Գների կտրուկ բարձրացում չկա. ՀՀ-ն այն երկրներից է, որտեղ խանութների դատարկ ցուցափեղկեր չեն նկատվել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը կառավարության նիստում անդրադարձավ ապրանքային շուկաներում տեղի ունեցող զարգացումներին: Գևորգյանը նշեց, որ ամենօրյա մոնիթորինգ են իրականացում և արդեն այսօր դիտվում է գների նվազման որոշակի միտում ոչ թե փետրվար, այլ մարտ ասմվա բարձրացված գների համեմատ:
«Գների աճման միտումը տեղավորվում է մեկից մինչև չորս տոկոսի սանդղակում, և գների կտրուկ բարձրացում տեղի չի ունեցել: Մենք համեմատություն ենք արել 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածի հետ, և օրինակ՝ շաքարավազն այս տարվա փետրվարին եղել է 230, ապրիլի 8-ի դրությամբ՝ 255 դրամ, իսկ 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածում աժեցել է 338 դրամ», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Գևորգյանը:
Նրա խոսքով՝  նույն տրամաբանությունը գործում է կարագի գների պարագայում: ՏՄՊՊՀ նախագահի խոսքով՝ գների տեմպը և այս թվերը ցույց են տալիս, որ շուկայում կա մրցակություն: «Ամենաբարձր կոնկրետացվածություն ունեցող շուկաներում մրցակցությունը բավականին աճել է, արդյունքում՝ օգտվում է սպառողը»,-ասաց նա:
Գեղամ Գևորգյանը նաև ներկայացրեց բենզինի գները և նշեց, որ երեկվա դրությամբ ռեգուլյար տեսակի բենզինի 1 լիտրը եղել է 310 դրամ, իսկ 2018 թվականին՝ այն եղել է 450:
«Հարուցված վարույթներ ունենք շաքարի, կարագի, հավի ձվի գների հետ կապված, գործընթաց ենք սկսել ձեթի, հավի մսի, ալյուրի, ցորենի և մի շարք շուկաներում, և եթե որևէ իրավախախտում լինի, ապա մենք զգուշացրել ենք, որ արտակարգ դրության ժամանակ իրավախախտումները հանձնաժողովի կողմից կդիտարկվեն որպես ծանրացնող հանգամանք և պատասխանատվության կենթարկվեն»,-ասաց նա:
Իր հերթին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ 2019 և 2020 թվականներին բազմաթիվ ուղղություններով գնանկումային երևույթներ են եղել և գնաճի մասին խոսելիս պետք է դա արձանագրել:
«Եթե հանկարծ մենք փորձենք արհեստական միջամտություն անել գների նկատմամբ, շուկայում կունենանք դեֆիցիտ, ուղղակի գործարարները կդադարեն ապրանքներ ներկրել: Այստեղ կա երկու եզր, առաջինը, որ արհեստական միջամտություն չլինի և երկրորդ՝ իրավիճակից գերշահույթներ ստանալու երևույթներ չլինեն»,-ասաց նա և հիշերցեց, որ ՀՀ-ն այն փոքրաթիվ երկրներից է, որտեղ խանութների դատարկ ցուցափեղկեր չեն նկատվել, այնինչ, դա կա նույնիսկ զարգացած երկրներում:

Резкого повышения цен нет: Армения - одна из стран, где в магазинах нет пустых полок
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Гегам Геворкян на заседании правительства коснулся развитий на товарных рынках. Как передает «Арменпресс», Геворкян отметил, что ежедневно проводится мониторинг и уже сегодня наблюдается определенная тенденция снижения цен.
“Тенденция роста цен укладывается в шкалу от одного до четырех процентов, резкого повышения цен не произошло. Мы провели сравнение с тем же периодом 2018 года, и, к примеру, в феврале этого года сахар стоил 230 драмов, по положению на 8 апреля - 255 драмов, а за тот же период 2018 года он составил 338 драмов”, - сказал Геворкян:
По его словам, та же логика действует и в случае цен на масло. По словам председателя ГКЗЭК, темпы цен и данные цифры показывают, что на рынке есть конкуренция. “Конкуренция на самых высокорентабельных рынках довольно возросла, в результате выиграл потребитель”, - сказал он.
Гегам Геворкян также представил цены на бензин и отметил, что по состоянию на вчерашний день 1 литр бензина марки Регуляр стоил 310 драмов, а в 2018 году стоил 450 драмов
“Возбуждены производства в связи с ценами на сахар, масло, яйца, начат процесс на рынках растительного масла, куриного мяса, муки, пшеницы и ряда рынков, и если будут какие-либо правонарушения, то мы предупредили, что во время чрезвычайного положения правонарушения со стороны комиссии будут рассматриваться как отягчающие обстоятельства, и они будут привлечены к ответственности”, - сказал он.
В свою очередь, и премьер-министр Никол Пашинян отмечал, что в 2019 и 2020 годах по многим направлениям наблюдались дефляционные явления, и, говоря об инфляции, нужно констатировать и это.
“Если вдруг мы попытаемся искусственно вмешаться в цены, то на рынке будет дефицит, предприниматели перестанут импортировать товары. Здесь есть два принципа, во-первых, чтобы не было искусственного вмешательства и, во-вторых, не было явлений получения сверхприбылей от ситуации”, - сказал он и напомнил, что Армения является одной из немногих стран, где в магазинах не было, и нет пустых полок, в то время как они есть даже в развитых странах.