ԵՐԵՎՍՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-ճապոնական համագործակցության գործնական բաղադրիչների շուրջ՝ հաշվի առնելով ինչպես այսօրվա՝ նոր կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, այնպես էլ ապագա ծրագրերը: Դեսպան Յամադան ներկայացրել է համաճարակային իրավիճակը Ճապոնիայում և դրան առնչվող միջոցառումները: Քննարկվել են փոխօգնության հնարավորությունները ստեղծված պայմաններում: Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիայի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության, և, մասնավորապես, նոր կորոնավիրուսի ախտորոշման համար անհրաժեշտ թեստերի խմբաքանակի տրամադրման համար:
Հանդիպմանը խոսվել է նաև տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների, նորարարության, միջուկային անվտանգության թափոնների կառավարման ոլորտներում և նախագահական ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնության շրջանակում համատեղ ծրագրերի ու նախագծերի իրականացման մասին:

YEREVAN, MARCH 26, ARMENPRESS. President Armen Sarkissian received Ambassador of Japan to Armenia Jun Yamada, the Presidential Office told Armenpress.
The sides exchanged views on the practical components of the Armenian-Japanese cooperation, taking into account the current situation caused by the spread of the novel coronavirus (COVID-19), as well as the future programs. The Ambassador presented the coronavirus situation in Japan and the actions taken in this respect. The sides discussed the opportunities of mutual support in such situation.
President Sarkissian thanked Japan for the constant support to Armenia, in particular for providing the necessary number of test kits for diagnosing the virus.
The meeting also touched upon the opportunities to implement joint projects in the field of IT, high technologies, innovation, nuclear safety waste management and also within the frames of the presidential initiative ATOM (Advanced Tomorrow).