Հանրապետության նախագահը շարունակում է հեռավար զրույցները մշակույթի, արվեստի գործիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շարունակում է հեռավար զրույցները Հանրապետության մշակութային, գիտակրթական և ակադեմիական հաստատությունների և կառույցների ղեկավարների, մշակույթի, արվեստի գործիչների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահը հեռախոսազրույց է ունեցել կոմպոզիտոր, «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի հիմնադիր նախագահ և գեղարվեստական ղեկավար Ստեփան Ռոստոմյանի հետ: Նախագահ Սարգսյանը հետաքրքրվել է ներկա իրավիճակում կոմպոզիտորի գործունեությամբ, մինչև կորոնավիրուսի համավարակը նախատեսված ծրագրերով և դրանց հետագա ճակատագրով, ինչպես նաև ապագային միտված նախագծերով:
Նախագահն ու արվեստագետն անդրադարձել են «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի հետ կապված հարցերին, հեղինակավոր արվեստագետների ու երաժիշտների հետ համագործակցության հնարավորություններին:
Նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ իրավիճակի կարգավորումից հետո հնարավոր կլինի բոլոր նախանշված ծրագրերն ու անելիքները կյանքի կոչել, իսկ այս դադարն օգտագործել նոր գործերի ստեղծման ու նոր ծրագրերի ուրվագծման նպատակով:
Նախագահ Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել նաև Օշականի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցու «Փառք հայ գրի և դպրության» որմնանկարաշարի համահեղինակ, նկարիչ Հովհաննես Մինասյանի որդու՝ ֆիզիկոս Մարտին Մինասյանի հետ:
Հովհաննես Մինասյանը ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Հենրիկ Մամյանի հետ միասին հեղինակել է Օշականի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցու «Փառք հայ գրի և դպրության» որմնանկարաշարը: Անցած տարվա վերջին նախագահ Սարգսյանի աջակցությամբ իրականացվել էր որմնանկարի ամբողջական վերականգնումը, որի որոշ հատվածներ տարիների ընթացքում վնասվել էին: Ներկայումս որմնանկարն արդեն վերագտել է իր նախնական տեսքը:
Զրուցակիցները կարևորել են մշակութային արժեքների պահպանումն ու հոգածությունը մեր ազգային ժառանգության նկատմամբ։ Նախագահ Սարգսյանը հետաքրքրվել է նաև Մարտին Մինասյանի գործունեությամբ ու ծրագրերով:

Президент Армении продолжает серию дистанционных бесед с деятелями культуры и искусства
Президент Армении Армен Саркисян продолжает серию дистанционных бесед с руководителями учреждений и организаций культуры, науки, образования и академических институтов, а также с деятелями культуры и искусства.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, Армен Саркисян провел телефонный разговор с композитором учредителем и художественным руководителем международного музыкального фестиваля «Ереванские перспективы» Степаном Ростомяном. Президент Саркисян поинтересовался деятельностью композитора в сложившейся ситуации, запланированными до начала эпидемии программами и их будущей судьбой, а также проектами, ориентированными на будущее.
Армен Саркисян и Степан Ростомян затронули вопросы, связанные с международным музыкальным фестивалем «Ереванские перспективы», возможностями сотрудничества с авторитетными артистами и музыкантами.
Президент Саркисян выразил надежду, что после нормализации ситуации удастся реализовать все запланированные программы и мероприятия и использовать этот перерыв для создания новых проектов.
Президент Саркисян также провел телефонный разговор с физиком Мартином Минасяном, сыном художника, соавтора серии фресок «Слава армянской письменности и школы» в церкви Св. Месропа Маштоца в Ошакане Ованеса Минасяна.
Ованес Минасян совместно с народным артистом Республики Армения Генриком Мамяном является автором серии фресок «Слава армянской письменности и школы» в церкви Св. Месропа Маштоца в Ошакане. В конце прошлого года при поддержке президента Саркисяна фреска была полностью реставрирована, т.к. со временем некоторые ее части были повреждены. В настоящее время фреска уже обрела свой первоначальный вид.
Собеседники подчеркнули необходимость сохранения культурных ценностей и заботы о нашем национальном наследии. Президент Саркисян также поинтересовался деятельностью и планами Мартина Минасяна.