Կառավարության առաջակցության միջոցառումներից ևս մեկի փաստացի իրականացումը կսկսվի ապրիլի 10-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության՝ կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 10 միջոցառումներից 6-ն արդեն իրագործման փուլում են, 7-րդի փաստացի իրականացումը կսկսվի ապրիլի 10-ից, մնացածինը՝ երկուշաբթի օրվանից՝ ապրիլի 13-ից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտնեց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Նա նախ հիշեցրեց, որ հաստատած 10 միջոցառումներից 6-ը լիարժեք ուժի մեջ են: Երեկվա դրությամբ այդ իմպլեմենտացված միջոցառումներով հասանելի գումարների ընդհանուր չափը կազմել է 3 մլրդ 670 մլն դրամ: «Շտեմարանների ինտենսիվ մշակման փուլում ենք, ճշգրտման աշխատանքներ ենք իրականացնում 7, 8 և 9-րդ միջոցառումների մասով: Աջակցության 7-րդ միջոցառումների սկիզբը կհայտարարվի վաղը: Իսկ մյուսների՝ 8-ի, 9-ի և 10-ի փաստացի իրականացման գործընթացը ծրագրավորել ենք սկսել երկուշաբթի օրվանից»,-ասաց Գրիգորյանը:
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց ևս մեկ միջոցառում, որը վերաբերում է միկրոբիզնեսին, այսինքն՝ ձեռնարկատերերին, որոնք գրանցված չեն որպես անհատ ձեռնարկատեր, այլ գործում են որպես անհատ: Փոխվարչապետի խոսքով՝
ՀՀ կառավարությունը կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման համար մշակել և հաստատել է միջոցառումների արդեն 10 ծրագիր: Դրանք աջակցություն են նախատեսում ինչպես բիզնեսին, այնպես էլ անհատների, որոնք կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակում կարող են սոցիալական խնդրի առաջ կանգնել:
ՀՀ կառավարությունը Հայաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարել: Արտակարգ դրությունը գործում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ից, ժամը 18:30-ից սկսած մինչև 2020 թվականի ապրիլի 14-ը, ժամը 17:00-ն: Երկրում գործում է խիստ սահմանափակումների ռեժիմ:

Фактическая реализация еще одной из программ правительства начнется 10 апреля
6 из 10 программ правительства Армении по нейтрализации экономических последствий эпидемии коронавируса уже находятся на стадии реализации, фактическая реализация 7-й начнется с 10 апреля, остальные - с понедельника 13 апреля. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказал вице-премьер Армении Мгер Григорян. Он напомнил, что 6 из 10 утвержденных программ работают в полную силу. По состоянию на вчерашний день общий размер средств, доступных посредством этих имплементированных мероприятий, составил 3 млрд 670 млн драмов. “Мы находимся на стадии интенсивной разработки баз данных, осуществляем работы по уточнению бенефициаров по 7, 8 и 9 программам. Начало 7 программы содействия будет объявлено завтра. А процесс фактической реализации 8, 9 и 10 программ запланировано начать с понедельника”, - сказал Григорян.
Правительство Армении на сегодняшнем заседании утвердило еще одну программу, касающуюся микробизнеса, то есть предпринимателей, которые не зарегистрированы как индивидуальные предприниматели, а действуют как индивидуальные. По словам вице-премьера правительство Армении разработало и утвердило уже 10 программ по нейтрализации экономических последствий коронавируса. Они предусматривают содействие как бизнесу, так и частным лицам, которые в обусловленной эпидемией ситуации могут столкнуться с социальными проблемами.