Իսպանիան հույս է հայտնել ապրիլի 26-ից հետզհետե վերադառնալ բնականոն կյանքի. ՌԻԱ Նովոստի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի իշխանությունները հույս են հայտնել, որ ապրիլի 26-ից հետո երկիրը կարող է հետզհետե վերադառնալ բնականոն կյանքի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ն տեղեկացնում է, որ այս մասին հայտարարել է Իսպանիայի ֆինանսների նախարար Մարիա Խեսուս Մոնտերոն:
«Ապրիլի 26-ից քաղաքացիները հնարավորություն կունենա սկսել վերադառնալ բնականոն կյանքի»,- հավաստիացրել է նախարարը: Երկրի խորհրդարանն ապրիլի 9-ին պետք է կրկին երկարաձգի արտակարգ դրության ռեժիմը, որը մտցվել էր մարտի 14-ին: Այս անգամ նախատեսվում է երկարաձգել մինչև ապրիլի 26-ը:
Ավելի վաղ Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը չէր բացառել, որ ապրիլի 26-ից հետո ևս արտակարգ դրության ժամկետը կերկարաձգվի, սակայն նշել էր, որ բնակիչների ու իրավաբանական անձանց տնտեական գործունեության որոշ սահամանփակումներ հետզհետե կմեղմվեն:
Վարչապետը նշել էր, որ ապրիլի 26-ից քաղաքացիները կարող են վերադառնալ փողոցներ, հրապարակներ, թեպետ դեռ կլինեն կոնկրետ ցուցումներ:

Власти Испании рассказали о возвращении страны к нормальной жизни
Власти Испании надеются, что страна может постепенно начать возвращаться к нормальной жизни после 26 апреля, заявила официальный представитель правительства, министр финансов Мария Хесус Монтеро.
"Начиная с 26 апреля граждане смогут начать возвращаться к нормальной жизни", - заверила Монтеро в интервью телеканалу Antena 3. При этом ранее премьер Испании Педро Санчес не исключил, что режим повышенной готовности может быть продлен и после 26 апреля, однако ограничительные меры как в отношении населения, так и экономической деятельности будут постепенно смягчаться.
Парламент страны 9 апреля должен вновь продлить действие режима повышенной готовности, введенный 14 марта. На этот раз до 26 апреля.
По словам Монтеро, с конца апреля люди вернутся "на улицы и площади", хотя и с "четкими инструкциями", которые разработает правительство согласно указаниям экспертов. Завершение карантина будет "контролироваться, чтобы не было неожиданных пиков возобновления заражений", пояснила она. "Мы дадим четкие инструкции, что люди могут, а чего не могут делать", - пообещала министр.