ՊԵԿ հայտարարությունը 2019թ․ ձեռք բերված, սակայն ՀՀ չներմուծված ավտոմեքենաների մաքսազարծման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պետական եկամուտների կոմիտեն հայտնում է, որ այն քաղաքացիները, ովքեր 2019թ.-ին ձեռք են բերել տրանսպորտային միջոցներ, սակայն տարբեր պատճառներով չեն հասցրել ներմուծել Հայաստանի Հանրապետություն և մաքսազերծել 2019թ.-ին գործող դրույքաչափերով, պետք է դիմեն ՊԵԿ` [email protected] էլեկտրոնային հասցեով, մինչև ապրիլի 6-ը` ժամը 23:59:
Նշված էլեկտրոնային հասցեին պարտադիր պետք է ուղարկել հետևյալ տվյալները.
_ ավտոմեքենայի ձեռքբերման փաստաթղթեր,
_ ավտոմեքենայի VIN ծածկագիր (նույնականացման համար),
_ ավտոմեքենայի սեփականատիրոջ անուն, ազգանուն,
_ կոնտակտային հեռախոսահամար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, խնդիրն ուսումնասիրվելու է միայն անհրաժեշտ փաստաթղթերի պատշաճ ներկայացման դեպքում:
Տվյալները նշված ժամկետից հետո ներկայացնելու պարագայում բոլոր այդ դեպքերն այլևս չեն դիտարկվելու:
Կարևոր է ընդգծել, որ 2019թ.-ին գործող դրույքաչափերով մաքսազերծման  հնարավորությունը դիտարկվելու է միայն ձախակողմյան ղեկով ավտոմեքենաների համար:

Заявление КГД о растаможивании автомобилей, приобретенных в 2019 году, но не ввезенных в Армению
Комитет государственных доходов сообщает, что те граждане, которые в 2019 году приобрели транспортные средства, однако по разным причинам не успели ввезти их в Республику Армения и растаможить по действующим ставкам, до 23:59 6 апреля должны обратиться в КГД на электронный адрес: garik_minasyan@customs
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ КГД Армении, на указанный электронный адрес необходимо отправить следующие данные:
документы на приобретение автомобиля
автомобильный VIN код (для идентификации)
имя, фамилия владельца автомобиля
контактный номер.
Проблема будет изучена только при надлежащем представлении необходимых документов.
В случае представления данных после указанного срока, все эти случаи не будут рассматриваться.
Важно подчеркнуть, что возможность растаможивания по действующим ставкам 2019 г. будет рассматриваться только для автомобилей с левосторонним рулем.