«Արփի լիճ» ազգային պարկի անտառածածկ տարածքն ընդլայնվում է
ԳՅՈՒՄՐԻ, 24 ՄԱՅԻՍԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Արփի լիճ» ազգային պարկի տարածքում իրականացվում է ծառատունկ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը ծառատունկն իրականցվում է պարկի բարդու և սոճու անտառների վերաճի տնկիներով: Այս տնկիները տարածքի բնակլիմայական պայմաններին հարմարեցված են և բարձր կպչողականություն են ապահովում:
Ծառատունկն իրականացվում է պարկի տարբեր տեղամասերում՝ Ախուրյանի կիրճում,  Ալվար-Արտենիս տեղամասում և պարկի վարչական տարածքում: «Արդեն 15  օր է ինչ իրականացնում  ենք ծառատունկը: Առաջիկա 2 օրերի ընթացքում կավարտենք աշխատանքները Ախուրյանի կիրճի տարածքում: Աշխատանքների ավարտից հետո, այս տարածքում կունենանք նոր տնկիների  ավելի քան 1 հեկտար տարածք և անտառվերականգնման կես հեկտար տարածք: Ծառատունկ իրականացվում է նաև Արտենիս լճի հարակից տարածքում: Ավարտին կունենանք  բարդու  500 ծառատնկի:  Ծառատունկ իրականացվում  է նաև պարկի վարչական շենքի տարածքում»,- «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց «Արփի լիճ  ազգային պարկ»-ի տնօրեն Մուշեղ Մուրադյանը՝  նշելով, որ ծառատունկն իրականացվում է պարկի այն տարածքում, որտեղ մինչ այս երբեք ծառատունկ չի կատարվել:
Աշխատանքներն ամբողջությամբ  իրականացվում են ազգային պարկի նախաձեռնությամբ ու ջանքերով: Ծառատունկին նաև  միանում են հարակից գյուղերի բնակիչները: «Մեր կողմից իրականացվող ծառատունկին միանում են հարակից բնակավայրերի բնակիչները: Ոգևորվածությունը մեծ է, ինչն, անխոս, շատ կարևոր է»,-նշեց Մուշեղ Մուրադյանը:
Պարկի անտառածածկույթը մոտ 311,5  հեկտար է, բայց, ի շնորհիվ ծառատունկի, այն կավելանա: «Այս տարի նախատեսում ենք անտառածածկույթն  ավելացնել մոտ 2 հեկտարով: Սրան զուգահեռ անտառներում իրականացվում է մշտադիտարկում: Նախապատրաստում ենք առաջիկայում իրականացնել անտառների մաքրման աշխատանքեր, այդ թվում, ըստ օրենքի,  հողմատապալ ծառերի համարակալում, որից հետո դրանք դուրս կբերվեն անտառներից»:
Պարկի ղեկավարությունը նախատեսել է տարվա ընթացքում անտառածածկն ավելացնել  մինչև 3 հազար տնկիով:
Պարկի վարչական տարածքում, ծառատունկից բացի, նախատեսվում  է իրականացնել կառուցապատման աշխատանքեր՝ առավել արդյունավետ պայմաններ ստեղծելով տարածք այցելող զբոսարջիկների համար:
«Արփի լիճ» ազգային պարկը ստեղծվել է 2009 թվականին։ Այն զբաղեցնում է մոտ 21 179 հա տարածք։ Տարածքում կան մոտ 670 տեսակի բույսեր, այնտեղ ապրում են 255 տեսակ ողնաշարավոր կենդանիներ:

Расширяется лесной  массив  Национального парка Арпи лич
На территории национального парка   Арпи лич осуществляется посадка деревьев. Как  передает Арменпресс, высаживаются  тополя и сосны. Эти саженцы адаптированы к климатическим условиям области и хорошо приживаются.
Посадка проводится в разных частях парка, в Ахурянском ущелье, в районе Алвар-Артенис, в административной зоне парка. «Мы высаживаем деревья уже 15 дней. В ближайшие 2 дня мы завершим работы на территории Ахурянского ущелья. После завершения работ у нас будет более 1 га новых сеянцев в этом районе и полгектара лесопосадок. Посадка деревьев также проводится вблизи озера Артенис. К концу у нас будет 500 саженцев. Посадка деревьев также проводится в районе административного здания парка», - сказал   директор национального парка   Арпи лич Мушег Мурадян, отметив, что посадка деревьев проводится в районе парка, где подобная посадка  еще никогда не производилась.
Работы ведутся  по инициативе и усилиями Национального парка. Жители близлежащих деревень также присоединяются к посадке деревьев. «Жители близлежащих населенных пунктов присоединяются к проведенной нами посадке деревьев. Воодушевление велико, что, конечно, очень важно», - сказал Мушег Мурадян.
Лесной покров парка составляет около 311,5 га, но за счет посадки деревьев он увеличится. «В этом году мы планируем увеличить лесной покров примерно на 2 га. Одновременно в лесах ведется мониторинг. Мы готовимся к очистке лесов в ближайшем будущем, в том числе  в соответствии с законом, пронумеруем заваленные ветром  деревья, после чего они будут удалены из лесов».
Руководство парка планирует увеличить в течение года лесную площадь до 3000 саженцев.
Помимо посадки деревьев, планируется провести строительные работы в административной зоне парка, создав более эффективные условия для туристов, посещающих территорию.
Национальный парк   Арпи лич был создан в 2009 году. Занимает площадь около 21 179 га. Здесь  насчитывается около 670 видов растений,  обитает 255 видов позвоночных.