ԱՄՀ գործադիր խորհուրդը հաստատել է Հայաստանի 280 մլն դոլարի հատկացումը. այն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր խորհրդի որոշմամբ Հայաստանին անմիջապես հասանելի է դառնում 280 մլն դոլար: Ֆինանսավորումը տրվում է նոր տիպի կորոնավիրուսային վարակին դիմագրավելու համար: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ հիմնադրամի պաշտոնական կայքից:
ԱՄՀ գործադիր խորհուրդը ավարտել է Պահուստային ծրագրի («Սթենդ-բայ» ) շրջանակում Հայաստանի կատարողականի երկրորդ ուսումնասիրությունը: 180 միլիոն փոխառության հատուկ իրավունքի (ՓՀԻ)՝ շուրջ 248 միլիոն ԱՄՆ դոլար չափով եռամյա ծրագիրը գործադիր խորհուրդը հաստատել էր  2019 թ. մայիսին։ Գործադիր խորհուրդը հաստատել է նաև ՀՀ իշխանությունների խնդրանքը` «Սթենդ-բայ» ծրագրի շրջանակում ապահովելու հասանելիություն՝ Հայաստանի քվոտայի 100 տոկոսի չափով: Այսպիսով վերանայման արդյունքում Հայաստանի համար հասանելի են 205.94 մլն ՓՀԻ չափով, այսինքն՝ 280 մլն դոլարի փոխառու միջոցներ:
Հաղորդագրությունում ասվում է, որ COVID-19 համաճարակի հետևանքները և համաշխարհային ֆինանսական պայմանների խստացումը խախտել են Հայաստանում տնտեսական բարենպաստ պայմանները, աճի տեմպը: Տնտեսական աճի կարճաժամկետ հեռանկարները զգալիորեն թուլացել են, և բյուջեի դեֆիցիտը, ընթացիկ հաշվի դեֆիցիտը զգալիորեն ընդլայնվել են այս տարի: Հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությունը կօգնի Հայաստանին հաղթահարել այդ դժվարությունները, այդ թվում `COVID-19 համաճարակի հրատապ սոցիալական և տնտեսական հետևանքները:
Քննարկումից հետո ԱՄՀ գործադիր տնօրենի տեղակալ Թաո Ժանգը հանդես է եկել հայտարարությամբ: Նա մասնավորապես նկատել է, որ 2019-ի բարձր ցուցանիշներից հետո Հայաստանի տնտեսությունը խիստ տուժել է COVID-19 համաճարակի պատճառով: «Կառավարությունը ակտիվորեն արձագանքել է ճգնաժամին՝ կիրառելով լայն զսպման միջոցառումներ և աջակցելով առավել տուժած հատվածների խոցելի քաղաքացիներին և ընկերություններին»,-նշել է նա ու նկատել, որ ճգնաժամին արձագանքել է նաև Կենտրոնական բանկը:
Տնօրենի տեղակալի կարծիքով՝ Հայաստանի իշխանությունների բարեփոխումների ծրագրի իրականացումը կնպաստի կայուն և ներառական աճին: Այն ընդգրկում է հակակոռուպցիոն համընդգրկուն ծրագրի սահմանումը, գործարարության միջավայրի բարելավումը և փոքր ու միջին ձեռնարկություններին աջակցությունը, առողջապահության և կրթության ոլորտների հզորացումը:
Նա նկատել է նաև՝ «Ստանդ-բայ»-ի շրջանակում հասանելիության մեծացումը կապահովի անհրաժեշտ աջակցություն ՝ իշխանություններին թույլ տալով մեղմել համաճարակի հետևանքները և աջակցություն ցուցաբերել տուժած բնակչությանը և ընկերություններին:

IMF Executive Board adopts decision on immediate release of US$280 million for Armenia
YEREVAN, MAY 19, ARMENPRESS. The Executive Board of the International Monetary Fund (IMF) completed the second review of the Republic of Armenia’s performance under the program supported by the Stand-By Arrangement (SBA). The decision allows an immediate release of US$280 million for Armenia, Armenpress reports citing the IMF website.
The augmentation of access will help the authorities contain short-term risks and will provide resources to meet the urgent human and economic implications of COVID-19 pandemic.
Armenia’s three-year SBA of SDR 180 million (about US$248 million), equivalent to 139.75 percent of Armenia’s quota in the IMF, was approved by the IMF’s Board on May 17, 2019.
The Executive Board also approved the authorities’ request to augment access under Armenia’s SBA arrangement by 100 percent of quota (SDR 128.80 million or about US$175 million), bringing overall access under the SBA arrangement to SDR 308.8 million (around 240 percent of Armenia’s quota). The augmentation and completion of the review will make SDR205.94 million (about US$280 million) immediately available.
“The impact of the COVID-19 pandemic and the tightening of global financial conditions have disrupted Armenia’s above-trend growth and favorable economic conditions. The near-term outlook has significantly weakened, with fiscal and current account deficits widening considerably this year. The Fund’s financial support will help Armenia meet these challenges, including the urgent social and economic implications of COVID-19 pandemic”, the IMF said in a statement.
Following the Executive Board discussion, Mr. Tao Zhang, Deputy Managing Director and Chair, made the following statement:
“Following a strong performance in 2019, the Armenian economy was hit hard by the COVID-19 pandemic. The government has proactively responded to the crisis, adopting widespread containment measures while supporting vulnerable individuals and firms in the most affected sectors.
The Central Bank of Armenia responded to the crisis by balancing its mandates for price and financial stability. To support the economy, the central bank lowered its policy rate and ensured ample market liquidity.
Implementation of the authorities’ reform agenda will bolster sustainable and inclusive growth. This includes efforts to establish a holistic anti-corruption framework, improve the business climate and support small and medium-sized enterprises, and strengthen the health and education sectors.
The augmentation of access under the Stand-by Arrangement will provide much needed support, allowing the authorities to mitigate the pandemic and support affected households and businesses”.