Արցախի առևտրային օբյեկտներում արձանագրվել է 5 ապրանքատեսակի միջին գնի փոփոխություն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի մասնագետների կողմից 2020 թ. ապրիլի 6-ին Ստեփանակերտ քաղաքում գործող 20 առևտրային օբյեկտում 43 լայն սպառման ապրանքատեսակի դիտարկման արդյունքում, նախորդ օրվա համեմատ, արձանագրվել է 5 ապրանքատեսակի միջին գների փոփոխություն՝ 3 գնաճ և 2 գնանկում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
«Մասնավորապես՝ միջին գնաճ արձանագրվել է հետևյալ ապրանքատեսակների համար. 1 կգ հնդկաձավարը դարձել է` 35 դրամ կամ աճել է 5.5%-ով, 1 կգ շաքարավազը` 3 դրամով կամ 1%-ով, իսկ 200 գր կարագ «Տեղական»-ի գինն ավելացել է 3 դրամով կամ 0.3%-ով: Գնանկում արձանագրվել է հետևյալ ապրանքատեսակների համար՝ 1կգ վարունգը նվազել է 66 դրամով կամ 7%-ով, իսկ 1կգ «սպիտակ երկարահատիկ» բրնձի գինը նվազել է 6 դրամով կամ 1.4 %-ով: Փոփոխություն արձանագրած ապրանքային շուկաներում բացակայում են գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսավարող սուբյեկտներ»,- նշված է շտաբի «Ֆեյսբուք»-ի էջում։

В торговых объектах Арцаха зафиксировано изменение средней стоимости 5 видов товаров
Специалисты Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Арцаха в результате мониторинга 43 видов товаров широкого потребления, проведенного 6 апреля 2020 года в 20 торговых объектах, действующих в Степанакерте, обнаружили изменение средней стоимости 5 видов товаров - на 3 вида цена выросла, на 2 спустилась.
“В частности, средняя инфляция зафиксирована на следующие виды товаров. 1 кг гречки подорожал на 35 драмов или на 5,5%, 1 кг сахарного песка - на 3 драма или на 1%, а 200 г сливочного масла - на 3 драма, или на 0.3%. Цены снизились на следующие товары: 1кг огурцов снизился на 66 драмов, или на 7%,  1кг  белого риса снизился на 6 драмов, или на 1,4%. На товарных рынках, зафиксировавших изменения, нет хозяйствующих субъектов, занимающих доминирующее положение”, - говорится на странице штаба в Facebook.