Հայաստան-Ռուսաստան ռազմական համագործակցությունը բավական սերտ է. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտնել է, որ Հայաստանի հետ ՌԴ ռազմական համագործակցությունը բավական սերտ է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ինչպես հայտնում է Regionmonitor-ը, այս մասին Լավրովն ասել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստի արդյունքների ամփոփման ասուլիսում:
«Հարաբերությունները մենք գնահատում ենք, որպես դաշնակցային: Դա վերաբերում է և՛ ՀԱՊԿ շրջանակում, և՛ մեր երկկողմ հարաբերություններին: Ռազմական համագործակցությունը բավական սերտ է»,- ասել է Լավրովը:
Ռուսաստանի արտգործնախարարը հավելել է, որ Հայաստանում գտնվում է ռուսական ռազմաբազա, որն աջակցում է տարածաշրջանում կայունության ու անվտանգության պահպանմանը:
«Ինչ վերաբերում է ռազմատեխնիկական համագործակցությանը, ռազմատեխնիկական աջակցությանը, որը մենք ցուցաբերում ենք Հայաստանի Հանրապետությանը, այստեղ ևս բավական սերտ և արդյունավետ աշխատանք է ընթանում»,- նշել է նախարարը:
Սերգեյ Լավրովը նշել է, որ այդ աշխատանքը մշտական է, ամենօրյա և պրոֆեսիոնալ, և այդ առնչությամբ որևէ հարց չի առաջանում:
Մայիսի 26-ին տեսակապի ձևաչափով տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստը, որին մասնակցել և ելույթով հանդես է եկե նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:

Военное сотрудничество Армения-Россия довольно тесное: Сергей Лавров
Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров заявил, что военное сотрудничество РФ с Арменией довольно тесное. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на “Regionmonitor”, об этом Лавров сказал на пресс-конференции по итогам заседания Совета министров иностранных дел Организации Договора о коллективной безопасности.
“Отношения мы оцениваем как союзнические. Это касается отношений и в рамках ОДКБ, и наших двусторонних отношений. Военное сотрудничество достаточно тесное”, - сказал Лавров.
Глава МИД России добавил, что в Армении находится российская военная база, которая содействует сохранению стабильности и безопасности в регионе.
“Что касается военно-технического сотрудничества, военно-технического содействия, которое мы оказываем Республике Армения, здесь также идет довольно тесная и эффективная работа”, - отметил министр.
Сергей Лавров отметил, что эта работа ведется постоянно, она каждодневная и профессиональная, и в этой связи никаких вопросов не возникает.
26 мая в формате видеосвязи состоялось заседание Совета министров иностранных дел стран-членов ОДКБ, в котором принял участие и выступил с речью министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.