Պաշտպանները նոր գանգատ են ներկայացրել ՄԻԵԴ՝ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցով պաշտպանները գանգատ են ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 8-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը` նշելով, որ ստեղծված համաճարակային իրավիճակում Ռոբերտ Քոչարյանը չի կարող գտնվել կալանք տակ, քանի որ նա տարիքային խոցելի խմբում է։ Պաշտպանն ընդգծեց, որ դեռ մարտի 17-ից դատական նիստ չի եղել, և միջնորդությունը չի քննվել։
«Արդեն ձեռնարկում ենք տարբեր քայլեր, այդ թվում՝ միջազգային կառույցներին ենք իրազեկում, նոր գանգատ է գնացել Եվրոպական դատարան և որոշակի տեղեկություն է անընդհատ ուղարկվում այդ կառույցին»,- ասաց Ալումյանը։
Բացի այդ, պաշտպանը ապրիլի 7-ին նամակ է ուղարկել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահին՝ հիշեցնելով ԲԴԽ-ի 2018 թվականի հուլիսի 9-ի որոշումն այն մասին, որ միջնորդությունների քննարկման համար սահմանված են սեղմ դատավարական ժամկետներ, այնինչ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատավոր Աննա Դանիբեկյանի վատառողջ լինելու պատճառով մարտի 17-ից միջնորդությունը չի քննարկվել։
Պաշտպանները նաև  անընդհատ կապի մեջ են Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ և պահանջում են հարցի հանգուցալուծում։

Адвокаты Кочаряна по вопросу меры пресечения в его отношении подали жалобу в ЕСПЧ
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна подали жалобу в Европейский суд по правам человека.
Как сообщает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами 8 апреля сказал адвокат Кочаряна Айк Алумян, отметив, что в создавшейся эпидемиологической ситуации Роберт Кочарян не может находиться под арестом, так как он находится в возрастной уязвимой группе. “Мы уже предпринимаем различные шаги, в том числе информируем международные структуры, новая жалоба представлена в Европейский суд, в эту структуру постоянно направляется определенная информация”, - сказал Алумян.
Кроме того, адвокат 7 апреля направил письмо и председателю суда общей юрисдикции Еревана, напомнив о решении ВСС от 9 июля 2018 года о том, что для рассмотрения ходатайств установлены сжатые процессуальные сроки. Из-за плохого самочувствия судьи Анны Данибекян ходатайство по делу Роберта Кочаряна не обсуждалось с 17 марта.