ԱՄՆ-ից ՀՀ վերադարձող 35 աշակերտները կենթարկվեն 14-օրյա կարանտինային ռեժիմի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանություն է տվել ՀՀ FLEX ծրագրով ԱՄՆ հանրակրթական տարբեր ավագ դպրոցներում ուսանող հայ աշակերտների վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Աննա Նաղդալյանի մեկնաբանությունը․
«Նշել էինք, որ ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը մշտական կապի մեջ է եղել FLEX ծրագրով ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգներում գտնվող ավագ դպրոցի հայ աշակերտների և ծրագրի հայաստանյան ներկայացուցչի հետ:
Հայաստանի և Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության արդյունքում և Ամերիկյան խորհուրդների հետ սերտ համագործակցությամբ ապրիլի 9-ին կազմակերպվել է FLEX ծրագրով ԱՄՆ հանրակրթական տարբեր ավագ դպրոցներում ուսանող հայ և վրացի աշակերտների վերադարձը համապատասխանաբար Հայաստան և Վրաստան:
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության համակարգմամբ Ամերիկայի խորհուրդների կողմից ապահովվել է աշակերտների անվտանգ տեղափոխումն ԱՄՆ 19 նահանգներից դեպի Չիկագո քաղաք, այնուհետև Հայաստան՝ Դոհա-Թբիլիսի-Երևան չվերթով։
Չիկագոյի օդանավակայանում ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության և Չիկագոյում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսության կողմից հայ աշակերտներին տրամադրվել են առողջապահական անվտանգության անհրաժեշտ պարագաներ: Համակարգվել է նաև Դոհայի օդանավակայանում հայ ուսանողների դիմավորումն ու ուղեկցումը մինչ մեկնման մյուս սրահ:
Վերոնշյալ համագործակցության արդյունքում Հայաստան են վերադառնում 34 աշակերտ և ամերիկյան ACES ծրագրի շրջանակներում
ԱՄՆ-ում ուսանող մեկ աշակերտ:
Վերջիններս Հայաստան վերադառնալուն պես ենթարկվելու են 14-օրյա պարտադիր կարանտինային ռեժիմի:
Սա Հայաստանի և Վրաստանի՝ նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված իրադրությունում տարբեր երկրներում գտնվող քաղաքացիներին համագործակցաբար հայրենիք վերադարձնելու հերթական լավ օրինակն է: Շնորհակալություն ենք հայտնում Ամերիկայի խորհուրդներին՝ հայ աշակերտների տեղափոխումն արագ ու հարթ կազմակերպելու, ինչպես նաև մեր վրաց գործընկերներին՝ աջակցության և արդյունավետ համագործակցության համար»:

Armenia and Georgia team up to evacuate exchange students from United States
YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS. 35 Armenian exchange students are being evacuated from the United States amid the coronavirus pandemic.
Foreign ministry spokesperson Anna Naghdalyan said 34 of them are students of the FLEX program while 1 is an ACES student.
The evacuation was organized by Armenia and Georgia in cooperation with the American Councils. The flight is also carrying Georgian students.
The Armenian embassy coordinated the American Councils’ actions in safely gathering the Armenian students from across 19 different states of the USA to Chicago, from where an evacuation flight embarked on the Doha-Tbilisi-Yerevan flight.
The Armenian Embassy in the USA and the Honorary Consulate of Armenia in Chicago provided the students with personal protective items at the Chicago airport. The students will be met at the Doha airport and escorted to the departure hall of the next flight.
Upon arrival, all 35 students will be quarantined for 14 days in Yerevan.
“This is yet another good example of Armenia and Georgia cooperating in repatriating their citizens from different countries amid the novel coronavirus pandemic. We thank the American Councils for the quick and smooth organization of the transportation of the Armenian students, as well as our Georgian colleagues for support and productive cooperation,” Naghdalyan said.