Սերժ Սարգսյանը և Յուրի Խաչատուրովը հրավիրված են Ապրիլյան պատերազմի հարցով քննիչ հանձնաժողովի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ երբ Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու 2016-ին Գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովը ներկայանան Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքները քննող Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովի նիստին, դա կլինի հանձնաժողովի աշխատանքի կուլմինացիան:  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասաց իր ֆեյսբուքի ուղիղ եթերում՝ պատասխանելով քաղաքացիների հարցերին:
«Հանձնաժողովը լսել է բազմաթիվ մարդականց և հիմա խնդիր է դրել, որպեսզի լսի 2016 թվականի Գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովին: Ես տեղյակ եմ, որ Սերժ Սարգսյանն է հրավիրված հանձնաժողովում հարցերին պատասխանելու: Եվ ես կարծում եմ, որ երբ Սերժ Սարգսյանն ու Յուրի Խաչատուրովը ներկայանան հանձնաժողով, դա արդեն կլինի հանձնաժողովի աշխատանքի կուլմինացիան»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ հանձնաժողովն այս ընթացքում մոտ 25 հազար էջ փաստաթուղթ է ուսումնասիրել, ծավալուն աշխատանք է կատարել: Հիմա աշխատանքի ժամկետը երկարացվել է մինչև հունիս ամիսը: Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ մինչև այդ հանձնաժողովը կկարողանա եզրակացություն անել:

Серж Саргсян и Юрий Хачатуров приглашены на заседание Следственной комиссии НС
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает, что когда третий президент Республики Армения Серж Саргсян и экс-начальник Генерального штаба ВС Юрий Хачатуров придут на заседание Следственной комиссия Национального Собрания по изучению обстоятельств военных действий в апреле 2016 года, это станет кульминацией работы комиссии. Как сообщает Арменпресс, премьер-министр Никол Пашинян заявил об этом в прямом эфире на своей странице в Facebook, отвечая на вопросы граждан.
«Комиссия выслушала многих людей и теперь поставила перед собой задачу выслушать экс-начальника Генерального штаба Юрия Хачатурова. Мне известно, что Серж Саргсян приглашен в комиссию для ответа на вопросы. И я думаю, что когда Серж Саргсян и Юрий Хачатуров придут в комиссию, это станет кульминацией работы комиссии», - сказал Пашинян.
Он отметил, что комиссия изучила около 25 000 страниц документов и проделала большую работу. Срок работ продлен до июня. Пашинян выразил надежду, что до этого комиссия сможет сделать выводы.