Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 4 ամսում նվազել է 1.7 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն այս տարվա հունվար-ապրիլին 1.7 տոկոսով նվազել է 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փաստում են ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 4.2 տոկոսով: Շինարարության ծավալն այս տարվա հունվար-ապրիլին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նվազել է 21.9 տոկոսով: Առևտրի շրջանառությունում հունվար-ապրիլին նվազումը կազմել է 8.6 տոկոս, իսկ մատուցված ծառայությունների ծավալն ավելացել է 0.1 տոկոսով:
2020 թվականի հունվար-ապրիլին սպառողական գների ինդեքսն աճել է 0.1 տոկոսով, արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը՝ ևս նույն չափով: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալն աճել է 10.3 տոկոսով: Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը Հայաստանում հունվար-ապրիլին աճել է 9.3 տոկոսով՝ կազմելով 191 հազար 623 դրամ: Ընդ որում` պետական օղակում միջին ամսական աշխատավարձն ավելացել է 9.1 տոկոսով, իսկ ոչ պետականում՝ 8.8 տոկոսով:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալներում այս տարվա հունվար-ապրիլին՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նկատվել է նվազում՝ շուրջ 10. 4 տոկոսով, ընդ որում՝  արտահանումը նվազել է 8.1 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ նվազել է 11.5 տոկոսով:
Դրամի փոխարժեքն ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ 2020-ի հունվար-ապրիլին եղել է 483.90:
Տնտեսական ակտիվության նվազումը պայմանավորված է կորոնավիրուսի համավարակով, որի հետևանքով անկումներ են արձանագրվում աշխարհի գրեթեր բոլոր երկրների տնտեսություններում:

Индекс экономической активности в январе-апреле текущего года снизился на 1,7%
Индекс экономической активности в январе-апреле текущего года снизился на 1,7% по сравнению с аналогичным периодом 2019 года. Как сообщает Арменпресс, об этом свидетельствуют данные Национального статистического комитета Армении.
Объем промышленного производства увеличился на 4,2%. Объем строительства в январе-апреле текущего года снизился на 21,9% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В январе-апреле товарооборот сократился на 8,6%, а объем оказанных услуг вырос на 0,1%.
В январе-апреле 2020 года индекс потребительских цен увеличился на 0,1%, индекс цен промышленной продукции - тоже на 0,1%. Производство электроэнергии увеличилось на 10,3%. Среднемесячная номинальная зарплата в Армении в январе-апреле увеличилась на 9,3% и вырос до 191 623 драмов. В то же время среднемесячная заработная плата в государственном секторе увеличилась на 9,1%, а в негосударственном - на 8,8%.
В январе-апреле текущего года внешнеторговый оборот сократился на 10,4% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, экспорт сократился на 8,1%, а импорт - на 11,5%.
Обменный курс драма по отношению к доллару США в январе-апреле 2020 года составил 483,90.
Снижение экономической активности связано с эпидемией коронавируса, которая привела к снижению экономик всех стран мира.