«Դանակով խաչեր էին կտրել մարմինների վրա». Մարաղայի կոտորածը՝ ականատեսների վկայությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 1992թ. ապրիլի 10-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության, ներքին գործերի նախարարության (ՆԳՆ) և ՆԳՆ միլիցիայի հատուկ նշանակության ջոկատի (ՄՀՆՋ-ՕՄՕՆ) զինված ստորաբաժանումները Թարթառից հարձակվեցին Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղի վրա ու այնտեղ իրականացրին զանգվածային ջարդեր։ «Դա կտտանքների և դաժանությունների վայր էր՝ նման Գողգոթային»,- այսպես է նկարագրել Մարաղան՝ կոտորածից հետո գյուղ այցելած Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի նախկին փոխխոսնակ բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը։
Մարաղայում ջարդերի ականատեսները պատմում են, որ առավոտյան՝ ժամը 5:30-6:00-ի սահմաններում սկսվել է ուժեղ հրետակոծություն։ «Կրակում էին տարբեր տեսակի հրետանային զենքերից, «Գրադ» կոչվող զենքից և ծանր հրետանուց, տանկերից… Տեխնիկայից հետո գյուղ էին մտնում ՕՄՕՆ-ականները, դրանից հետո էլ մեծ խմբերով տարբեր մեքենաներով թալանչիները: Իրենց ճանապարհին ով պատահում էր՝ ծեր, երեխա, կին, չէին խնայում ոչ ոքի: Բոլորին մորթում էին: Աչքովս տեսել եմ ամբողջը: Մորթում էին, երեխաներին տանում էին գերի», - պատմում է Մարաղայի ինքնապաշտպանական ջոկատի հրամանատարի օգնական Վլադիկ Ավագյանը։
Ինքնապաշտպանական ուժերը համառորեն դիմադրում են առաջին երկու հարձակումներին, սակայն կեսօրին ադրբեջանական ուժերը ներգրավում են նաև տանկեր և այլ զրահատեխնիկա, ինչը գրեթե սպառազինություն չունեցող կամավորականներին ստիպում է նահանջել։ Ընդամենը մի քանի ժամ մնալով գյուղում՝ նրանք ավերակների են վերածում Մարաղան։ Բնակչության մեծամասնությանը հաջողվել էր լքել գյուղը, սակայն մի մասը՝ հիմնականում ամենաանօգնականները՝ տարեցներ, հաշմանդամներ, կանայք ու երեխաներ, չէին հասցրել փախչել և մնացել էին գյուղում։ Գյուղը լքել չհասցրած շուրջ 50 բնակիչ դաժանաբար սպանվում, անդամահատվում ու ողջակիզվում է, իսկ 49 անձ՝ գերեվարվում։ Գերեվարվածների մի մասը հետագայում վերադարձվում է, իսկ 19 մարդու ճակատագիր մինչ օրս անհայտ է:
Մարաղայի խաղաղ բնակչությունը դարձավ Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության հերթական զոհը. գյուղի բնակիչները սպանվեցին միայն ազգային պատկանելիության՝ հայ լինելու համար։ «...Ձեզ պետք է մինչև վերջին մարդը ոչնչացնենք, Ղարաբաղը մերն է, դուք պետք է ոչնչանաք, ոչ թե տեղափոխվեք. պետք է ձեզ բոլորիդ ոչնչացնենք, Ղարաբաղը մերն է և այստեղ կապրենք մենք… Անընդհատ հայհոյում էին հայերին: Ասում էին դուք հարամ եք, դուք հայ եք, դուք կեղտոտ եք: Տհաճությամբ, վերևից ու թշնամանքով էին նայում»,–  հիշում է հրաշքով փրկված, բայց միևնույն ժամանակ ջարդերի արդյունքում հարազատներին, այդ թվում՝ քրոջը, կորցրած Կարինե Պողոսյանը:  Կարինեին իր երկու մանկահասակ երեխաների (տղան 3 տարեկան էր, աղջիկը՝ 1 տարեկան 4 ամսական), սկեսրայրի ու  հարևանների հետ գերեվարել  էր։ Սկզբում նրան ու տղային են փոխանակել, իսկ 1 տարի 7 ամիս անց՝ դստերը, որն այդ ժամանակ արդեն 3 տարեկան էր: Կարինեի և նրա քրոջ՝ Զարինեի ամուսինները մինչ օրս համարվում են անհայտ կորած։
Մարաղայի նախկին բնակիչ Արայիկ Գրիգորյանն էլ նշում է, որ դաժանորեն ոչնչացվել են նույնիսկ հային պատկանող տունն ու կենդանին։ «Մտել են գյուղ, եթե նույնիսկ տանը մարդ չի եղել, բայց հայի տուն է եղել, զուտ, որ հայի տուն է, հայի հող է, այնպիսի դաժանությամբ են վերաբերվել, որ պատկերացնել անգամ չի կարելի։ Այդ կենդանին, բակում [եղած] շունը, եթե հայի է, այնպիսի դաժանությամբ են վերաբերել, որ անպատկերացնելի մի բան է»։
Հրաշքով փրկվածները Մարաղայի կոտորածում նկատել են թուրք դահիճների ձեռագիրը։ «Մեկի վիզն էին կտրել, մեկին մարմնի երկայնքով դանակահարել, խաչ կտրել ճակատին, կրծքավանդակին։ Որտեղ պատահել էր մարմինների վրա դանակով խաչեր էին նկարել… Մի փոքր երեխայի սպանել էին ու դրել մոր կրծքին, որին ևս խոշտանգումների ենթարկելով սպանել էին։ Գրեթե բոլոր դիակների վրա խաչեր կային»,- վկայում է 1992թ.-ին իր ջոկատի հետ հայրենի գյուղի ինքնապաշտպանությունը ստանձնած, Արցախի Մարտակերտի շրջանի Նոր Մարաղա գյուղի նախկին համայնքապետ Ռոմա Կարապետյանը։
Հայրենի գյուղի կոտորածը Հայոց ցեղասպանության պատկերն է հիշեցրել նաև Միլետա Գաբրիելյանին. «Որ փախչում էինք, հիշում եմ, որ ողջ ժողովուրդը՝ դաշտով մեկ ցրված, շարք-շարք, ոնց որ 1915թ. Ցեղասպանության ֆիլմերում, որ ժողովուրդը շարքերով փախչում են: Նայում ես նկարին՝ նույն այն կերպ էր»:
Ադրբեջական զինված ուժերը գյուղում մնում են ընդամենը մի քամի ժամ, իսկ արդեն կեսգիշերին հայկական ինքնապաշտպանական ջոկատներն ազատագրում են Մարաղան։ Մարաղացիները հավաքում են համագյուղացիների մարմինները և հողին հանձնում։ Հարևան գյուղերում պատսպարված բնակչության մի մասը, լսելով գյուղի ազատագրման մասին, վերադառնում է՝ մասնակցելու համագյուղացիների ու հարազատաների հուղարկավորությանը: Նախքան գյուղ հասնելը՝ նրանք չէին էլ կարող պատկերացնել իրենց սպասող տեսարանի ահավորությունը։
«Փողոցներով արյան գետեր էին հոսում։ Մի լափեդ [տրակտորի կցորդ] եմ տեսնում, մեջը լրիվ կոտորված մարդիկ… ինչ ասես արել են, նույնիսկ դանակով խաչեր… Մարդ կա բերել են գյուղի կենտրոն, վիզը կտրել, կախել … Տարեցներին ողջակիզել են, աղջիկներին, կանանց ինչ ասես արել են…»,- վկայում է կոտորածի ականատես Էլմիրա Սահակյանը։
Կտտանքների ու տարատեսակ բռնությունների են ենթարկվել նույնիսկ գերիները։ Հայկական կողմի ջանքերով հետ վերադարձված գերիները, նրանց հարազատներն ու ծանոթները փաստում են, որ գերիներին ստիպել են աշխատել, բռնաբարել են կանանց և աղջիկներին, մարմիններն այրել ծխախոտներով․ «...Փոխանակումից հետո [տեսանք, որ] մի աղջկա մարմինն ամբողջությամբ ծխախոտով վառել էին, հետքերը մնում էր։ Եվ այս ամենն այն պատճառով, որ նրանք հայեր էին...», - հիշում է Էլմիրա Սահակյանը։
«Նոր Գողգոթա»-ն, ինչպես այս սարսափելի դեպքերն անվանել է բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը, այդպես էլ մնաց անպատիժ ու չդատապարտվեց միզազգային հանրության կողմից՝ ծնելով նոր կոտորածներ և հանցագործոություններ։ Մարաղայի կոտորածը ոչ միայն չդատապարտվեց, այլ, ընդհակառակը, խրախուսվեց Ադրբեջանի կողմից. կոտորածից հետո մարտական գործողություններ իրականացրած «Գուրթուլուշ» ջոկատի հրամանատար Շահին Թաղիևը, մի շարք այլ զորահրամանատարներ և զինծառայողներ Ադրբեջանի նախագահի հրամանագրով պարգևատրվեցին «ազգային հերոսի» կոչմամբ՝ դառնալով արդեն անկախ Ադրբեջանի առաջին «հերոսները» և օրինակ ծառայելով Ռամիլ Սաֆարովի, 2016 թ Ապրիլյան պատերազմի ռազմական հանցագործների և առհասարակ ադրբեջանական երիտասարդության համար։
Ականատեսների վկայությունները վերցրված են Maragha.org և Karabakhrecords.info կայքերից։ Թեմայի շուրջ  փաստական ու արխիվային այլ տեսանյութեր ու տվյալներ կարող եք գտնել նշված կայքերում։

"Christian Cross marks were made on the bodies": Eyewitness accounts on the Maragha Massacre
YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS. On April 10 of 1992, Azerbaijani Defence Ministry, Internal Affairs Ministry and OMON forces (Special Purpose Police Units of the Ministry of Internal Affairs of Azerbaijan) launched an attack on Maragha, a village located in the Martakert region of Nagorno Karabakh. "This was truly like a contemporary Golgotha many times over”,- writes Baroness Cox of Queensbury, a defender of human rights in the House of Lords, United Kingdom, who visited the village after the massacre.
The eyewitnesses of the Maragha Massacre say that the shelling started early in the morning, at about 5:30-6:00 a.m. "They were shooting from all kinds of arms, including "Grad", heavy artillery, tanks...The OMON soldiers entered the village together with armoured vehicles followed by many large groups of looters. They didn't spare anyone's life. They killed both the elderly, women and children. They slaughtered everyone. I saw it with my own eyes. They slaughtered, and children were taken captive", recalls Vladik Avagyan, the assistant of the self-defence unit in Maragha.
The self-defence units heroically resisted against the 2 attacks. Only in the afternoon, when the Azerbaijani forces launched the attack along with many armoured vehicles, including tanks, the self-defence units which was experiencing a lack of arms, had to retreat. Staying in the village only a few hours, Azerbaijani forces turned Maragha into ruins. Most of the residents of the village had left the village before the main attack but some women, children, elderly and disabled people, who were not able to leave, were staying in the background shelters. These residents - almost 50 people - were slaughtered in the most violent ways, dismembered, maimed, burnt alive and 49 people were taken captive. Some of the captives were later exchanged but the fate of 19 peaceful civilians is yet unknown.
The Armenian population of Maragha became the victim of Azerbaijan's genocidal policy. They were murdered only because of their Armenian ethnicity. “We should kill you until the last one, Karabagh is ours, you should be demolished and not just evicted: we should kill all of you, Karabagh is ours and it’s us, who should live here, not you…. They were swearing at Armenians. They said that we are Armenians and we are haram [indecent]. They looked down on us with hatred, with a feeling of disgust”, recalls Karine Poghosyan, a survivor who lost her relatives, including her sister, during the Maragha Massacre. She was taken captive along with her children (3-year-old son and 1.4-year-old daughter), father-in-law and neighbours. She was exchanged together with her son but it took a year and seven months to find her daughter who at the time was already 3 years old. Her sister Zarine's and her husbands are still missing.
Roma Karapetyan, the commander of the self-defence units in Maragha, recalls: "Someone was with a cut-off head, someone stabbed along the body, a cross on the forehead and chest. They stabbed the bodies with knives and marked Christian crosses. A small kid was killed, they laid him next to his slaughtered mother, on her chest. Almost all the corpses had Christian cross marks on them".
The Maragha Massacre reminded Mileta Gabrielyan of the Armenian Genocide in 1915. "When we were running, I remember, people were in the field, walking in rows, as pictured in the movies of the Genocide. I look at those photos and see the same thing", says Mileta.
The self-defence units were able to liberate the village by midnight and buried their slaughtered neighbours and relatives. The residents of the nearby villages also took part in the liberation operation, after hearing about the tragedy they immediately rushed for help.
"Blood flowed through the streets. One of the tractor-trailers was completely full of corpses...I saw cross marks on the bodies...They did terrible things to women and girls...",- remembers Elmira Sahakyan, an eyewitness of the massacre.
The captives were also subjected to torture and torment. They were exchanged by the efforts of the Armenian side. Some of them were forced to work as slaves, women were raped, many of them returned with cigarette burn scars on their bodies. "After the exchange (we saw, that) the body of one of the girls was burnt with cigarettes. And all of these happened because they were Armenians", says Elmira Sahakyan.
"New Golgotha", as described by Baronness Caroline Cox, has not been punished or condemned by the International Community. The Maragha Massacre not only was not condemned in Azerbaijan but was also welcomed by the authorities. After the massacre, the commander of the "Gurtulush" battalion Shahin Taghiyev, and some other Azerbaijani soldiers were awarded the title of "National Hero" of the Republic of Azerbaijan.