Բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերում Արցախի մասնակցությունը պարտադիր է. Աշոտ Ղուլյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարություններին՝ նշելով, որ ինչպիսի առաջարկներ էլ մշակվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից և ինչ անուն էլ դրանք կրեն՝  Լիսաբոնյան, Քի-Վեսթյան,  Մադրիդյան, Կազանյան, թե մեկ այլ տեղանվամբ, Արցախի համար անընդունելի են լինելու բոլոր այն տարբերակները, որոնք մշակվելու և քննարկվելու են առանց հակամարտության անմիջական կողմի՝ Արցախի Հանրապետության մասնակցության: Իսկ վերջին  հայտարարությունը, թե  սեղանին փուլային տարբերակով կարգավորման պլանն է, Ստեփանակերտին նորից է համոզում Արցախի մասնակցության պարտադիր լինելու մեջ, ընդ որում՝ բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Աշոտ Ղուլյանը նշել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի գրառման մեջ։
«Դատելով ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հնչեցրած պատասխաններից՝ կարելի է ենթադրել, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում համառ ջանքեր են գործադրվում հերթական փակուղային՝ փուլային տարբերակի վերակենդանացման ուղղությամբ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի արտաքին գործերի նախարարը, որը հիմնախնդրին ծանոթ է խորքից, կարող էր իրադարձություններին ավելի ամբողջական մեկնաբանություն տալ։ Իրոք, ՄԱԿ-ի ԱԽ հիշատակված բոլոր չորս բանաձևերն ընդունվել են 1993 թվականին՝ պատերազմի ժամանակ։ Այդ բանաձևերում, որպես առաջնահերթ և կարևորագույն պայման, պահանջվում էր ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցում, հաղորդակցության ապաշրջափակում և անցում բանակցությունների։ Արդյո՞ք հակամարտության մյուս կողմը՝ Բաքուն, կատարել է բանաձևերի գլխավոր պայմանը։ Եթե կատարեր, պատերազմը չէր շարունակի մինչև 1994 թվականի մայիս, երբ ադրբեջանական կողմը ստիպված եղավ ստորագրել «Հրադադարի մասին»  Երևան-Բաքու-Ստեփանակերտ եռակողմ համաձայնագիրը, իսկ 1995 թվականի փետրվարին՝ «Հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին» համաձայնագիրը։
Պետք է ընդգծել, որ նշված երկու համաձայնագրերը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ողջ ընթացքում ստորագրված եզակի փաստաթղթերն են, որոնք, մեկ անգամ ևս շեշտենք, ձեռք են բերվել եռակողմ ձևաչափով։
Դրանցից հետո կարգավորմանն ուղղված բազմաթիվ տարբերակներ են քննարկվել, որոնք մերժվել են եղել կա՛մ Բաքվի, կա՛մ էլ Ստեփանակերտի կողմից և մնացել են թղթի վրա։ Հատուկ ուշադրություն եմ ուզում հրավիրել այն փաստի վրա, որ պաշտոնական Ստեփանակերտի կողմից մերժված կարգավորման նախագիծը (1997թ. հոկտեմբեր) հետագայում ստացել է փուլային տարբերակ անունը: Եթե նույնիսկ փորձենք հասկանալ համանախագահների հետևողական ջանքերը կարգավորման նոր ուղիներ որոնելու գործում, ապա մնում է ափսոսալ,  որ այդ փնտրտուքների արդյունքում նրանք հասել են 23 տարի առաջ մերժված հայեցակարգին։
Ինչպիսի առաջարկներ էլ մշակվեն ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կողմից և ինչ անուն էլ դրանք կրեն՝  Լիսաբոնյան, Քի-Վեսթյան,  Մադրիդյան, Կազանյան, թե մեկ այլ տեղանվամբ, մեզ համար անընդունելի են լինելու բոլոր այն տարբերակները, որոնք մշակվելու և քննարկվելու են առանց հակամարտության անմիջական կողմի՝ Արցախի Հանրապետության մասնակցության: Իսկ վերջին այս հայտարարությունը, թե  սեղանին փուլային տարբերակով կարգավորման պլանն է, մեզ նորից է համոզում Արցախի մասնակցության պարտադիր լինելու մեջ, ընդ որում՝ բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերում»,- գրել է Արցախի ԱԺ նախագահը։

Artsakh's participation in all stages of negotiation process is mandatory – President of parliament
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. President of the National Assembly of Artsakh Ashot Ghoulyan has commented on the announcments of Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, noting that irrespective of the content of the proposals developed by the OSCE Minsk Group Co-chairs and irrespective of their names, be it Lisbon, Key West, Madrid, Kazan or something else, they will be inadmissible for Artsakh if they are to be developed and discussed without the participation of the direct side of the conflict, the Republic of Artsakh, ARMENPRESS reports Ghoulyan wrote on his Facebook page.
‘’Judging from the answers of the Russian FM Sergey Lavrov, one can assume that stubborn efforts are being made for restoing the deadlock option of Artsakh-Azerbaijan conflict settlement, which is the ‘’step-by-step’’ option.
The Foreign Minister of an OSCE Minsk Group Co-chair country, who has deep information on the conflict, could have given more complete comments on the developments. Indeed, all the 4 resolutions of the UNSC were adopted in 1993, during the war. The priority and key demand of those resolutions was the total suspension of military actions, unblocking of communication means and start of negotiations. Did the other side of the conflict, Baku, really implement the main demand of the resolutions? If it had implemented, the war would not have lasted until May, 1994, when the Azerbaijani side was forced to sign Yerevan-Baku-Stepanakert trilateral agreement on ceasefire and the agreement on reinforcing the ceasefire regime signed in February, 1995.
It should be emphasized that the mentioned two agreements are the exclusive agreements signed during the entire process of Azerbaijan-Karabakh conflict settlement, which were achieved by trilateral format.
Afterwards, numerous settlement options have been discussed, which have been denied either by Baku or by Stepanakert and remained on paper. I want to draw special attention on the fact that the settlement option denied by Stepanakert (October, 1997) was later named ‘’Step-by-step’’ option. Even if we try to understand the Co-chairs’ consistent efforts to find new ways for settlement, one can merely feel sorry for the fact that those quests took them back to the concept denied 23 years ago.
Irrespective of the content of the proposals developed by the OSCE Minsk Group Co-chairs and irrespective of their names, be it Lisbon, Key West, Madrid, Kazan or something else, they will be inadmissible for Artsakh if they are to be developed and discussed without the participation of the direct side of the conflict, the Republic of Artsakh. And this last announcement that the step-by-step option is on the negotiation table once again makes us confident that Artsakh’s participation is mandatory, moreover, it’s mandatory in all stages of the negotiations’’, President of the National Assembly of Artsakh Ashot Ghoulyan wrote.