Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Արա Դարզիի և ակադեմիկոս Արամայիս Կամալովի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շարունակում է նոր կորոնավիրուսի համաճարակի կանխարգելման և բուժման խնդիրների վերաբերյալ միջազգային գործընկերների հետ քննարկումները և այդ շարքում մարտի 27-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի լորդերի պալատի անդամ, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության նախկին նախարար հայազգի պրոֆեսոր Արա Դարզիի և Մոսկվայի պետական համալսարանին կից բժշկական կենտրոնի ղեկավար, ակադեմիկոս Արամայիս Կամալովի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ակադեմիկոս Կամալովի հետ քննարկվել են բժշկական ինժեներիայի ոլորտում հնարավոր համագործակցության հարցերը։
Անդրադառնալով նոր կորոնավիրուսի վերաբերյալ Լորդ Դարզիի հետ իրենց նախորդ քննարկմանը՝ հեռախոսազրույցի ընթացքում նախագահը կարևորել է նոր կորոնավիրուսի համաճարակը հաղթահարելու գործում ջանքերի համատեղումը և համագործակցությունը, փորձի փոխանակման և փոխօգնության անհրաժեշտությունը։ Նախագահը նշել է, որ Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ուսանողների հետ հեռավար ուսուցման դասախոսության ընթացքում առաջարկել է ապագա բժիշկներին և ինժեներներին աշխատել նոր կորոնավիրուսի բուժման համար կիրառվող թոքերի պարզագույն օդափոխիչներ ստեղծելու և Հայաստանում արտադրելու ուղղությամբ:
Նախագահն առաջարկել է Լորդ Դարզիին դիտարկել Լոնդոնի կայսերեկան քոլեջի բժշկական ինժեներիայի ոլորտի մասնագետների կողմից իր այս նախաձեռնությանն աջակցություն ցուցաբերելու և հայկական երկու բուհերի հետ համագործակցության հնարավորությունը։
Նշենք, որ նախագահ Սարգսյանը մարտի 21-ին հեռախոսազրույց էր ունեցել նաև ամերիկահայ հայտնի գործարար և բարերար, Ամերիկյան Moderna Therapeutics կենսատեխնոլոգիական ընկերության համահիմնադիր և նախագահ Նուբար Աֆեյանի հետ, որի ընթացքում վերջինս անդրադարձել էր ընկերության կողմից կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ստեղծման և փորձարկման աշխատանքներին:
Այս համատեքստում նախագահը ողջունում է Լորդ Դարզիի, Նուբար Աֆեյանի, McKinsey&Company ընկերության Ճապոնիայի մասնաճյուղի կառավարիչ գործընկեր, ընկերության խորհրդի անդամ Անդրե Անդոնյանի, IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր, UWC Դիլիջան դպրոցի համահիմնադիր, Ավրորա մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, Հայաստանի գիտւթյան և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) համահիմնադիր և խորհրդի անդամ, գործարար, ներդրող, բարերար Ռուբեն Վարդանյանի և ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի մասնակցությամբ FAST հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող և այսօր կայանալիք տեսակոնֆերանսը՝ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները և գործնական աջակցության քայլերը քննարկելու նպատակով։

Armenian President holds phone talk with Lord Ara Darzi and academician Aramayis Kamalov
YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian continues his discussions with international partners on the prevention and treatment-related issues of the novel coronavirus (COVID-19) pandemic.
This time the President had a telephone conversation with Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London, Professor, Lord Ara Darzi and head of the medical center adjunct to the Moscow State University Aramayis Kamalov, the Office of the President told Armenpress.
During the telephone talk with academician Kamalov, the President discussed the possible cooperation in the field of medical engineering.
Coming to the phone conversation with Lord Ara Darzi, the Armenian President highlighted uniting the efforts to overcome the disease, as well as the necessity to cooperate, exchange information and provide mutual support. The President informed that during an online lecture with the students of the Yerevan State Medical University and the National Polytechnic University he proposed the future doctors and engineers to start thinking of creating and producing simple lung ventilation systems in Armenia for the treatment of the novel coronavirus. In this respect, he proposed Mr. Darzi to provide support to this initiative by the engineering specialists of the Imperial College London and cooperate with the two Armenian universities.
On March 21 the Armenian President also had a phone talk with the well-known Armenian-American entrepreneur, philanthropist and venture capitalist Noubar Afeyan, the co-founder and chairman of the US bio-tech company Moderna Therapeutics. The American Moderna Therapeutics biotechnological company has created a vaccine against the novel coronavirus which has been undergoing clinical trial since March 17 in US, at the Kaiser Permanente healthcare research institution in Seattle, Washington.
In this context President Sarkissian welcomes today’s video conference to be organized by the FAST Foundation, involving Lord Ara Darzi, Aurora Humanitarian Initiative Co-Founder Noubar Afeyan, and IDeA Foundation Co-founder, Aurora Humanitarian Initiative and UWC Dilijan International School Co-founder Ruben Vardanyan, Armenian Healthcare Minister Arsen Torosyan and London and McKinsey & Company executive Andre Andonian.