Արցախի ԱԺ-ն հաստատեց հաշվիչ հանձնաժողովի կազմը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի 7-րդ գումարման Ազգային ժողովը հաստատեց հաշվիչ հանձնաժողովի կազմը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաշվիչ հանձաժողովի նախագահ է ընտրվել «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաբեկյանը, իսկ քարտուղար՝ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր  Մետաքսե Հակոբյանը։ Հաշվիչ հանձնախմբում ընդգրկված են ամեն խմբակցությունից մեկական պատգամավոր։
Հաշվիչ հանձնախումբը  կպահպանի իր լիազորությունները մինչև 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի լիազորությունների ավարտը։
Նիստի ընթացքում պատգամավորները կընտրեն Ազգային ժողովի նախագահին, նախագահի տեղակալին և մշտական հանձնաժողովների նախագահներին, կստեղծվեն մշտական հանձնաժողովները։
Ավելի ուշ՝ ժամը 18:00-ին, Շուշիի մշակույթի և երիտասարդության կենտրոնի դահլիճում տեղի կունենա Արայիկ Հարությունյանի՝ ԱՀ նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստը, որին ներկա կլինի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Արցախի խորհրդարան են անցել 5 քաղաքական ուժեր՝ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքը՝ 16 պատգամավոր, «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը՝ 9 պատգամավոր, «Արդարություն» կուսակցությունը՝ 3 պատգմավոր,  «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցությունը՝ 3 պատգամավոր և Արցախի Ժողովրդավարական կուսակցությունը՝ 2 պատգամավոր։

Парламент Арцаха утвердил состав счетной комиссии
Как сообщает Арменпресс, председателем счетной комиссии избран депутат от фракции “Свободная Родина-ГОА” Эдуард Агабекян, секретарем - депутат от фракции “Справедливость” Метаксе Акопян. В счетную комиссию входят по одному депутату от каждой фракции.
Счетная комиссия сохранит свои полномочия до завершения полномочий Национального собрания 7-го созыва.
В ходе заседания депутаты изберут председателя Национального собрания, заместителя председателя и председателей постоянных комиссий, будут созданы постоянные комиссии.
Позднее, в 18:00, в зале Центра культуры и молодежи Шуши состоится специальное заседание Национального собрания, посвященное вступлению Араика Арутюняна в должность президента Республики Арцах, на котором будет присутствовать и премьер-министр Армении Никол Пашинян.
В парламент Арцаха прошли 5 политических сил: блок партий “Свободная Родина-ГОА” - 16 депутатов, партия “Единая Родина” - 9 депутатов, партия “Справедливость” - 3 депутата, партия “Армянская революционная федерация Дашнакцутюн” - 3 депутата и Демократическая партия Арцаха - 2 депутата.