Փաշինյանը տեսնում է ՀՀ-ում գյուղատնտեսական կոոպերատիվների ձևավորումը խթանելու հնարավորություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի  գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների ընթացքն ու այդ համատեքստում նախատեսվող միջոցառումները: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հատկապես կորոնավիրուսի ճգնաժամի պայմաններում գյուղատնտեսությունը դառնում է ամենակարևոր և հետաքրքիր գործունեության ոլորտներից մեկը: «Չնայած միշտ էլ հետաքրքիր է եղել, բայց նոր պայմաններում գյուղատնտեսության կարևորությունն ընդգծվում է մի քանի պատճառներով: Առաջինը՝ պարենային անվտանգության խնդիրները հիմա առավել հրատապություն և կարևորություն են ստանում ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունում, այլև  ողջ աշխարհում: Երկրորդը՝ գյուղատնտեսությունն այն ոլորտն է, որտեղ սոցիալական հեռավորություն պահպանելու առավել նախընտրելի և արդյունավետ հնարավորություններ կան: Երրորդը՝ մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանում գյուղատնտեսության ոլորտում նոր աշխատատեղեր ձևավորելու և ինքնազբաղվածություն ապահովելու լայն հնարավորություններ կան: Մասնավորապես՝ կա  լքված հողերը կրկին վերադարձնելու հնարավորություն: Եվ չորրորդ՝  կարծում ենք, որ հիմա շատ հարմար ժամանակաշրջան է իրականացնել այնպիսի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ կամ խթանել  ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների այնպիսի ընթացք, որ նախկինում օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով հնարավոր չէր լինում իրականացնել»,-ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ այդ առումով տնտեսական հարցերի օպերատիվ խմբում  տարբերակներ են քննարկվել:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ առաջիկայում պետք է խթանել գյուղացիական, գյուղատնտեսական կոլետիվների, կոոպերատիվների ձևավորումը Հայաստանի Հանրապետությունում: «Մենք տեսնում ենք հնարավորություններ այս ուղղությունը խթանելու համար: Եվ կարծում ենք, որ սա նոր հնարավորություն կբերի բոլոր այն մարդկանց, ովքեր անհատական մակարդակում գյուղատնտեսության ոլորտում հաջողություններ չեն ունեցել, և հիմա էլ կապված վատ, նեգատիվ վարկային պատմությունների հետ, այլ ծրագրերից օգտվելու սահմանափակումներ կունենան: Այս ուղղությունը, իհարկե, շատ կարևոր է, բայց այստեղ կառավարությունից և  պետական մարմիններից  ակնկալվում է առանձնահատուկ պատասխանատվություն, որպեսզի այդ կոոպերատիվների կառավարման հարցում մենք ձևավորենք հստակ չափանիշներ: Մասնավորապես՝ կա գաղափար, որ կոոպերատիվների ղեկավարի կարգավիճակում լինեն լիցենզավորված, դասընթացներ անցած մարդիկ, և որոնց համար լինի պարտադիր որոշակի ժամանակը մեկ արագ դասընթացներ անցնել, գուցե՝ լիցենզավորումը վերահաստատել և այդպես շարունակ»,-ընդգծել է վարչապետ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ այս  գաղափարները դեռևս քննարկվման փուլում են գտնվում:
Այնուհետև ներկայացվել են գյուղացիական կենդանիների պատվաստման, հիվանդությունների ախտորոշման, անասնաբուժական կենտրոնների հիմնման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, որոնք ընթանում են կառավարության և «Ագրոբիզնեսի և գյուղի զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի համագործակցությամբ:
Պատասխանատուները զեկուցել են ժամանակին և պատշաճ ոռոգման ջրի մատակարարման աշխատանքների մասին՝ մանրամասներ ներկայացնելով ջրամբարներում կուտակված ջրաքանակների և ջրային ռեսուրսներն արդյունավետ օգտագործելու քայլերի վերաբերյալ: Տեղեկացվել է, որ արդեն իսկ 2500 կիլոմետր երկարությամբ մաքրման աշխատանքներ են կատարվել մայր ջրանցքներում, ինչը նախորդ տարվա համեմատ ավելի է 1000 կիլոմետրով:  Զեկուցվել է, որ դոնորների հետ համագործակցության արդյունքում ընթացիկ տարվա ընթացքում 39 համայնքների կոոպերատիվներին էլ մատակարարվելու է 630 մլն դրամի գյուղտեխնիկա:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև արոտավայրերի ջրարբիացման, գյուղերում կոոպերատիվների զարգացման, խաղողի մթերումը պատշաճ կազմակերպելու, վերամշակող ընկերություններին ցուցաբերվող օժանդակության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է վերը նշված բոլոր ուղղություններով հետևողական և գերատեսչությունների համագործակցված աշխատանքների իրականացումը՝ ընդգծելով իրականացվող ծրագրերի, այդ թվում՝ կոոպերատիվների զարգացման, արտոնյալ պայմաններով գյուղտեխնիկայի ձեռք բերման հնարավորությունների մասին քաղաքացիներին պատշաճ տեղեկատվության տրամադրումը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ պետք է միջոցառումներն այնպես կազմակերպել, որոնց արդյունքում գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների մեկնարկի համար գյուղացիները կապահովվեն անհրաժեշտ պայմաններով:

Пашинян видит потенциал для стимуляции формирования сельхозкооперативов в Армении
В правительстве под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден процесс весенних сельскохозяйственных работ и запланированных в этом контексте мероприятий.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян отметил, что особенно в условиях связанного с коронавирусом кризиса сельское хозяйство становится одной из важнейших и интересных сфер деятельности. “Хотя эта сфера всегда была интересной, однако в новых условиях важность сельского хозяйства подчеркивается по нескольким причинам. Во-первых, вопросы продовольственной безопасности становятся все более актуальными и важными не только в Республике Армения, но и во всем мире. Во-вторых, сельское хозяйство - это сектор, где существуют более предпочтительные и эффективные возможности для соблюдения социальной дистанции. В-третьих, мы видим, что в Армении имеются широкие возможности для создания новых рабочих мест в сельском хозяйстве и обеспечения самозанятости. В частности, есть возможность возврата заброшенных земель. И в-четвертых, мы считаем, что сейчас очень удобное время для проведения таких институциональных реформ, которые ранее были невозможны по объективным или субъективным причинам”, - сказал премьер-министр, добавив, что в этой связи в оперативной группе по экономическим вопросам обсуждены разные варианты.
По словам главы правительства, в ближайшее время необходимо стимулировать формирование сельскохозяйственных коллективов и кооперативов в Республике Армения. “Мы видим возможности для продвижения этого направления. И мы считаем, что это откроет новые возможности для всех тех, кто не имел успеха в сельском хозяйстве на индивидуальном уровне, и сейчас в связи с плохой, негативной кредитной историей будет ограничен в доступе к другим программам. Это направление, конечно, очень важно, но от правительства и государственных органов требуется особая ответственность в установление четких стандартов управления этими кооперативами. В частности, существует такая идея, чтобы руководителями кооперативов стали лицензированные, прошедшие спецкурсы люди, которые с некоторой периодичностью должны снова проходить курсы, возможно, переподтверждать лицензию и так далее”, - подчеркнул премьер-министр Пашинян, добавив, что эти идеи пока еще находятся на стадии обсуждения.
Затем были представлены работы по вакцинации сельскохозяйственных животных, диагностике заболеваний и созданию ветеринарных центров, которые проводятся правительством в сотрудничестве с Центром развития агробизнеса и села.
Ответственные лица доложили, что своевременно и надлежащим образом осуществлены работы по водоснабжению для орошения, представив подробности о количестве накопленной в водохранилищах воды и шагах по эффективному использованию водных ресурсов. Были отмечено, что в основных каналах уже проведены работы по очистке 2500 километров, что на 1000 километров больше, чем в предыдущем году. Было доложено, что в результате сотрудничества с донорами в текущем году кооперативам 39 общин будет предоставлена сельскохозяйственная техника на 630 млн драмов.
В ходе совещания были также затронуты вопросы, связанные с поливом пастбищ, развитием кооперативов в селах, должной организацией закупок винограда и оказанием помощи перерабатывающим компаниям.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность последовательной и слаженной работы ведомств во всех вышеупомянутых направлениях, подчеркнув необходимость предоставления гражданам надлежащей информации о возможностях реализуемых программ, в том числе о развитии кооперативов, возможностях приобретения сельскохозяйственной техники по льготным условиям. Никол Пашинян отметил, что мероприятия должны быть организованы таким образом, чтобы в результате для фермеров были обеспечены необходимые для начала весенних сельскохозяйственных работ условия.