Վրաստանում մեկ օրում արտակարգ դրության ռեժիմի խախտման շուրջ 200 դեպք է գրանցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարությունը վերջին մեկ օրում արձանագրել է արատկարգ դրության ռեժիմի խախտման 198 դեպք: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է «Նովոստի Գրուզիա»-ն: Ոստիկանության տրամադրած տվյալների համաձայն, 90 մարդ տուգանվել է պարետային ժամը խախտելու համար: Դրանից բացի, 91 մարդ խախտել է 2 մետր սոցիալական հեռավորություն պահելու սահմանափակման կանոնները: Եվս 17 հոգու ոստիկանությունը տուգանել է ավտոմեքենայով տեղաշարժի կանոնները խախտելու համար: Սահմանված է, որ 3 հոգուց ավելի մարդ, ներառյալ վարորդը, պետք է միաժամանակ չլինեն ավտոմեքենայում: Վերջին մեկ օրում չեն արձանագրվել տնտեսական գործունեության հետ կապված սահմանափակումների խախտումներ:
Վրաստանում պարետային ժամի և արտակարգ դրության ռեժիմի խախտման համար սահմանված է տուգանք 3 հազարի լարիի կամ 950 ԱՄՆ դոլարի չափով գումար ֆիզիկական անձանց համար, և 15 հազար լարի կամ 4 հազար 800 դոլար իրավաբանական անձանց համար:
Արտակարգ դրությունը Վրաստանում սահմանվել էր մարտի 21-ին: Մարտի 31-ին մտցվեց պերատային ժամ: Նախօրին, որոշում է կայացվել արատակարգ դրության ռեժիմի ժամկետը երկարաձգել մինչև մայիսի 10-ը:

МВД Грузии за сутки оштрафовало 198 нарушителей режима ЧП
За последние сутки полицейские зафиксировали 198 случаев нарушения режима чрезвычайного положения, в том числе и комендантского часа, сообщает МВД. Передает Новости-Грузия.  За последнюю ночь сотрудники МВД оштрафовали 90 человек за нарушение комендантского часа. Кроме того, 91 человек нарушил запрет на несоблюдение социальной дистанции в 2 метра и запрет на сбор более трех человек. Еще 17 полиция оштрафовала за нарушение правил передвижения на автомобиле: не более трех человек в машине, включая водителя и двух пассажиров на заднем сиденье.
Никто за последние сутки не нарушил режима самоизоляции и ограничения, касающиеся экономической деятельности. Штраф за нарушение правил ЧП и комендантского часа составляет три тысячи лари (более 950 долларов) для физических лиц и 15 тысяч для юридических (почти 4,8 тысяч долларов). Оплатить его можно в течение 30 дней со дня выписки или обжаловать после снятия режима ЧП.
Чрезвычайное положение с целью превенции распространения коронавируса в Грузии было объявлено 21 марта сроком на месяц. С 31 марта был введен комендантский час с 21:00 до 06:00, когда гражданам запрещено выходить на улицу без спецразрешения. Накануне власти обратились к президенту с просьбой продлить режим ЧП до 10 мая.