Արցախի ՊԲ-ում հարվածային անօդաչու թռչող սարք են փորձարկել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Տիգրանակերտ» զորավարժարանում մայիսի 19-ին բանակի փորձարկման եզրափակիչ փուլը հաջողությամբ հաղթահարել է Արցախի հանրապետության և ՊԲ-ի համապատասխան մասնագետների կողմից նախագծված ու արդիականացված հարվածային անօդաչու թռչող սարքը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից, այն գործում է տեղորոշման տարբեր տեխնկական միջոցներից անկախ, ունի խուսավարման ու կրակային խոցման բարձր հնարավորություններ, տեխնիկական բնութագրերով չի զիջում առաջատար երկրների նմանատիպ սարքերին և կառավարվում է հեշտությամբ:
Առաջիկա ամիսներին հարվածային անօդաչու թռչող սարքերը կմտնեն սերիական արտադրության փուլ և իրենց լիարժեք տեղը կզբաղեցնեն ԱՀ պաշտպանական համակարգում:
Փորձարկումներին հետևել են ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանն ու բարձրաստիճան այլ զինվորականներ:

YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. The Artsakh military has successfully tested an unmanned combat aerial vehicle(UCAV) during the final phase of a military exercise at the Tigranakert training grounds on May 19.
The combat drone is developed and modernized by civilian and military specialists of Artsakh, the military said.
According to the military, the drone functions independently from various positioning systems, has high maneuverability and striking capacities and is controlled easily.
Artsakh’s Defense Army said it will launch serial production of the combat drones “in the coming months” and the weapons will be deployed in the military.