Ստեղծվել է «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ներդրումային ֆոնդ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (այսուհետ՝ ԱՆԻՖ) կողմից հիմնադրված «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ներդրումային ֆոնդը կօգնի մեղմել COVID-19-ի հետևանքով ստեղծված ճգնաժամի երկարաժամկետ ազդեցությունը տնտեսության վրա։  Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդից, ՀՀ կառավարությունը մինչև 50 մլրդ ՀՀ դրամ (մոտ 100 միլիոն ԱՄՆ դոլար) կտեղաբաշխի ֆոնդում։
2020թ․ մայիսի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի խորհրդի կողմից հաստատվել է ԱՆԻՖ-ի դուստր ձեռնարկություն հանդիսացող՝ «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ներդրումային ֆոնդի գրանցումը։ Նորաստեղծ Ֆոնդի գործունեության նպատակը տնտեսության մեջ մասնավոր կապիտալի ներհոսքի խթանումն է և դրա միջոցով կապիտալի երկարաժամկետ և կայուն աճի ապահովումը՝ ներգրավելով մասնավոր կապիտալ, որն այլ պարագայում չէր ներդրվի COVID-19-ի արդյունքում ստեղծված անորոշության պայմաններում։
Ինչպես նշվում է Կառավարության տնտեսական ծրագրում, Ֆոնդը կհամաֆինանսավորի Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ոլորտների ծրագրեր՝ ներդնելով 1-2 միլիոն ԱՄՆ դոլար կապիտալ յուրաքանչյուր ծրագրում։ Ծրագիրը նախատեսված է բացառապես Հայաստանում իրականացվող ներդրումների համար և պահանջում է, որ պետության կողմից յուրաքանչյուր ներդրումի դիմաց մասնավոր գործընկերոջ և առևտրային բանկի կողմից ներդրվի գումարի եռապատիկը։
«Քանի որ ամբողջ աշխարհի կառավարությունները եկել են այն եզրահանգման, որ  COVID-19-ի ազդեցությունը դեռ երկար ժամանակ է լինելու մեզ հետ, ՀՀ կառավարությունը ստեղծեց այս Ֆոնդը, նպատակ ունենալով մեղմել այն ռիսկերը, որոնց բախվում են գործարարները։ Բիզնես համայնքին ուղղված կոչը հստակ է՝ ՀՀ Կառավարությունը Ձեր կողքին է և պատրաստակամ կիսելու ռիսկի բեռը»,- նշեց ԱՆԻՖ-ի գլխավոր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը։

YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. "Entrepreneur + State Anti-Crisis Investments Fund” created by the Armenian National Interests Fund (ANIF) will help to mitigate the long-term impact of COVID-19 on the country’s economy. The Armenian Government will allocate up to AMD 50 billion, roughly $100 million, to the Fund, the ANIF told Armenpress.
On May 8, 2020 the Board of the Central Bank of Armenia confirmed the registration of the “Entrepreneur + State Anti-Crisis Investments Fund”, a subsidiary of ANIF. The aim of the newly registered Fund is to promote the inflow of private capital into the economy of Armenia, to ensure its long-term and sustainable growth by attracting private capital which would have otherwise shied away from investing during a time of prolonged uncertainty, triggered by COVID-19.
The Fund will co-finance projects in sectors of strategic importance for Armenia, as defined by the Governments’ economic program, by investing $1-$2 mln of equity per project. The program is limited to the investments made in Armenia and requires that for each State investment at least a further 3 are committed by the partnering entrepreneur and by commercial banks via loan.
“As Governments across the world have concluded that the economic impact of COVID-19 will be with us for a significant time, the Armenian Government has created this Fund, aiming to offset the increased risk premium which entrepreneurs face as uncertainty remains. The message to the business community is clear: the Armenian Government is by your side and willing to share the burden of risk”, said David Papazian, CEO of ANIF.