Արցախի Ազգային ժողովը Շուշի տեղափոխելու համար քայլեր կձեռնարկվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը Շուշի տեղափոխելու ցանկություն կա, այդ ուղղությամբ քայլեր կձեռնարկվեն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ ԱՀ Ազգային ժողովի հատուկ նիստում՝ պաշտոնը ստանձնելու համար երդման հանդիսավոր արարողության իր ելույթում:
«Ես հույս ունեմ, որ հաջորդ ԱԺ-ի՝ արդեն իրական նիստը կկայանա Շուշիում: Կա նման ցանկություն Ազգային ժողովը տեղափոխել Շուշի: Եվ մենք այդ առումով քայլեր կձեռնարկենք»,-ասաց Հարությունյանը:
Նա խոսեց Շուշիի կարևոր դերի մասին: Հարությունյանի կարծիքով՝ Արցախյան շարժումը հայ ժողովրդի երբևէ ունեցած փառավոր հաղթական էջերից մեկն էր, որի լուսապսակը դարձան Շուշիի ազատագրման գործողությունները: Նախագահը նաև խորհրդանշական համարեց, որ Արցախի Հանապետության նախագահի բարձրագույն պաշտոնը ստանձնում է պատմական Շուշիում՝ այն էլ հաղթական մայիս ամսին:
Արցախի Ազգային ժողովը ներկայում Ստեփանակերտում է:
Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 21-ին Շուշիի Մշակույթի և երիտասարդության կենտրոնի դահլիճում անցկացվող ԱԺ հատուկ նիստում երդման հանիսավոր արարողությամն ստանձնեց Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնը: Ապրիլի 15-ին Արցախի Հանրապետության նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքներով նախագահ էր ընտրվել «Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։ Երկրորդ փուլում նրա հետ մրցակցում էր ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանը։ Իսկ առաջին փուլի քվեարկությունը կայացել էր մարտի 31-ին։

Steps will be taken to move Parliament of Artsakh from Stepanakert to Shushi
YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. There is a wish to move the National Assembly of Artsakh from the capital city of Stepanakert to the city of Shushi, and respective actions will be taken on this direction, new President of Artsakh Arayik Harutyunyan said at the special session of the Artsakh Parliament, dedicated to his inauguration ceremony.
“I hope that already the real session of the next Parliament will take place in Shushi. There is such a desire to move the Parliament to Shushi. And we will take actions on this direction”, he said.
Harutyunyan talked about the key role of Shushi. According to him, the Artsakh movement was one of the most glorious victorious pages of the Armenian people. He considered symbolic the fact that he is taking the Oath of Office of the President of Artsakh in historic Shushi, on the victorious month of May.
Arayik Harutyunyan was elected President of Artsakh based on the results of the voting in the second round of the presidential election on April 14.