Նույնիսկ ճգնաժամի պիկին ավելի շատ գրանցված աշխատատեղ կա, քան եղել է 2018- ին. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Զբաղվածության պետական գործակալության աջակցությամբ 2019 թվականին աշխատանք փնտրող 85 հազար քաղաքացուց աշխատանքի է տեղավորվել 13 հազար 800 հոգի կամ 45 տոկոսով ավելի, քան 2017-ին և 12 տոկոսով ավելի, քան 2018-ին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին իր առցանց ասուլիսում հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով «100 փաստ նոր Հայաստանի մասին»:
«Հատկանշական է, որ 2019 թվականի ընթացքում զբաղվածության պետական ծրագրերում ընդգրկվել է 7 հազար 497 աշխատանք փնտրող, որից 4 հազար 600 շահառու տեղավորվել է մշտական աշխատանքի: Զբաղվածության ծրագրերում ընդգրկված գործազուրկների թիվը 2017 թվականի համեմատ ավելի է 4 անգամ, իսկ 2018-ի համեմատ՝ 2.8 անգամ։ Այստեղ շատ կարևոր է արձանագրել, որ նույնիսկ ճգնաժամի պիկին ապրիլի 20-ի դրությամբ ավելի շատ գրանցված աշխատատեղ կա, քան դա եղել է 2018-ին, 2017-ին և այլն»,- ասաց Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ  իջեցվել է ընտանեկան և սոցիալական նպաստի իրավունք տվող սահմանային միավորը, ինչի արդյուքնում կենսաթոշակների բարձրացման պարագայում 11 հազար ընտանիք պահպանել է նպաստի իրավունքը և հավելյալ շուրջ 1000 ընտանիք ներառվել է համակարգ։
«Գիտեք, որ թոշակների որոշակի բարձրացում էր տեղի ունեցել և եկամուտների աճի բերումով, եթե չփոխեինք, մարդիկ կարող էին զրկվել նպաստից, դա թույլ չենք տվել և 1000 նոր ընտանիք ներառվել է նպաստի համակարգում»,- ասաց Փաշինյանը։

Даже в самый пик кризиса зарегистрированных рабочих мест больше, чем было в 2018 году — Пашинян
При поддержке Государственного агентства занятости из 85 000 ищущих работу в 2019 году было трудоустроено 13 800 человек, что на 45% больше, чем в 2017 году, и на 12% больше, чем в 2018 году.
Как  передает Арменпресс, об этом в ходе  пресс-конференции заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, представляя  «100 фактов о новой Армении».
«Примечательно, что в 2019 году в государственные программы занятости были включены 7 497 лиц, ищущих работу, из которых 4600 бенефициаров были трудоустроены на постоянную работу. Количество безработных, включенных в программы занятости, в 4 раза больше, чем в 2017 году, и в 2,8 раза по сравнению с 2018 годом. Очень важно отметить, что даже в разгар кризиса, по состоянию на 20 апреля ,зарегистрированных рабочих мест больше, чем в 2018, 2017 годах и т.д.», - сказал Пашинян.
Премьер-министр РА отметил, что предельная единица, дающая право на семейные и социальные пособия, была сокращена, в результате чего в случае повышения пенсий 11 тысяч семей сохранили право на получение пособий и около 1000 дополнительных семей были включены в систему.
«Вы знаете, что произошло определенное увеличение пенсий, и из-за роста доходов, если бы мы не изменились, люди могли быть лишены пособий, мы не допустили этого, 1000 новых семей были включены в систему пособий», - сказал Пашинян.