Արթուն գիշերներ՝ հանուն մեր առողջ առավոտների
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արմենակ Արմենակյան փող., շենք՝ 153․ սա այլևս սովորական բուժհաստատության սովորական հասցե չէ։ Այս հասցեում բժիշկները կյանքի ու մահվան կռիվ են տալիս ամեն օր, ամեն ժամ, ամեն րոպե։ Տուն չեն գնում, իրենց ընտանիքներին չեն տեսնում, քնում են 2-3 ժամ, ուտում են ինչ կհասցնեն, փոխարենը՝ աշխատում են։ Աշխատում են՝ դադար չտալով, գլուխները կախ, առանց աղմուկի։
Վերջին օրերին մենք սկսեցինք ավելի հաճախ որոնողական համակարգերում գրել այս հիվանդանոցի անունը, հետո փնտրեցինք այնտեղ աշխատող մարդկանց, հաշվեցինք հիվանդասենյակները, ապա՝ մահճակալներն ու սարքավորումները։ Հիմա էլ ոչինչ չենք հաշվում, պարզապես սպասում ենք։ Սպասում ենք՝ հավատով, որ մեր թիկունքն ամուր է։
«Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոց՝ բուժհաստատություն, որտեղ բժիշկներն արթուն գիշերներ են անցկացնում՝ հանուն մեր առողջ առավոտների։ Իսկ ո՞վ է այդ նվիրյալների բանակը առաջնորդող բժիշկը՝ բուժհաստատության տնօրենը։ Ես էլ ձեզ պես որոշեցի փնտրել նրան ճանաչող մարդկանց, հարցուփորձ անել ու գրել այն, ինչ պատմել են, գրել՝ առանց մի բառ ավելացնելու։
Ո՞վ է Մհեր Դավիդյանցը
Մհեր Դավիդյանցը կրթությամբ, մասնագիտացմամբ ու աշխատանքային փորձով ինֆեկցիոնիստ է՝ համաճարակաբան։ Նա հայտնի համաճարակաբան, բժշկական գիտությունների թեկնածու, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր,  ՌԴ Բժշկական գիտությունների ակադեմիայի պատվավոր դոկտոր Վլադիմիր Դավիդյանցի որդին է։
Որտե՞ղ է ծնվել ու սովորել
Ծնվել է 1983 թ. Երևանում։ Սովորել է Երևանի պետական բժշկական համալսարանի Ընդհանուր բժշկության ֆակուլտետում, ավարտել՝ գերազանցությամբ։
Որտե՞ղ է վերապատրաստվել
Վերապատրաստվել, դասընթացների ու սեմինարների է մասնակցել Ավստրիայում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Շվեդիայում, Էստոնիայում, Արգենտինայում, ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում և այլ երկրներում։ Ունի ավելի քան 4 տասնյակ գիտական հոդված, որոնք տպագրվել են անգլալեզու, ռուսալեզու ու հայալեզու պարբերականներում։
Ի՞նչ են պատմում դասախոսները նրա մասին
Աննա Հարությունյան (ԵՊԲՀ անատոմիայի ամբիոնի դոցենտ)
-Ես Մհերին անատոմիա եմ դասավանդել ԵՊԲՀ-ում։ Չափազանց կարգապահ ու կազմակերպված ուսանող էր, որը ցանկանում էր գլուխ հանել մասնագիտական բոլոր հարցերից։ Ինձ համար Մհերն առանձնանում էր նաև իր ազնվականությամբ, ինչը, թերևս, հորից որդուն է փոխանցվել ժառանգաբար։
Համալսարանն ավարտելուց հետո նրան հանդիպել եմ Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ամբիոնում, որտեղ նա դասավանդում և գիտական աշխատանք էր կատարում։ Այսօր Մհեր Դավիդյանցը պատվով իր ուսերին է տանում մասնագիտական որոշումներ կայացնելու պատասխանատվությունը, որից կախված է հազարավոր մարդկանց կյանքը։
Ո՞վ է զավակ, ամուսին, հայր Դավիդյանցը
Զառա Ջիվարյան (Մհեր Դավիդյանցի կինը)
- Նա իմ տան տղամարդն է արդեն 11 տարի։ Բոլոր դժվարությունները հաղթահարել ենք միասին, համբերատար ու հավատով, որ վաղվա մեր օրն ավելի պայծառ, լավ ու կայուն է լինելու։ Մհերը բարձր արժեքներ կրող, կարգապահ ու ազնիվ մարդ է։ Չեմ վարանի ասել, որ ընկերությանն ու մասնագիտությանը նվիրված է ընտանիքի չափ։ Չափազանց մարդասեր է, պատասխանատու՝ ամենուրեք՝ լինի տանը, թե աշխատավայրում։ Մհերը հրաշալի խորհրդատու է, ճգնաժամային իրավիճակներում միշտ ելք գտնող ու սթափ որոշումներ կայացնող։ Իսկապե՛ս հրաշալի հայր է, իր ծնողների արժանապատիվ ու պատասխանատու զավակը։ Վստահ եմ, որ մեր օրերի այս «պատերազմն» էլ կհաղթահարի մեծ պատասխանատվությամբ։
Ո՞վ է Մհեր ընկերը
Հայկ Միսկարյան (Ատամնաբույժ)
-Մհերն այն մարդն ու ընկերն է ինձ համար, որին կվստահեմ իմ կյանքը։ Եթե Մհերն իմ թիկունքում է, ուրեմն ինձ մի ամբողջ սար է պաշտպանում։ Հիմա դժվար ժամանակներ են աշխարհում ու Հայաստանում, և Մհերի նման մարդիկ մեզ օդ ու ջրի պես են պետք։ Ես կարողանում եմ հանգիստ քնել, որովհետև գիտեմ՝ նրա նման պատասխանատու մարդն է կանգնած այս պայքարի գլխին։ Մհերի պես մարդիկ ոչ միայն մեր հայրենիքին, այլև առհասարակ մարդկությանն են պետք։ Մհերը լավ մարդ ու բժիշկ է՝ բառի ամենալայն իմաստով։
Ո՞վ է Մհեր մասնագետը
Գևորգ Ասիլբեկյան («Շենգավիթ» ԲԿ-ի ուռուցքաբանական ծառայության ղեկավար)
-Մհերն այն մասնագետն է, որին կարող եմ վստահել իմ ու իմ ընտանիքի առողջությունը։ Այսպես ասեմ՝ եթե ես հայտնվեմ կյանքի համար վտանգավոր իրավիճակում, կուզեմ, որ իմ կողքին հե՛նց Մհերը լինի: Եվ այն մարդիկ, որոնք Մհերի պես չեն փախչում պատասխանատվությունից և ովքեր իրենց պատասխանատվությունը չեն գցում ուրիշների վրա։
Ինչու՞ պիտի վստահենք բժիշկ Մհեր Դավիդյանցին
Մամիկոն Ավետյան (Արթմեդ բժշկական վերականգնողական կենտրոնի վիրաբույժ)
-Սերելով բժիշկների ընտանիքից, լինելով Հայաստանի Էպիդեմիոլոգիայի հիմնադիրներից մեկի որդին՝ Մհերը, անշուշտ, այն եզակի մարդկանցից է, որը պատկերացնում է, թե ինչպիսի  համաճարակաբանական իրավիճակ է տիրում աշխարհում և թե ինչպես կարող է օգնել մեր երկրին հնարավորինս քիչ կորուստներով  դուրս գալ այս բարդ վիճակից:  Մհերը հաղթելու է, մենք բոլո՛րս ենք հաղթելու։  Պարզապես մի քիչ համբերություն, կարգապահություն ու քաղաքացիական պատասխանատվություն է պետք: Մնացածը կանեն Մհերն ու նրա պես մարդիկ։

Бессонные ночи во имя здоровых рассветов
Улица Арменак Арменакян, 153 - это уже не просто адрес медицинского учреждения. По этому адресу врачи борются за жизнь и смерть ежедневно, ежечасно, ежеминутно. Они не возвращаются домой, не видят свои семьи, спят по 2, 3 часа, едят, как успеют, вместо этого работают, работают и работают. Работают  неустанно, молча, без разговоров.
В последние дни мы чаще стали писать в поисковых системах название этой больницы, потом находили людей, работающих там, подсчитывали больничные палаты, потом кровати и оборудование. Сейчас мы ничего не считаем, просто ждем. Ждем, с верой, что наш тыл крепок.
Инфекционная больница “Норк” -  медицинское учреждение, где врачи проводят бессонные ночи во имя наших здоровых рассветов. Кто руководит армией этих преданных людей,  кто директор этого медучреждения? Я решила найти людей, которые его знают, расспросить их и написать то, что они расскажут, написать, не добавив ни слова.
Кто такой Мгер Давидянц?
Мгер Давидянц - инфекционист по образованию, по специализации и опыту работы -эпидемиолог. Он сын известного эпидемиолога, кандидата медицинских наук, доктора биологических наук, профессора, почетного доктора Российской академии медицинских наук Владимира Давидянца.
Где он родился и учился?
Родился в 1983 году, в Ереване. Учился на факультете общей медицины Ереванского государственного медицинского университета, окончил с отличием.
Где стажировался?
Прошел стажировку, участвовал в курсах и в семинарах в Австрии, в Германии, во Франции, в Италии, в Швеции, в Эстонии, в Аргентине, в США, в России и в других странах. Имеет более 4 десятков научных статей, опубликованных в англоязычных, русскоязычных и армяноязычных периодических изданиях.
Что говорят о нем преподаватели?
Анна Арутюнян (доцент кафедры анатомии ЕГМУ)
- Я преподала Мгеру анатомию. Он был очень дисциплинированным и организованным студентом,  хотел разбираться во всех профессиональных вопросах. Для меня Мгер выделялся и своей честностью, что, пожалуй, передалось ему по наследству от отца.
После окончания университета я встретилась  с ним на кафедре инфекционных заболеваний, где он преподавал и выполнял научную работу. Сегодня Мгер Давидянц с честью несет на себе ответственность за принятие профессиональных решений, от которых зависит жизнь тысяч людей.
Каков сын, муж, отец  Давидянц
Зара Дживарян (жена Мгера Давидянца)
Он мужчина моего дома уже 11 лет. Все трудности мы преодолеваем вместе, терпеливо и с верой, что завтрашний наш день будет более ярким, хорошим и стабильным. Мгер - человек с большим достоинством, дисциплинированный и честный. Не колеблясь могу сказать, что он профессии и друзьям предан также, как и  семье. Он чрезвычайно гуманный, ответственный везде, будь то дома или на работе. Мгер - прекрасный советчик, всегда находящий выходы в кризисных ситуациях и принимающий трезвые решения. Он действительно прекрасный отец, достойный и ответственный сын своих родителей. Уверена, что он и эту “битву” наших дней преодолеет с большой ответственностью.
Каков товарищ  Мгер?
Айк Мискарян (стоматолог)
- Мгер для меня - тот человек и друг, которому я доверю свою жизнь. Если Мгер стоит за мною, значит, меня защищает целая гора. Сейчас трудные времена и в мире и в Армении, и люди, подобные Мгеру, нужны нам как воздух и вода. Я могу спать спокойно, потому что знаю, что такой ответственный человек, как он, в этой борьбе. Такие люди, как Мгер, нужны не только нашей Родине, но и всему человечеству. Мгер - хороший человек и врач в самом широком смысле слова.
Каков Мгер специалист?
Геворг Асилбекян (руководитель онкологической службы МЦ  “Шенгавит”)
- Мгер - тот специалист, которому я могу доверить свое здоровье и здоровье моей семьи. Если я окажусь в опасной для жизни ситуации, хочу, чтобы рядом со мной был бы именно Мгер. И те люди, которые, как и Мгер, не бегут от ответственности и не возлагают на других свою ответственность.
Почему мы должны доверять врачу Мгеру Давидянцу?
Мамикон Аветян (хирург медицинского реабилитационного центра “Артмед”)
- Родившись в семье врачей, будучи сыном одного из основателей эпидемиологии Армении, Мгер, несомненно, один из тех редких людей, который представляет, какая эпидемиологическая ситуация царит в мире и как он может помочь нашей стране выйти из этого сложного состояния с минимальными потерями. Мгер победит, мы все победим. Просто нужно немного терпения, дисциплины и гражданской ответственности. Остальное сделают МГЕР и такие люди, как он.     Арпи Арутюнян