Բակո Սահակյանը ցավակցել է Պատրիկ Դևեջյանի մահվան կապակցությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 30-ին ցավակցական հեռագիր է հղել ֆրանսահայ ականավոր քաղաքական գործիչ Պատրիկ Դեւեջյանի ընտանիքին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
«Արցախում խոր ցավով տեղեկացանք ֆրանսահայ ականավոր քաղաքական գործիչ, մեծ հայրենասեր Պատրիկ Դեւեջյանի մահվան մասին։
Նա անգնահատելի ավանդ է ունեցել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ Հայ դատի պաշտպանության գործում, ըստ ամենայնի նպաստել Սփյուռքում հայ ազգային ինքնության պահպանմանը, Արցախի հետ կապերի զարգացմանն ու  համազգային խնդիրների լուծմանը:
Պատրիկ Դեւեջյանի մահը ծանր կորուստ է բոլորիս համար:
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի բոլոր հարազատներին ու մերձավորներին, մաղթում եմ տոկունություն ու ոգու կորով»:

Бако Саакян выразил соболезнования в связи с кончиной Патрика Деведжяна
30 марта президент Республики Арцах Бако Саакян направил телеграмму соболезнования семье известного французского политического деятеля армянского происхождения Патрика Деведжяна. Об этом «Арменпресс» сообщили в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах.
В телеграмме говорится:
“В Арцахе с глубокой болью узнали о кончине выдающегося французского политического деятеля армянского происхождения Патрика Деведжяна.
Он внес неоценимый вклад в дело признания Геноцида армян и защиты “Ай Дата”, способствовал сохранению армянской национальной идентичности в диаспоре, развитию связей с Арцахом и решению общенациональных проблем.
Смерть Патрика Деведжяна - тяжелая потеря для всех нас.
От имени народа, властей Арцаха и от себя лично выражаю глубокие соболезнования всем родным и близким покойного, желаю стойкости и силы духа”.