Հայաստանում կարտադրվեն թոքերի արհեստական շնչառության սարքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը 2020 թվականի պետբյուջեում վերաբաշխում կատարեց և առանց մրցույթի՝ դրամաշնորհ տրամադրելու համար գումար հատկացրեց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, որոշմամբ թույլ տրվեց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը «Գաղափարից մինչև բիզնես՝ դրամաշնորհներ» միջոցառման համար նախատեսված գումարից Թոքերի արհեստական շնչառական սարքերի ստեղծման գաղափարների մասնագիտական ուսումնասիրության, նախագծման և մակետային նախատիպի մշակման աշխատանքների իրականացման նպատակով 2020-ի առաջին կիսամյակում «Ինժիներական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպությանը առանց մրցույթի որպես դրամաշնորհ տրամադրել 90 մլն դրամ:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը նշեց, որ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում իրենց նախարարությունը հայտարարել էր թոքերի արհեստական շնչառական սարքերի ստեղծման գաղափարների մասնագիտական ուսումնասիրության, նախագծման աշխատանքների գործընթաց, և ստացվել են 300 հայտեր ու առաջարկներ:
«Այս որոշման արդյունքում հնարավորություն կունենանք թոքերի արհեստական շնչառության սարքերի ներքին պահանջարկը բավարրել, աջակցել առողջապահական համակարգին»,- ասաց Արշակյանը՝ հավելելով, որ 4-6 ամսվա ընթացքում հնարավոր կլինի գալ արտադրական վիճակի և ունենալ աշխատող սարքավորում: Նախարարի խոսքով՝  այս դեպքում սարքերը շուկայական գնից կրկնակի էժան են լինելու: Հնարավորություն  կլինի ամսական արտադրել 40-50 սարք:
«Ներկայումս համավարակի պատճառով ամբողջ աշխարհում առկա է ավելի քան 880 հազար թոքերի արհեստական շնչառական սարքի պահանջարկ: Սա նաեւ հնարավորություն է, որ հայկական ինժեներական ընկերությունները կարողանան մուտք գործել բժշկական սարքերի արտադրման շուկա, որը շատ նեղ ու լուրջ շուկա է»,-ընդգծեց Արշակյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին նշեց, որ թեև կա տեսակետ, որ շոգերին զուգահեռ կորոնավիրուսի վարակման ցուցանիշենրի անկում կարող է լինել, բայց հնարավոր է, որ աշնանը, հետո նաև ձմռանն ունենանք վարակի թվի աճ: Այնպես որ, վարչապետը կարևորեց նախագիծը:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը նկատեց, որ եթե նույնիսկ համաճարակն անցնի, այդ սարքերը մեզ պետք են լինելու, որովհետև դրանք ընթացքում շարքից դուրս են գալիս:
Ըստ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի՝ սա, այո, ռիսկային նախագիծ է, որովհետև հանրային միջոցներ են ծախսում և ապահովագրված չեն, որ կունենան այն արդյունքը, որը նախատեսում են: Ավինյանը, միաժամանակ ընդգծեց, որ սա արդարացված ռիսկ է:

В Армении будут производиться аппараты искусственной вентиляции легких
Правительство осуществило перераспределение в госбюджете 2020 года и  выделило средства на предоставление без конкурса гранта Министерству высокотехнологичной промышленности.
Как передает «Арменпресс», решением правительства Министерству высокотехнологичной промышленности было разрешено выделить 90 млн драмов из суммы, предусмотренной для проведения мероприятия “От идеи до бизнеса. Гранты” для профессионального изучения возможностей создания аппаратов искусственной вентиляции легких, проектирования и разработки макет-прототипа в первом полугодии 2020 года. Без конкурса предоставить общественной организации “Инженерная ассоциация” в качестве гранта 90 млн драмов.
Министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян отметил, что в рамках борьбы с эпидемией коронавируса их министерство объявило процесс профессионального изучения и проектирования идей создания аппараты искусственной вентиляции легких, и было получено 300 заявок и предложений.
“В результате этого решения у нас будет возможность удовлетворить внутренний спрос на аппараты искусственной вентиляции легких, содействовать системе здравоохранения”, - сказал Аршакян, добавив, что в течение 4 - 6 месяцев можно будет дойти до создания производства и иметь работающее оборудование. По словам министра, в этом случае приборы будут дешевле рыночной стоимости в два раза.
“В настоящее время из-за эпидемии во всем мире требуется более 880 000 аппаратов искусственной вентиляции легких. Это возможность, чтобы армянские инженерные компании смогли выйти на рынок производства медицинских приборов, который является очень узким и серьезным рынком”, - подчеркнул Аршакян.
Премьер-министр Никол Пашинян, в свою очередь, отметил, что хотя и есть мнение, что  с наступлением жарких дней может произойти падение показателя заражения коронавирусом, но возможно, что осенью, а потом и зимой будет рост числа заражений. Премьер-министр признал значение проекта.
Министр здравоохранения Арсен Торосян отметил, что если даже эпидемия пройдет, эти устройства нам понадобятся, поскольку они в процессе работы выходят из строя.
По словам вице-премьера Тиграна Авиняна, это рискованный проект, поскольку они тратят общественные средства и не застрахованы от того, что будут иметь тот результат, который планируют.