Անհատ ձեռնարկատերերին աջակցելու 457 հայտից հաստատվել է 70-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման երրորդ՝ անհատ ձեռնարկատերերին աջակցելու ծրագրով 457 հայտ է ստացվել արդեն, որից 70-ը հաստատվել են, վարկերը ստացման փուլում են: Այդ մասին կառավարության արտահերթ նիստում ասաց էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Երրորդ ծրագիրը նախատեսված է փոքր բիզնեսի համար, չափանիշներ են, որ կազմակերպությունները պետք է 2019-ին ունեցած լինեն 24-500 մլն դրամ շրջանառություն, չունենան վատ վարկային պատմություն, հարկերը վճարած լինեն ժամանակին, գործեն մշակվող արդյունաբերության, զբոսաշրջությանն առնչվող ծառայությունների և սպասարկման որոշ ծառայությունների բնագավառում: Արդեն ստացվել է 457 հայտ, դրանց զգալի քանակը եղել են ոլորտին չհամապատասխանող՝ ավելի քան 257 դիմումներ: Դիտարկված չափորոշիչներին բավարարող հայտերի քանակը եղել է 70, որոնք արդեն բավարարված են և գտնվում են ֆինանսական կազմակերպություններում՝ բավարարման նպատակով: Վարկի ընդհանուր գումարը 563 մլն դրամ է: Դատելով դիմումների քանակից՝ մենք կարծում ենք, որ այս շաբաթվա վերջին այս թիվն առնվազն կրկնապատկված կլինի: Այսինքն՝ այս շաբաթվա վերջին արդեն փոքր բիզնեսի համար 1 մլրդ դրամ հասանելի վարկային միջոցներ կունենանք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը:

Из 457 заявок частных предпринимателей для получения содействия утверждено 70
По программе нейтрализации экономических последствий коронавируса уже поступило 457 заявок, 70 из которых утверждены, кредиты находятся на этапе получения. Как передает «Арменпресс», об этом на внеочередном заседании правительства заявил министр экономики Армении Тигран Хачатрян.
“Третья программа предусмотрена для малого бизнеса, критериями следующие - в 2019 году организации должны были иметь оборот от  24 до 500 млн драмов, не иметь плохой кредитной истории, платить налоги вовремя, действовать в сфере обрабатываемой промышленности, услуг туризма и некоторых сфер обслуживания. Уже получено 457 заявок, их значительное количество,  более 257, не соответствовало критериям. Количество заявок, соответствующих этим критериям, составило 70, которые уже удовлетворены или находятся в финансовых организациях с целью удовлетворения. Общая сумма кредита - 563 млн драмов. Судя по количеству обращений, мы считаем, что к концу этой недели эта цифра как минимум будет удвоена. То есть, в конце этой недели у нас уже будет 1 млрд драмов доступных кредитных средств для малого бизнеса”, - предствил министр.