Հանրային տրանսպորտը կգործի մայիսի 18-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը նախատեսում է մայիսի 18-ից ամբողջությամբ գործարկել հանրային տրանսպորտը: «Արմենպրես»փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը՝ ԱԺ հատուկ նիստում, որում քննարկվում է արտակարգ դրությունը երկարաձգելու հարցը:
«Նախատեսում ենք, որ մայիսի 18-ից հանրային տրանսպորտն ամբողջովին կգործարկվի: Կվերաբացվեն առևտրի իրականացման վայրերը, հանրային սննդի օբյեկտները կկարողանան ծառայություններ մատուցել նաև փակ տարածքներում»,-ասաց պարետը:
Կգործեն մարզասրահները, բացօթյա պատմամշակութային վայրերը, և մի քանի այլ թուլացումներ կլինեն: Քանի որ աշխատող ծնողների համար խնդիր է մանկահասակ երեխաների խնամքի ապահովումը, կվերաբացվեն նաև նախակրթարանները:
Ավինյանը սակայն շեշտեց՝ բոլոր սահմանափակումների թուլացումներն ուղեկցվելու են համակեցության հստակ կանոնների սահմանմամբ, որոնց չկիրառումը հանգեցնում է համապտասխան տույժերի և տուգանքների:
Կառավարությունը մայիսի 14-ի նիստում որշում է կայացրել ՀՀ-ում 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված և մինչև մայիսի 14-ը երկարաձգված արտակարգ դրության ժամկետը 2020 թվականի մայիսի 14-ից՝ ժամը 17:00-ից երկարացնել ևս 30 օրով՝ մինչև 2020 թվականի հունիսի 13-ը՝ ժամը 17:00-ն ներառյալ ժամկետով:

Общественный транспорт начнет работать с 18 мая
Армения планирует с 18 мая полностью задействовать общественный транспорт. Как передает «Арменпресс», об этом сказал вице-премьер, комендант Тигран Авинян на внеочередном заседании НС Армении, на котором обсуждается вопрос продления чрезвычайного положения.
“Мы планируем с 18 мая полностью задействовать общественный транспорт. Будут открыты места осуществления торговли, объекты общественного питания смогут предоставлять услуги и на закрытых территориях”, - сказал комендант.
Будут действовать спортзалы, открытые историко-культурные места, будет и несколько других послаблений режима. Поскольку для работающих родителей проблемой является обеспечение ухода за малолетними детьми, откроются также и дошкольные учреждения.
Авинян, однако, подчеркнул, что послабление всех ограничений будет сопровождаться установлением четких правил сосуществования, неприменение которых приведет к соответствующим штрафам.
Правительство Армении на заседании 14 мая приняло решение продлить срок чрезвычайного положения, объявленного 16 марта 2020 года и продленного до 14 мая 2020 года. С 17:00 часов 14 мая 2020 года продлить ЧП еще на 30 дней, до 13 июня 2020 года включительно.