«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ․ Հեռավար կրթությո՞ւն, թե՞ առցանց դասախոսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստանում արտակարգ դրությամբ պայմանավորված՝ գրեթե բոլոր ուսումնական հաստատությունները հախուռն ձեւով անցան դասապրոցեսի կամակերպման առցանց տարբերակի կամ ինչպես հաճախ է նշվում՝ «հեռավար ուսուցման»։
Ի՞նչ է հեռավար կրթությունը, որքանո՞վ է Հայաստանում իրականացվող օնլայն կրթությունը համապատասխանում հեռավար կրթության ձեւաչափին։ Այս թեմայով «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթի թղթակիցը զրուցել է ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի գիտական քարտուղար, կրթության փորձագետ Ատոմ Մխիթարյանի հետ։ Նրա խոսքով, այսօր մեր կրթական համակարգում իրականացվող առցանց դասերն ու դասախոսություններն ապահովում են հեռավար կրթության միայն մեկ բաղադրիչը, որը մասնագետներն անվանում են վեբինար (webinar): Այս մեթոդը հեռավար կրթություն ուսուցանողներն օգտագործում են ժամանակ առ ժամանակ՝ սովորողների հետ «անմիջական» շփումն ապահովելու, նրանց հարցերին պատասխանելու կամ դասընթացի ոլորտի ընդհանուր զարգացումների վերաբերյալ համաժամանակյա տեղեկություններ փոխանցելու համար։
Կրթության փորձագետն առանձնացնում է հեռավար կրթության մի քանի բնութագրիչներ, որոնք էական են այն ճանաչելու եւ ուղիղ կապով «առցանց դասից կամ դասախոսությունից» տարբերելու համար»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Дистанционное образование или онлайн лекция
“В связи с чрезвычайной ситуацией в Армении почти все учебные заведения спокойно перешли на онлайн-режим организации учебного процесса или, как часто отмечается, “дистанционного обучения”.
Что такое дистанционное образование? Насколько проводимое в Армении онлайн образование соответствует формату дистанционного образования? На эту тему корреспондент газеты “Айастани Анрапетутюн” беседовал с научным секретарем Международного научно-образовательного центра НАН Республики Армения, экспертом по образованию Атом Мхитаряном. По его словам, проводимые сегодня в нашей образовательной системе онлайн уроки и лекции обеспечивают лишь один компонент дистанционного образования, который специалисты называют вебинаром (webinar). Этот метод обучающие используют время от времени для обеспечения непосредственного общения с учащимися, ответов на их вопросы или передачи одновременной информации об общих развитиях в области курсов.
Эксперт по образованию выделяет несколько характеристик дистанционного образования, которые необходимы для его прямого отличия от онлайн-урока или лекции”.