Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Վրաստանի վարչապետին՝ երկրի ազգային տոնի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Գախարիային՝ Վրաստանի ազգային տոնի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Վրաստանի բարեկամ ժողովրդին Վրաստանի ազգային տոնի՝ Անկախության վերականգնման օրվա կապակցությամբ։
Ավելի քան 100 տարի առաջ՝ 1918 թվականի մայիսի 26-ին, Վրաստանի Ժողովրդավարական Հանրապետության հռչակմամբ Վրաստանի ժողովուրդն արտահայտեց իր վճռականությունը՝ վերականգնելու պետականությունը և ընթանալու ժողովրդավարական հասարակության կառուցման ուղղությամբ։ Եվ այսօր էլ Վրաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ դեռևս 20-րդ դարի սկզբներին հռչակած իր այս արժեքներին և կառուցել ժամանակակից ու ժողովրդավարական պետություն։
Հայ և վրացի ժողովուրդների հարաբերությունները դարերի ընթացքում աչքի են ընկել փոխադարձ խորին հարգանքով և բարեկամությամբ, որի լավագույն արտացոլումն են այսօր մեր երկու պետությունների միջև ձևավորված հարաբերությունները։ Հավաստիացնում եմ, որ հայ ժողովուրդը մեծ ուրախությամբ է հետևում բարեկամ Վրաստանի բոլոր հաջողություններին ու ձեռքբերումներին, և հանձին Հայաստանի Հանրապետության՝ Վրաստանն ունի և ունենալու է հավատարիմ ու վստահելի բարեկամ և հարևան պետություն։
բարձր եմ գնահատում կորոնավիրուսի համավարակի տարածմամբ պայմանավորված այս բարդ պայմաններում մեր կառավարությունների միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը, հատկապես երկու երկրների միջև բեռնափոխադրումների անխափան իրականացումը և Հայաստանի ու Վրաստանի քաղա­քա­ցիների՝ իրենց հայրենիք վերադարձի ապահովումը: Համոզված եմ, որ միայն համատեղ ուժերով է հնարավոր հաղթահարել ամբողջ մարդկության համար այս ծանր փորձությունը։
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ ամենայն բարիք և հաջողություն Ձեր պատաս­խանատու գործունեության մեջ, իսկ եղբայրական Վրաստանի ժողովրդին՝ առողջություն և տոկունություն այս բարդ ժամանակաշրջանում»։

YEREVAN, MAY 26, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory letter to Prime Minister of Georgia Giorgi Gakharia on the country’s national day, the Armenian PM’s Office told Armenpress.
“I warmly congratulate you and the good people of Georgia on the country’s national day – the day of the restoration of Independence.
More than 100 years ago, on May 26, 1918, through the proclamation of the Democratic Republic of Georgia, the Georgian people expressed their determination to restore the statehood and move on the path of building a democratic society. Today as well Georgia remains committed to these values and continues building a modern and democratic state.
The relations of the Armenian and Georgian peoples have been distinguished with a deep mutual respect and friendship for centuries, the best evidence of which are today’s relations between the two countries. I assure you that the Armenian people follow friendly Georgia’s all achievements and success with a great joy, and Georgia has and will have a reliable friend and neighbor state like Armenia.
I highly value the effective cooperation between our governments in such difficult conditions caused by the novel coronavirus pandemic, in particular the uninterrupted operation of cargo and the return of the citizens of Armenia and Georgia to their homelands. I am confident that it’s possible to overcome this crisis only through joint efforts.
Using this chance I wish you all the best and good luck in your responsible activity, as well as wish good health and tenacity to the Georgian people at this difficult period”.