«Քաղաքականությունների մշակման հայ-վրացական հարթակը» առցանց քննարկումներ է կազմակերպել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Քաղաքականության մշակման հայ-վրացական հարթակ» ծրագրի շրջանակներում Քաղաքական դասընթացների Երևանի և Թբիլիսիի դպրոցները կազմակերպում են ֆոկուս խմբերի հանդիպումներ՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի, տուրիզմի` որպես տնտեսական աճի խթանի և խտրականությանը վերաբերող օրակարգերով: Երրորդ հանդիպումը, պայմանավորված համավարակի առաջացրած իրավիճակով, կազմակերպվեց առցանց ձևաչափով: Կոռուպցիայի դեմ պայքարի վերաբերյալ հայ-վրացական ֆոկուս խմբի քննարկումներն անցկացվեցին 2020 թվականի մայիսի 8-10-ը՝ առցանց պլատֆորմի միջոցով:
Եռօրյա առցանց քննարկումների ընթացքում Երևանի և Թբիլիսիի Քաղաքական դասընթացների դպրոցների 19 ներկայացուցչի մասնակցությամբ դիտարկումներ կատարվեցին Հայաստանում և Վրաստանում կոռուպցիայի կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի գործնական քայլերի վերաբերյալ: Երիտասարդ առաջնորդների խումբը քննության առավ առկա բացերն ու մարտահրավերները, ընդգծելով կրթության և բնակչության իրազեկվածության աստիճանի բարձրացման կարևորությունը` հասարակություններում արդարության ընկալման հատատման և կոռուպցիայի նկատմամբ «զրոյական հանդուրժողականության» ըմբռնումների ամրակայման առումով: Մասնակիցները կարևորեցին լավագույն պրակտիկաների մասին տեղեկատվության փոխանակման և փոխհամագործակցության նոր եզրեր գտնելու անհրաժեշտությունը:
Հայ և վրացի փորձագետները ներկայացրեցին իրավիճակը, ազգային ռազմավարությունները, իրավական կարգավորումները, քաղաքականությունը և կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետ գործիքները: Քննարկվեցին տարբեր թեմաներ, ինչպիսիք են օրինակ` կոռուպցիայի սահմանումներն ու ձևերը, պետական և մասնավոր հատվածում կոռուպցիայի մեղմացման ռազմավարությունները. պայքարի լավագույն պրակտիկաներն ու նոր մոտեցումները, կոռուպցիայի հայտնաբերում և հետաքննություն, կոռուպցիան դատական համակարգում, Հայաստանում և Վրաստանում կոռուպցիայի համեմատական վերլուծություն. պատճառներ, հետևանքներ և լուծումներ:
Հայ-վրացական ֆոկուս խմբի քննարկումների արդյունքները կարտացոլվեն Քաղաքական դասընթացների Երևանի և Թբիլիսիի դպրոցների փորձագետների կոնկրետ գործողություններ բովանդակող առաջարկություններում, որոնք օգտակար կլինեն իշխանություններին` կանխելու և հայտնաբերելու միջոցով կոռուպցիոն ռիսկերը կառավարելու գործում: Առաջարկությունների փաթեթը կներկայացվի 2020 թվականի հունիսին:
«Քաղաքականության մշակման հայ-վրացական հարթակ» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից՝ Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության գործիքի արագ արձագանքման մեխանիզմի միջոցով: Ծրագիրն իրականացնում է Քաղաքական դասընթացների Երևանի դպրոցը Քաղաքական դասընթացների Թբիլիսիի դպրոցի հետ համագործակցաբար: Երկու կազմակերպությունն էլ Քաղաքական դասընթացների դպրոցների եվրոպական ասոցիացիայի ցանցի մաս են կազմում:

“Armenian-Georgian platform for policy development” organized discussions of leaders and experts
YEREVAN, 22 MAY, ARMENPRESS: In the framework of the EU funded “Armenian-Georgian Platform for Policy Development” project the Yerevan and Tbilisi Schools of Political Studies organize a series of focus group meetings on fight against corruption, anti-discrimination and tourism for economic growth. The third meeting had to be organized in an online format conditioned by the pandemic situation. Armenian-Georgian focus group discussions on anti-corruption took place on 8-10 May 2020 via online platform.
During the three-day online discussions 19 representatives from Yerevan and Tbilisi Schools of Political Studies carried out discussions on practical steps to prevent and fight corruption in Armenia and in Georgia. The group of young leaders looked into the existing gaps and challenges, as well as underlined the importance of education and raising awareness of the population in order to establish perception of justice and “zero tolerance” towards corruption culture in the societies. The participants attached the importance to the lessons learnt, exchange of good practices and finding new niches for mutual cooperation.
Qualified Armenian and Georgian experts presented the situation, national strategies, legal regulations, policies and effective tools for combating corruption. Debates and discussions included topics like Classification and forms of corruption; Corruption mitigation strategies in the public and private sectors – good practices and new approaches; Growth-enhancing effects of anti-corruption policies; Detecting and investigating corruption; Corruption in judiciary; Comparative analysis on corruption in Armenia and Georgia: causes, effects and solutions.
The results of the Armenian-Georgian focus group discussions will be reflected in policy recommendations with concrete actions prepared by experts of the Yerevan and Tbilisi Schools of Political Studies, to support the authorities to manage the corruption risks by preventing and detecting it. The policy recommendation will be presented in June 2020.
“Armenian-Georgian Platform for Policy Development” project is funded by the European Union under the Rapid Response Mechanism of the Eastern Partnership Civil Society Facility. The project is implemented by the Yerevan School of Political Studies in cooperation with the Tbilisi School of Political Studies. Both Schools belong to the Network of the European Association of the Schools of Political Studies.