Աշխարհում հիմա այն իրավիճակը չէ, որ Օլիմպիական խաղերը կայանան. Ճապոնիայի վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի կարծիքով, կորոնավիրուսի հետ կապված ներկայից իրավիճակը թույլ չի տալիս խաղերն անցկացնել ի սկզբանե որոշված պլանների համաձայն:
«Իմ կարծիքով, աշխարհում հիմա այն իրավիճակը չէ, որ Օլիմպիական խաղերը կայանան»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, հայտարարել է Աբեն՝ նաև հույս հայտնելով, որ ՄՕԿ-ի հետ ընդհանուր հայտարարի կգան:
Առավել վաղ ճապոնական կողմը հայտնել էր, որ հնարավոր է համարում խաղերի հետաձգում, եթե դրանք չանցկացվեն ինչպես ընդունված ձևն է պահանջում:
32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը կհյուրընկալի Տոկիոն: Դրանք կմեկնարկեն հուլիսի 24-ին և կեզրափակվեն օգոստոսի 9-ին: Աշխարհի 206 երկրներից մոտ 11 հազար մարզիկներ կմրցեն 33 մարզաձևերում: Հեռավոր 1964 թվականից հետո Տոկիոն երկրորդ անգամ է հյուրընկալելու Օլիմպիական խաղերը:

В мире сейчас не та ситуация, чтобы состоялись Олимпийские игры: премьер-министр Японии
По мнению премьер-министра Японии Синдзо Абэ, ситуация с коронавирусом не позволяет проведения Олимпиады в соответствии с изначально определенными планами.
“На мой взгляд, в мире сейчас не та ситуация, чтобы Олимпийские игры состоялись”, - заявил Абэ, выразив надежду, что они вместе с МОК придут к общему решению.
Ранее японская сторона уже заявляла, что перенос Олимпийских игр она считает возможным, если они не могут быть проведены, как того требует принятая форма.
XXXII летние Олимпийские игры пройдут в Токио. Они начнутся 24 июля и завершатся 9 августа. Около 11 тысяч спортсменов из 206 стран поборются в 33 видах спорта. Токио примет Олимпийские игры уже во второй раз после 1964 года.