարտարապետական նշանակություն ունեցող շենքերի պահպանման գործում՝ մասնավորապես նախագծելով և կառուցելով «Կումայրի» պետական պատմաճարտարապետական արգելոց-թանգարանը։
Ներկայացնելով իր երկու նախաձեռնությունների նպատակը՝ նախագահն ասել է, որ «Հայ պարկ»-ի հիմքում առաջին հերթին միասնության և միասնական գործի գաղափարն է: Ստեղծվում է մի արժեք, որն ուղղված է ոչ միայն մեր պատմությանը, Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, այլ նաև՝ ապագային: Նա կարևոր է համարել նաև այգու բնապահպանական նշանակությունը Երևանի համար:
Ինչ վերաբերում է Գյումրիում Գյուրջիևի այգու ստեղծմանը, գաղափարը ենթադրում է համերգասրահի, գրադարանի և այլ ենթակառուցվածքների ստեղծում, միջավայր, որը կարող է գրավել ոչ միայն Գյուրջիևի հետ կապված անհատներին ու աշխարհի տարբեր երկրներում գտնվող նրա կենսափիլիսոփայության հետևորդներին, այլև դառնալ մշակութային միջոցառումների անցկացման հետաքրքիր վայր:
Ճարտարապետ Սաշուր Քալաշանը ողջունելի է համարել նախագահ Սարգսյանի նախաձեռնությունները՝ նշելով, որ պատրաստ է իր մասնագիտական կարողություններով և փորձով աջակցել մեր ժողովրդի և, հատկապես, Երևանի ու Գյումրիի համար կարևոր ծրագրերը կյանքի կոչելուն:

Армен Саркисян обсудил с Сашуром Калашяном идеи создания “Ай парка”и парка им. Гюрджиева
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял заслуженного архитектора Сашура Калашяна. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
Они обсудили две инициативы президента Республики Армена Саркисяна: создание общенационального парка “Ай парк” на территории Мемориального комплекса Геноцида армян в Цицернакаберде и создании парка им. великого мыслителя, гюмрийца Гюрджиева, в Гюмри.
Президент Саркисян отметил, что мнение архитектора относительно этих двух инициатив, который не только является соавтором Мемориального комплекса Геноцида армян и здания Музея-института Геноцида армян, но и своей деятельностью внес большой вклад в дело сохранения историко-архитектурных строений Гюмри, в частности, спроектировав и построив Государственный историко-архитектурный музей-заповедник “Кумайри”, очень важно.
Представляя цель двух своих инициатив, президент сказал, что в основе “Ай парка”, в первую очередь, - идея единства и единого дела. Создается ценность, представляющая нашу историю, память жертв Геноцида армян, и направленная на будущее. Он также отметил и экологическое значение парка для Еревана.
Что касается парка Гюрджиева в Гюмри, то идея предполагает создание концертного зала, библиотеки и других инфраструктур, которые могут привлечь не только людей, связанных с жизнедеятельностью Гюрджиевым, но и его последователей из разных стран мира и стать интересным местом для проведения культурных мероприятий.
Архитектор Сашур Калашян приветствовал инициативы президента Саркисяна, отметив, что готов своими профессиональными возможностями и опытом содействовать претворению в жизнь таких важных для нашего народа программ, особенно для Еревана и Гюмри.