Ղազախստանն ապրիլի 1-ից կանցկացնի կրթության փորձնական հեռավար ուսուցում. Կազինֆորմ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախաստանում ապրիլի 1-ից կրթական համակարգը կսկսի անցում կատարել հեռավար ուսուցման:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում կատարելով «Կազինֆորմ»-ին, այդ երկրիԿրթության և գիտության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ դա դեռ փորձնական է լինելու:
Նշվել է, որ հեռավար կրթությանը նախապատրաստվելը շատ կարևոր է: Այդ իսկ պատճառով ապրիլի 1-ին կանցկացնեն փորձնական ծրագիր: Բոլոր դպրոցներում ուսուցիչները կանցկացնեն փորձնական պարապմունքներ, կդիտարկեն, թե ինչպես են դպրոցականները հունի եջ մտնում: Ապրիլի 2­-ին կանցկացվի ծնողական ժողով, և նախարարությունը կմանրամասնի, թե կրթական գործընթացն ամբողջությամբ ինչպես է կազմակերպվելու:
Նախարարությունը նշել է, որ խնդրահարույց հարցերը շատ են, սակայն քայլեր են ձեռնարկում դրանց լուծման ուղղությամբ:

1 апреля казахстанские школы проведут пробные дистанционные уроки. Казинформ
1 апреля в школах страны будут проводить пробные дистанционные уроки. Об этом заявил министр образования и науки Асхат Аймагамбетов, передает корреспондент МИА «Казинформ».
«Для нас подготовка к дистанционному обучению является важной. Поэтому, завтра, 1 апреля, мы проведем пробные уроки. Во всех школах учителя проведут пробные занятия, будут наблюдать, как школьники подключатся. 2 апреля будет проведено собрание для родителей. Мы поясним им, как будет проводиться дистанционное обучение, и процесс обучения в целом. 3 апреля в пятницу будут проведены классные часы с учениками по данному вопросу, также будем разъяснять. Проблемных вопросов немало, но мы проводим соответствующую работу», - сообщил министр на онлайн-брифинге в СЦК.