Ադրբեջանի ՊՆ «հրաշագործները»
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջերս Ադրբեջանի Հանրապետության պետական քարոզչամեքենան (որն «աշխատացնում են» Ադրբեջանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, ներքին հետախուզության ծառայությունը, ռազմական հետախուզությունը, երկրի նախագահի ապարատը և ազգային անվտանգության խորհուրդը) իր տեղեկատվական ռեսուրսների մի մասը «ծախսում է» ռուսական հասարակության վրա ներգործելու ուղղությամբ: Այդ նպատակով Ադրբեջանն օգտագործում է ՌԴ-ի տարածքում գործող իր հատուկ ծառայությունները և ռուսական հասարակությունում հայերի հանդեպ ազգային ատելություն և թշնամանք է տարածում:
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան վերջին շրջանում ակտիվորեն կեղծ տեղեկատվություն է տարածում շփման գծի ողջ երկայնքով ՀՀ զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին, և, ինչպես ցույց է տալիս վիճակագրությունը, նման հայտարարությունների ինտենսիվությունը գնալով աճում է: Ադրբեջանի նման գործելաոճը մի քանի նպատակ ունի: Նախ, նրանք ցանկանում են հայկական կողմին ստիպել արդարացողի և հերքողի դիրքից հանդես գալ, և հետո միջազգային կազմակերպություններին թելադրել իրենց կամքը, որոնք, ադրբեջանական մտահաղացմամբ, պետք է չեզոք դիրք զբաղեցնեն, երբ Ադրբեջանն ագրեսիա սկսի:
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն ու այլ միջազգային կառույցներ պետք է ուշադրություն դարձնեն այս ամենի վրա և համապատասխան գնահատականներ տան, այսինքն՝ այն միջազգային կառույցները, որոնք հետաքրքրված են տարածաշրջանում խաղաղության պահպանմամբ, պետք է մեղադրեն Ադրբեջանին սադրիչ գործողությունների մեջ:
Այսօր Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը երկու հաղորդագրությամբ հերթական սադրիչ ապատեղեկատվությունը տարածեց, թե իբրև հայկական կողմը խախտել է հրադադարի ռեժիմը՝ դիվերսիոն-ներթափանցման փորձ ձեռնարկելով, ինչի արդյունքում ՀՀ ԶՈւ զինծառայող է «ոչնչացվել»:
Հետևելով այս ընթացքին՝ պարզ է դառնում, թե ինչպես են ԱՀ ՊՆ-ի տեղեկատվական պատերազմով զբաղվող «հրաշագործները» միջազգային հանրության և Ադրբեջանի հասարակության ականջների համար նախապես «սպագետտի պատրաստում»:
Եվ այսպես, ԱՀ ՊՆ պաշտոնական կայքում 24.03.2020-ին, ժամը 09:46 հայտնվեց առաջին կեղծ հայտարարությունը հայկական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին, այնուհետև ժամը 11:44-ին հայտնվեց 2-րդ կեղծ հայտարարությունը ՀՀ ԶՈւ զինծառայողի «ոչնչացման» մասին:
Այդ հայտարարություններից հետո «հրաշագործները» շտապեցին տեղադրել ևս մեկ հաղորդագրություն, թե իբր հայկական կողմը կրակահերթ է բացել ադրբեջանական դիրքերի վրա և ի պատասխան ՀՀ ԶՈւ գործողությունների, ադրբեջանական կողմը մի շարք դիրքեր է գրավել:
Իսկ հիմա ամենահետաքրքիրը: ԱՀ ՊՆ պաշտոնական կայքում այդ հայտարարությունը հրապարակված էր մինչև ժամը 12:40-ը, սակայն հայտարարության հրապարակման ժամը նշված էր 24.03.2020, ժամը 21:46-ը: Վերոնշյալից պարզ է դառնում, որ ԱՀ ՊՆ-ն բոլոր տեքստերը պատարստում է նախապես մշակված ստանդարտով, և սխալմունքի հետևանքով նշված հրապարակումը տեղադրվել է ժամանակից շուտ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և միջազգային կառույցներին պետք է ուշադրություն դարձնել ադրբեջանական քարոզչամեքենայի գործողությունների վրա: Որպես ապացույց ներկայացնում ենք ԱՀ ՊՆ պաշտոնական կայքից արված «սքրինշոթերը»: Սա ապացուցում է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ստանձնել է ստի և ապակայունացման ճանապարհը:

«Чудотворцы» министерства обороны Азербайджана
В последнее время азербайджанская пропагандистская машина, которая находиться под управлением различных азербайджанских государственных структур, таких как, СГД, СВР, Военной Разведка, аппарата президента Азербайджана и Совета НБ, все активнее вбрасывают информацию в медийное пространство фейковые сообщения о якобы имевших место нарушениях режима прекращения огня с армянской стороны. Причём новостные ресурсы направлены и на российское общество. А это уже совсем другое. Таким образом азербайджанская государственная машина использует свои спецслужбы на территории России и с позиции этого государства разжигает национальную вражду и ненависть.
В последнее время азербайджанская пропаганда интенсивно вбрасывает фейковые сообщения о якобы нарушениях режима  прекращения огня с армянской стороны. Причём интенсивность таких сообщений с азербайджанской стороны нарастает. Таким образом Азербайджан преследует несколько целей:
1) заставить армянскую сторону постоянно оправдываться,
2) навязать свою волю международным институтам, которые по их замыслу должны будут занять паритетную позицию в случае начала агрессии Азербайджаном,
МГ ОБСЕ и другим международным институтам следует обратить на это особое внимание и дать оценку. Т.е.  международные структуры, заинтересованные в сохранении мира в регионе, должны одернуть Азербайджан в его провокационных действиях. Сегодня министерство обороны Азербайджана распространило очередную провокационную дезинформацию о якобы нарушении режима прекращения огня с армянской стороны и одного убитого военнослужащего  с армянской стороны. Сейчас мы просто продемонстрируем как министерство обороны Азербайджана и её «чудотворцы» из подразделений по информационной войне, заранее подготавливают спагетти для международных и азербайджанских ушей. Итак начнём.
На официальном сайте министерство обороны Азербайджана появилось сообщение о якобы имевших место обстрелов с армянской стороны, это сообщение было выставлено на сайте оборонного ведомства  в 09:46 утра 24 марта 2020 года, затем появилось еще одно фейковое сообщение о якобы убитом армянском военнослужащем в 11:44 утра 24 марта 2020 года.
После этих сообщений «чудотворцы» поспешили выставить заранее подготовленный текст о якобы обстрелянных азербайджанских позиций с армянской стороны и в ответ на эти действия армянских военных, азербайджанские военные «заняли» несколько позиций.  А теперь самое интересное. На официальном сайте министерства обороны Азербайджана это сообщение висело до 12:39, а в текстовом официальном сообщении стояло время 21:46 минут. Из этого видно что министерство обороны Азербайджана все свои тексты готовит заранее по шаблонному типу и в результате утечки, данное сообщение вышло раньше времени. Для сравнения мы выставляем скрины с официального сайта министерство обороны Азербайджана.
Это доказывает, что руководство Азербайджана придерживается курса лжи, не конструктивизма. Мы представили неопровержимые доказательства о том как работает азербайджанская пропаганда, на которую должно обратить своё пристальное внимание МГ ОБСЕ.