Արցախի խորհրդարանում ներկայացված կլինի 5 քաղաքական ուժ. ԿԸՀ–ն ներկայացրեց նախնական արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նորընտիր Ազգային ժողովում ներկայացված կլինի 5 քաղաքական ուժ։ «Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ` այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Արցախի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանը։
«Կուսակցությունների դեպքում խորհրդարան է անցնում 5%–ի շեմը հաղթահարած քաղաքական ուժը, կուսակցությունների դաշինքի դեպքում` 7%–ի շեմը հաղթահարած ուժը։ Այսպիսով` Արցախի Հանրապետության ԱԺ–ում ներկայացված կլինեն 5 քաղաքական թիմեր։ Դրանք են` «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքը, «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը, Արցախի «Արդարություն» կուսակցությունը, «Հայ hեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցությունը և Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունը։ Մանդատների բաշխման վերաբերյալ տվյալները հրապարակվելու են 7 օր հետո»,– ասաց Արզումանյանը։
ԿԸՀ նախագահը ներկայացրեց յուրաքանչյուր քաղաքական ուժի ստացած կողմ ձայները թվային և տոկոսային ցուցանիշներով։
1.  «Ազգային վերածնունդ» կուսակցություն– 2360 կողմ ձայն կամ 3,2%
2. «Միասնական հայրենիք» կուսակցություն– 17365 կողմ ձայն կամ 23,63%
3. «Անկախության սերունդ» կուսակցություն– 656 կողմ ձայն 0,9%
4. «Հայ hեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցություն– 4717 կողմ ձայն կամ 6,4%
5. Արցախի հեղափոխական կուսակցություն– 1660 կողմ ձայն կամ 2,26%
6. «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինք– 29688 կողմ ձայն կամ 40,4%
7. Արցախի «Արդարություն» կուսակցություն– 5865 կողմ ձայն կամ 7,9%
8. Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն– 4269 կողմ ձայն կամ 5,81%
9. «Միացյալ Հայաստան» կուսակցություն– 958 կողմ ձայն կամ 1,3%
10. Արցախի պահպանողական կուսակցություն– 2108 կողմ ձայն կամ 2,87%
11. Լեռնային Ղարաբաղի կոմունիստական կուսակցություն– 480 կողմ ձայն կամ 0,65%
12. «ՆՈՐ ԱՐՑԱԽ» կուսակցությունների դաշինք– 3305 կողմ ձայն կամ 4,5%
Անվավեր է ճանաչվել 2418 քվեաթերթիկ կամ ընդհանուր թվի 2,3%–ը
Արցախում նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու համար պայքարում էր 14 թեկնածու։ Նրանք էին` Քրիստին Բալայանը, Վիտալի Բալասանյանը, Սերգեյ Ամիրյանը, Դավիթ Բաբայանը, Բելա Լալայանը, Արայիկ Հարությունյանը, Հայկ Խանումյանը, Դավիթ Իշխանյանը, Վահան Բադասյանը, Մասիս Մայիլյանը, Աշոտ Ղուլյանը, Ռուսլան Իսրայելյանը, Աշոտ Դադայանը և Մելսիկ Պողոսյանը։
Նախագահական ընտրությունները տեղափոխվեցին երկրորդ փուլ։ Առավելագույն կողմ ձայներ են ստացել «Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը։

В парламенте Арцаха будут представлены 5 политических сил: ЦИК представил предварительные результаты
В новоизбранном Национальном собрании Республики Арцах будут представлены 5 политических сил. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказала председатель Центральной избирательной комиссии Республики Арцах Србуи Арзуманян.
“В парламент проходит политическая сила, преодолевшая 5%-й барьер, в случае с блоком партий преодолев 7% -й барьер. Таким образом, в НС Республики Арцах будут представлены 5 политических команд. Это блок партий “Свободная Родина-ОГБ”, партия “Единая Родина”, партия “Справедливость”, Армянская революционная федерация “Дашнакцутюн” и Демократическая партия Арцаха. Данные о распределении мандатов будут опубликованы через 7 дней”, - сказала Арзуманян.
Председатель ЦИК представил полученные за каждую политическую силу голоса по численным и процентным показателям.
Партия “Национальное возрождение” – 2 360 голосов “за” или 3,2%
Партия “Единая Родина” – 17 365 голосов “за” или 23,63%
Партия “Поколение независимости” - 656 голосов “за” - 0,9%
АРФ “Дашнакцутюн” – 4 717 голосов “за” или 6,4%
Революционная партия Арцаха - 1 660 голосов “за” или 2,26%
Блок партий “Свободная Родина-ОГБ” 29 688 голосов “за” или 40,4%
Партия “Справедливость” – 5 865 голосов “за” или 7,9%
Демократическая партия Арцаха - 4269 голосов “за” или 5,81%
Партия “Единая Армения” - 958 голосов “за” или 1,3%
Консервативная партия Арцаха - 2108 голосов “за” или 2,87%
Коммунистическая партия Нагорного Карабаха - 480 голосов “за” или 0,65%
Блок партий “Новый Арцах” – 3 305 голосов “за” или 4,5%
Недействительными признаны 2 418 бюллетеней или 2,3% от общего числа.
В Арцахе за пост президента боролись 14 кандидатов. Это были Кристин Балаян, Виталий Баласанян, Сергей Амирян, Давид Бабаян, Белла Лалаян, Араик Арутюнян, Айк Ханумян, Давид Ишханян, Ваан Бадасян, Масис Маилян, Ашот Гулян, Руслан Исраелян, Ашот Дадаян и Мельсик Погосян.
Президентские выборы перешли на второй тур. Наибольшее количество голосов получили председатель партии “Свободная Родина” Араик Арутюнян и министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян.