Կրթվել և ճիշտ օգտագործել մեդիագործիքները. հայկական շարժական կրթարանը շարունակում է ուղին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարզերում ապրող պատանիներին մեդիագիտելիքներ, մեդիահմտություններ փոխանցելու նպատակով Գևորգ Հարությունյանը հիմնադրել է Հայաստանում առաջին շարժական կրթարանը՝ «Edu VanHub»-ը:
Մի խումբ կամավորների հետ Գևորգը շրջում է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ուկրաինայի գյուղական համայնքներում և պատանիներին սովորեցնում մեդիագրագիտություն, ինչը, ըստ Գևորգի, հատկապես օգտակար է մեկուսացման օրերին:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Գևորգն ասաց, որ նախագիծը մեկնարկել է 2019 թվականին: «Edu VanHub»-ի կամավորները դասընթացներին անդրադաձել են որակյալ բովանդակություն ստեղծելու և այն համացանցում տեղադրելու եղանակներին, ինտերնետ գրագիտությանը, համացանցում որակյալ կրթություն գտնելուն, մեդիալրագրությանը և այլ թեմաների:
«Շարժական կրթարան ստեղծելու գաղափարն առաջացավ այն ժամանակ, երբ ընկերներիս հետ շրջիկ թատերախումբ էինք ստեղծել: Գնում էինք գյուղեր ու ներկայացումներ խաղում: Ես ծնվել եմ Երևանում, ապրել եմ մի քանի արտասահմանյան քաղաքներում ու չեմ կարողացել լավ հասկանալ գյուղի խնդիրները, իսկ թատերախմբի միջոցով տեսա, որ գյուղերում ապրող շատ տաղանդավոր պատանիներ երբեմն մեծ հնարավորություններ չունեն ծանոթանալու մշակութային իրադարձություններին, մեդիազարգացումներին և այլն»,-պատմեց Գևորգը:
2017-ին Հարությունյանը մասնակցել է Միլանում իրականացված «էրազմուս տաղանդ» դրամաշնորհային մրցույթին, որում զբաղեցրել է երրորդ տեղը և 2018-ին հիմնադրել է «garagErasmus4Yerevan»-ը  հասարակական կազմակերպությունը, որի միջոցով դրամաշնորհ է ստացել ու իրականացրել շարժական կրթարանի գաղափարը:
Նա նշեց, որ ծրագրի առաջին փուլում ավտոբուսով գնացել են Լոռիի և Շիրակի մարզեր, հետո՝ Ուկրաինա: «Արձագանքն այնքան դրական էր, որ որոշվեց նախագիծը միջազգային դարձնել: Ես ցանկանում էի ցույց տալ, որ  մենք կրթության ոլորտում կարող ենք աչքի ընկնել և սովորեցնել օտարներին, այնինչ սովորաբար մենք ենք գնում այլ երկրներ կրթություն ստանալու: Ընտրել էինք Ուկրաինան, որովհետև այն նույնպես հետխորհրդային երկիր է, ունի քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական, կրթական և մի շարք այլ խնդիրներ»,-ասաց շարժական կրթարանի հիմնադիրը:
Ծրագրին մասնակցել է 250 պատանի՝ 100-ը Հայաստանից, 150-ը՝ Ուկրաինայից:
Գևորգի խոսքով՝ հեռանկարում նախատեսում են կրկին լինել Լոռիում և Շիրակում, այցելել այլ գյուղեր, քանի որ մեդիակրթության կարիք ունեն բոլորը: «Այս ոլորտում շատ են բացերը, շատ են մանիպուլացիաները, անկրթությունը: Ծրագիրը Հայաստանում շարունակելու համար տեղացի ներդրողների ենք փնտրում, իսկ միջազգային հարթակում կիրականացնենք՝ հենվելով միջազգային կազմակերպությունների դրամաշնորհային ծրագրերի վրա: Վստահ ենք, որ հաջողություն կունենանք»,-շեշտեց Հարությունյանը:
Խոսելով ծրագրի արդյունավետությունից՝ Գևորգն ասաց, որ հաղորդած գիտելիքները հատկապես անհրաժեշտ էին մեկուսացման շրջանում: «Հիշում եմ, որ կային մարդիկ, որոնք թերահավատորեն էին մոտենում օնլայն կրթությանը, բայց փաստացի կյանքը ցույց տվեց, որ դա անհրաժեշտ է: Դասընթացներին մասնակցած շատ երեխաներ սկսել են իրենց սեփական բլոգները վարել: Նրանցից շատերը պահպանում են մեզ հետ կապը, իսկ մենք մեր խորհուրդներով մշտապես աջակցում ենք նրանց: Կարծում եմ, որ այս վիճակը վաղ թե ուշ կավարտվի, բայց  անվիճելի է այն, որ 21-րդ դարի մարդը պետք է կարողանա օգտվել մեդիագործիքներից: Անհրաժեշտ է ռիսկերը նախօրոք  գնահատել, ինչը  մեր ծրագրի նպատակներից է: Նախապես պետք է պատրաստ լինել այն փոփոխություններին, որոնք բերում է 21-րդ դարը: Պետք է չվախենալ մարտահրավերներից ու զարգացող տեխնոլոգիաներից, պետք չէ այս ամենը դիտարկել որպես հրեշ, որին հաղթել հնարավոր չէ, պետք է կրթվել և, մեդիագործիքները ճիշտ օգտագործելով, լինել պաշտպանված, գրագետ ու օգտակար և՛ քեզ, և՛ միջավայրին»,-ընդգծեց Գևորգ Հարությունյանը:

Обучаться и правильно пользоваться медиа инструментами: армянская мобильная школа продолжает путь
С целью распространения медиа знаний и медиа грамотности в среде молодых людей, живущих в областях, Геворг Арутюнян основал в Армении первую мобильную школу – “Edu VanHub”.
Вместе с группой волонтеров Геворк ездит по сельской местности Армении и Украины, и обучает подростков медиа грамотности, что, по словам Геворга, особенно полезно в эти дни изоляции.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» Геворг рассказал, что проект стартовал в 2019 году. Волонтеры “Edu VanHub” ведут курсы по созданию качественного контента и его размещению в интернете, интернет грамотности, поиску качественного образования в интернете, медиа программе и по другим темам.
“Идея создания передвижной школы возникла, когда мы с друзьями создали передвижную театральную труппу. Мы ездили по деревням и играли спектакли. Я родился в Ереване, жил в нескольких зарубежных городах, и так и не смог понять проблем сел, а с помощью труппы увидел, что многие талантливые юноши, живущие в селах, иногда просто не имеют возможностей знакомиться с культурными событиями, медиа развитиями и т.д.”, - рассказал Геворг.
В 2017 году Арутюнян принимал участие в грантовом конкурсе “Эразмус таланд” в Милане, где занял третье место и в 2018 году основал общественную организацию “garagErasmus4Yerevan” посредством которой получил грант и реализовал идею мобильного образования.
Он отметил, что на первом этапе программы они на автобусе отправились в Лорийскую и Ширакскую области, а затем поехали на Украину. “Отклики были настолько положительными, что было решено сделать проект международным. Я хотел показать, что в сфере образования и мы можем отличиться - обучать иностранцев, в то время как, обычно мы едем в другие страны, чтобы получать образование. Мы выбрали Украину, потому что она также постсоветская страна, имеет политические, социально-экономические, образовательные и ряд других проблем”, - сказал основатель мобильного образования.
В программе приняли участие 250 юношей и девушек - 100 из Армении, 150 - из Украины.
По словам Геворга, в перспективе они планируют вновь побывать в Лори и Шираке, посетить и другие села, так как все нуждаются в меди грамотности. “В этой сфере много пробелов, много манипуляций, безграмотности. Для продолжения программы в Армении мы ищем местных инвесторов, а на международной арене будем реализовываться, опираясь на грантовые программы международных организаций. Мы уверены, что добьемся успеха”, - подчеркнул Арутюнян.
Говоря об эффективности программы, Геворг сказал, что полученные знания особенно необходимы в период изоляции. “Помню, были люди, которые скептически относились к онлайн-образованию, но реальная жизнь показала, что это просто необходимо. Многие дети, участвовавшие в курсах, уже начали вести свои собственные блоги. Многие из них поддерживают связь с нами, и мы нашими советами всегда поддерживаем их. Думаю, что эта ситуация рано или поздно завершится, но одно бесспорно: человек 21-го века должен уметь пользоваться медиа инструментами. Необходимо заранее оценивать риски, что является одной из целей нашей программы. Нужно заранее быть готовыми к переменам, которые приносит 21-й век. Нужно не бояться вызовов и развивающихся технологий, не следует рассматривать их как монстра, победить которого невозможно, нужно быть образованными и, правильно используя медиа грамотность, быть защищенным, грамотным и полезным и себе, и окружающей среде”, -подчеркнул Геворг Арутюнян.