Ուկրաինայում Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցին նվիրված բազմաթիվ միջոցառումներ են իրականացվելու
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի համաճարակը ընդհամենը փոխել է Ուկրաինայում կայանալիք՝ Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների ձևաչափը. նախագծերը տեղափոխվել են ինտերնետային տարածք և լրատվամիջոցների դաշտ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին AnalitikaUA.net-ին տեղեկացրել է Ուկրաինայի հայերի միության գործադիր տնօրեն Հովակիմ Հարությունյանը:
«Մի շարք քաղաքների փողոցներում կտեղադրվեն բաններներ, բիլբորդներ, սիթիլայթեր եւ այլ տեղեկատվական նյութեր Հայոց ցեղասպանության մասին: Տեղի է ունենալու պատմական գիտությունների թեկնածու, Ուկրաինայի հայերի միության պատմա-մշակութային կոմիտեի ղեկավար Դավիթ Դավթյանի օնլայն դասախոսությունը։ Բացի այդ, Հայոց ցեղասպանության մասին վիդեոնախագծի ստեղծմանը կմիանան հայ համայնքի մի շարք ականավոր գործիչներ։
Հուշարձանների մոտ ծաղիկներ խոնարհելու ավանդական արարողությունը կանցկացվի կարանտինի բոլոր կանոնները պահպանելով»,- ամփոփել է նա:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Բերդյանսկի հայերի միությունը խաչքար է տեղադրել:
«Հայտնի է, որ 2015 թվականից Ուկրաինայի հայերի միության ղեկավար Վիլեն Շատվորյանի նախաձեռնությամբ երկրում տեղադրվել է 20 խաչքար:
Հիշեցնենք, որ «Дякуємо за шанс розквітнути знову. Вірмени» («Շնորհակալություն նորից ծաղկելու հնարավորության համար. հայեր») սոցիալական հոլովակն անցած տարի հեռարձակվել է ուկրաինական ավելի քան 30 հեռուստաալիքներով»,- ասվումէ հաղորդագրության մեջ:

В Украине пройдет ряд мероприятий по случаю 105-й годовщины Геноцида армян
Эпидемия коронавируса лишь изменила формат мероприятий, приуроченных к 105-летию геноцида армян. Как передает Арменпресс со ссылкой на AnalitikaUA.net, об этом сообщил исполнительный директор Союза армян Украины Оваким Арутюнян.
По его словам, проекты переносятся в интернет пространство и СМИ.
«Среди намеченных мероприятий — видеоролик «Зерно граната» на телеканалах страны, тематическая онлайн выставка на специальном веб-ресурсе, онлайн-лекция Кандидата исторических наук, руководителя историко-культурного комитета Союза армян Украины Давида Давтяна. Также ряд известных деятелей армянской диаспоры в оригинальном формате подключатся к созданию видео-контента о Геноциде армян.
На улицах многих городов, где представлена армянская община, будут установлены баннеры, билборды, ситилайты и другие социально ориентированные информационные материалы о Геноциде армян. Традиционное возложение цветов к мемориалу, пройдет с соблюдением всех правил карантина и не будет носить массовый характер», — подчеркнул Оваким Арутюнян.
Как сообщалось ранее, представители бердянского Союза армян установили в микрорайоне Азмол религиозный памятный знак – хачкар.
Известно, что с 2015-го года в разных регионах страны по инициативе главы Союза армян Украины Вилена Шатворяна было открыто более 20 хачкаров. Экспозиция музея в древнейшем храме Украины — Софии Киевской, также пополнилась армянским хачкаром, который посвящен крестителю Руси князю Святому Владимиру и Анне Византийской, как символ многовековой дружбы армянского и украинского народов.
В прошлом году хачкары по инициативе армян Украины начали устанавливать уже и в населенных пунктах Армении.