ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Շուշիի հայկական ջարդերի 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շուշիի հայկական ջարդերից հարյուր տարի անց հայերս հարգանքի տուրք են մատուցում բոլոր անմեղ զոհերի հիշատակին և ընդգծում ազատ հայրենիքում ապրելու և արարելու հայ ժողովրդի վճռականությունը։ Այս մասին նշված է Շուշիի հայկական ջարդերի 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ ՀՀ ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, հայտարարության մեջ ասվում է. «Այսօր մենք միանում ենք Արցախի մեր հայրենակիցներին և նրանց հետ մեկտեղ ոգեկոչում ենք մեկ դար առաջ Շուշիի հայկական ջարդերի բազմահազար զոհերի հիշատակը:
Հարյուր տարի առաջ Ադրբեջանի առաջին հանրապետության զինված ստորաբաժանումները փորձեցին զենքի ուժով և խաղաղ բնակչության զանգվածային ոչնչացմամբ լուծել արդեն իսկ միջազգային օրակարգ մտած Ղարաբաղի հարցը:
Արդյունքում այրվեց և ոչնչացվեց հայկական Շուշին, որը տարածաշրջանի տնտեսական, հոգևոր և մշակութային մեծ կենտրոն էր:  Աննախադեպ դաժանությամբ իրականացված այս վայրագությունը ղեկավարեց Խոսրով բեկ Սուլթանովը ով հետագայում՝ Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի տարիներին ակտիվ մասնակցություն ունեցավ նացիստական զորքերի շարքում ադրբեջանական լեգիոնի ստեղծման գործում:
Այնուհանդերձ, հրով և սրով Արցախն Ադրբեջանի առաջին հանրապետության մաս դարձնելու ծրագիրը տապալվեց և փաստացի դարձավ Ադրբեջանի անկախության կորստի պատճառներից մեկը:
Այսօր, այս դեպքերից հարյուր տարի անց մենք մեր հարգանքի տուրքն են մատուցում բոլոր անմեղ զոհերի հիշատակին և ընդգծում ազատ հայրենիքում ապրելու և արարելու հայ ժողովրդի վճռականությունը»:

МИД Армении выступил с заявлением относительно столетней годовщины резни армян в Шуши
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением относительно столетней годовщины резни армян в Шуши. Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в заявлении говорится:
“Сегодня мы присоединяемся к нашим соотечественникам в Арцахе и чтим вместе с ними  память о тысячах жертв резни армян, организованной в Шуши столетие назад.
Сто лет назад вооруженные подразделения первой Азербайджанской Республики пытались с помощью оружия и массового уничтожения мирного населения, решить вопрос Карабаха, который уже был в международной повестке дня.
В результате, был сожжен и уничтожен армянский Шуши, который являлся крупным экономическим, духовным и культурным центром региона. Это злодеяние, совершенное с беспрецедентной жестокостью, возглавлял Хосров бек Султанов, который в дальнейшем в годы Второй мировой войны принял активное участие в создании азербайджанского легиона в составе нацистских войск.
Тем не менее, план сделать Арцах частью первой республики Азербайджана огнем и мечом провалился, и  фактически стал одной из причин потери независимости Азербайджана.
Сегодня, спустя сто лет после этих событий, мы отдаем дань уважения памяти всем невинным жертвам и подчеркиваем решимость армянского народа жить и творить на свободной Родине”.