ՀՀ ԱԺ-ն երախտագիտություն է հայտնում Ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի հեղինակին և չեխ ժողովրդին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը հայտարարություն է տարածել՝ երախտիքի խոսք հղելով Չեխիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության դատապարտման առնչությամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչության տարածած հայտարարությունը.
«Մայիսի 20-ին Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատն իր լիագումար նիստում միաձայն ընդունեց Սենատի փոխնախագահ Միլան Շտյեխի կողմից ներկայացված բանաձև, որը նվիրված էր Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 75-ամյակին և երկու աշխարհամարտերի ընթացքում մարդկության դեմ գործած ոճրագործությունների, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության դատապարտմանը։
Բանաձեւի հեղինակ, Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի փոխնախագահ Միլան Շտյեխը դեռեւս 2019-ի մայիսի 6-ին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի ընդունելության ժամանակ էր շեշտել, որ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունումն իրենց օրակարգում է:
«Ես վստահ եմ՝ այն, ինչ տեղի է ունեցել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում, ցեղասպանություն է»,-իր խոսքում նշել էր Միլան Շտյեխը` հավաստիացնելով, որ ջանքեր է գործադրելու` այդ փաստը Չեխիայի Սենատի կողմից եւս ընդունելու ուղղությամբ:
2019 թ. հոկտեմբերին էլ Չեխիա կատարած այցի ժամանակ Ազգային ժողովի պատգամավոր, Հայաստան-Չեխիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը եւս Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի կողմից Ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունման հարցն էր բարձրացրել եւ հիմնական քննարկումը ծավալվել էր Հայոց ցեղասպանության փաստը Սենատի կողմից ընդունելու հարցի շուրջ եւ Սենատի փոխխոսնակները հայտնել էին, որ նախաձեռնելու են առաջիկա տարվա ընթացքում Ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունումը։
Չնայած Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից քաղաքական ու տնտեսական հսկայական ճնշումներին, արդարության վերականգնման, Ցեղասպանության դատապարտման պատմական իրադարձությունն իրողություն է։
Բանաձեւի ընդունումը դիվանագիտական խողովակների ճիշտ կիրառման, ներկա եւ նախկին դեսպանների ամենօրյա եւ հետեւողական նվիրված աշխատանքի եւ խորհրդարանական բոլոր հարթակներում ձեւավորված ջերմ հարաբերությունների արդյունքն է։
Հայ ժողովուրդն իր երախտագիտությունն է հայտնում բանաձեւի հեղինակ, Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահի տեղակալ Միլան Շտյեխին, Հայոց ցեղասպանության հարցի բարձրաձայնման եւ դատապարտման նվիրյալ, Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահի առաջին տեղակալ Միլուշե Հորսկային, բոլոր պատգամավորներին եւ չեխ ժողովրդին»։

НС Армении благодарит Сенат Чехии за принятие осуждающей Геноцид армян резолюции
Национальное Собрание Республики Армения выступило с заявлением, в котором выразило благодарность парламенту Чехии за осуждение Геноцида армян. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Армении, в заявлении говорится:
“20 мая Сенат Чешской Республики единогласно принял представленную вице-спикером Сената Миланом Штейхом резолюцию, посвященную 75-й годовщине окончания Второй мировой войны и осуждению преступлений против человечества во время двух мировых войн, включая Геноцид армян.
Автор резолюции, вице-спикер Сената Чешской Республики Милан Штейх во время встречи с председателем Национального Собрания Араратом Мирзояном во время своего визита в Армению 6 мая 2019 года подчеркнул, что принятие осуждающей Геноцид армян резолюции стоит в их повестке дня.
“Я уверен: произошедшее в Османской империи в 1915 году, - геноцид”, - отметил тогда Милан Штейх, заверив, что приложит усилия для принятия этого факта также Сенатом Чехии.
Руководитель парламентской группы дружбы Армения – Чехия Гаянэ Абрамян в октябре 2019 года в ходе визита в Чешскую Республику подняла вопрос утверждения Сенатом принятой Палатой депутатов резолюция по Геноциду армян, и вице-спикеры Сената сообщили, что инициируют в течение года принятие осуждающей Геноцид армян резолюции.
Несмотря на огромное политическое и экономическое давление со стороны Турции и Азербайджана, историческое событие восстановления справедливости и осуждения Геноцида является реальностью.
Принятие резолюции является результатом правильного использования дипломатических каналов, ежедневной и последовательной работы нынешнего и бывшего послов, а также теплых отношений, сложившихся на всех парламентских платформах.
Армянский народ выражает благодарность автору резолюции, заместителю председателя Сената парламента Чешской Республики Милану Штейху, первому заместителю председателя Сената парламента Чехии Милуше Горске, всем депутатам и чешскому народу”.