Ոստիկանները քաղաքացիների տեղաշարժվելու մասին բացատրական աշխատանքներ կտանեն մինչև 16։00-ն
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունում նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով հայտարարված արտակագ դրության ժամանակ մարդկանց ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի սահմանափակման ընթացքում մարտի 25-ին մինչև 16։00-ն ոստիկանությունը բացատրական աշխատանքներ կտանի քաղաքացիների հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Հայկ Մհրյանը։
«Մինչև 16։00-ն մենք ունենք հրահանգ, որպեսզի քաղաքացիներին բացատրական աշխատանքների միջոցով կարողանանք կարգավորել իրավիճակը։ Այդ ժամից հետո օրենքով սահմանված կարգով կանցնենք մեր գործողություններին»,- նշեց Մհրյանը։
ՀՀ փոխվարչապետ, արտակարգ դրության իրավիճակում պարետ Տիգրան Ավինյանի որոշման համաձայն քաղաքացիները տնից դուրս գալիս պետք է իրենց հետ ունենան տեղաշարժի ձևաթուղթ, ինչպես նաև անձը հաստատող փաստաթուղթ։
Մհերյանն անդրադարձավ նաև այս օրերին ոստիկանների գործունեությանը և շեշտեց, որ իրենց քանակական ուժերի սահմաններում ամբողջ հանրապետության տարածքում իրականացնում են ծառայություն և փորձում են հնարավորինս ամբողջական փակել շղթաները, որպեսզի կարողանան կատարել պարետի որոշումների պահանջները։
Հայաստանում մարտի 25-ի՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 265 է: Թեստերից 1315-ը բացասական արդյունք են տվել:

Полицейские будут до 16:00 проводить разъяснительные работы по передвижению граждан
С целью предотвращения распространения коронавируса нового типа в Республике Армения в период объявленного чрезвычайного положения 25-го марта до 16:00 полиция проведет разъяснительные работы с гражданами.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказал заместитель начальника Полиции Армении Айк Мгерян.
“У нас есть указание, посредством разъяснительной работы до 16:00 урегулировать ситуацию. После этого часа в установленном законом порядке мы перейдем к нашим действиям”, - отметил Мгрян.
Согласно решению коменданта вице-премьера Армении Тиграна Авиняна, в ситуации чрезвычайного положения, граждане, выходя из дома, должны иметь при себе форму передвижения, а также документ, удостоверяющий личность. Мгерян коснулся также деятельности полицейских в эти дни и подчеркнул, что в рамках своих количественных сил они на всей территории республики осуществляют службу и пытаются выполнять все требования  решений коменданта.
По состоянию на 10:00 25 марта в Армении общее число подтвержденных случаев коронавируса составило 265. 1315 тестов на коронавирус с отрицательным результатом.