Արմեն Սարգսյանը Նուբար Աֆեյանի հետ զրույց է ունեցել կորոնավիրուսի պատվաստանյութի փորձարկման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ամերիկահայ հայտնի գործարար և բարերար, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ամերիկյան Moderna Therapeutics կենսատեխնոլոգիական ընկերությունը, որի համահիմնադիրն ու նախագահը Նուբար Աֆեյանն է, ստեղծել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ, որը մարտի 17-ից կլինիկական փորձարկումներ է անցնում Միացյալ Նահանգների Վաշինգտոն նահանգի Սիեթլ քաղաքում գտնվող Kaiser Permanente առողջապահության հետազոտական ինստիտուտում:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Նուբար Աֆեյանն անդրադարձել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ստեղծման և փորձարկման աշխատանքներին։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են աշխարհում, այդ թվում՝ Հայաստանում նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, ինչպես նաև՝ վարակի կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումներին և դրանց արդյունավետությանը:
Նախագահ Սարգսյանը, խոսելով Հայաստանում կորոնավիրուսի վարակի տարածման կանխարգելման և հաղթահարման քայլերի մասին, կարևոր է համարել նաև ջանքերի համատեղումը և համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ:

YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian had a phone conversation with Armenian-American entrepreneur, philanthropist and venture capitalist Noubar Afeyan, the co-founder and chairman of the US bio-tech company Moderna Therapeutics, which has started clinical trials of a novel coronavirus vaccine in Seattle, Washington.
Afeyan, the co-founder of the Aurora Humanitarian Initiative, presented to the Armenian president the trial process and the creation of the vaccine, Sarkissian’s office said in a readout.
The president and Afeyan also talked about the situation in the world and in Armenia which has been caused by the novel coronavirus outbreak, the preventive actions and countermeasures.
“President Sarkissian, speaking about the preventive and overcoming steps in Armenia against the coronavirus spread, also attached importance to combining efforts and cooperation with international partners,” said the readout.