ՀՀ մարդասիրական խումբը Հալեպի բուժհաստատություններին բժշկական պարագաներ է փոխանցել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հալեպում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության հետ համագործակցությամբ ՀՀ Հումանիտար առաքելություն իրականացնող խումբն ապրիլի 12-ին Հալեպի զինվորական հոսպիտալին և այլ բժշկական հաստատությունների է փոխանցել բժշկական պարագաներ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի հասարակայնության հետ կապերի մասնագետ Կարինե Հախնազարյանը, բժշկական կենտրոնների ղեկավարները հայտնել են իրենց երախտագիտությունը հայ բժիշկներին տրամադրված բժշկական պարագաների և բժշկական հաստատություններում ամենօրյա ցուցաբերվող բժշկական օժանդակության համար։ Հալեպի զինվորական հոսպիտալի պետ, գեներալ Ֆայեզ ալ-Այուբիին բարձր է գնահատել հայ և սիրիացի բժիշկների համատեղ ջանքերը, նվիրական աշխատանքը, մասնագիտական բարձր հատկանիշները, ոչ միայն պատերազմի հետևանքով տուժածներին բուժօգնության ցուցաբերումը, այլև համատեղ ուժերով ցանկացած տեսակի վտանգի դեմ պայքարելու պատրաստակամությունը։
«Մեր հայ գործընկերները հավատարիմ են մարդասիրության վեհ սկզբունքներին և ամեն օր պրոֆեսիոնալ մոտեցմամբ օգնություն են ցուցաբերում Սիրիայի ազգաբնակչությանը։ Սիրիայի ժողովուրդը գնահատում է, որ հայերն այս դժվար իրավիճակում մեր կողքին են»,- նշել է գեներալը։
Հոսպիտալի տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ մարդասիրական խմբին, Հալեպում ՀՀ հյուպատոսությանը և իշխանություններին մշտական աջակցության համար։

Гуманитарная группа Армении передала медучреждениям Алеппо медицинские принадлежности
В сотрудничестве с генеральным консульством Республики Армения в Алеппо группа, осуществляющая гуманитарную миссию, 12 апреля передала госпиталю Алеппо и другим медицинским учреждениям медицинские принадлежности.
Как сообщает «Арменпресс», специалист по связям с общественностью ГНКО “Центр гуманитарного разминирования и экспертизы” Карине Ахназарян передает, что руководители медицинских центров выразили свою признательность за предоставляемые армянскими врачами медицинские принадлежности и ежедневную медицинскую помощь, оказываемую в медицинских учреждениях. Начальник военного госпиталя Алеппо, генерал Фаез Аль-Аюби высоко оценил совместные усилия армянских и сирийских врачей, преданную работу, высокие профессиональные качества, оказание медицинской помощи пострадавшим в результате войны и готовность совместными усилиями бороться с любой угрозой.
“Наши армянские коллеги верны высоким принципам гуманизма и ежедневно оказывают профессиональную помощь населению Сирии. Сирийский народ ценит, что армяне в этой сложной ситуации оказались рядом с нами”, - отметил генерал.
Директор госпиталя выразил благодарность гуманитарной группе Армении, генеральному консульству Республики Армении в Алеппо и властям Армении за постоянное содействие.