Կանանց խիզախության միջազգային մրցանակի կարժանանա Հայաստանից լրագրող Լյուսի Քոչարյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում պետքարտուղարության կողմից անցկացվող Կանանց խիզախության միջազգային մրցանակի է արժանանալու Հայաստանը ներկայացնող լրագրող Լյուսի Քոչարյանը: Նրանից բացի խիզախության մրցանակի են արժանանալու նաև 11 կանայք աշխարհի տարբեր երկրներից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս  մասին տեղեկացնում է ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական  կայքը: Մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունն ընդունելու է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն: Ելույթով հանդես կգա ԱՄՆ առաջին տիկին Մելանիա Թրամփը. նա անդրադարձ կկատարի 12 խիզախ կանանց գործունեությանը: Միջոցառմանը ներկա է լինելու  ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» և «City of smile/Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանը:
Լյուսի Քոչարյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում նշել է, որ իր նախաձեռնությունը հասավ միջազգային հարթակ:
«Կարելի է ասել՝ #voice_of_violence -ը հասավ միջազգային հարթակ։ Ինչպես ես ասում էի՝ ինձ հնարավոր չի վախեցնել, շանտաժի ենթարկել, սպառնալ, լռեցնել։ Մեծ հանդիսություն է լինելու, մրցանակներ ենք ստանալու ԱՄՆ առաջին տիկնոջ՝ տիկին Թրամփի կողմից»,- նշել է Լյուսի Քոչարյանը:
Լյուսի Քոչարյանը սոցիալական ցանցում հանդես էր գալիս #voice_of_violence  նախաձեռնությամբ՝ ներկայացնելով սեռական բռնության ենթարկված կանանց ու աղջիկների պատմությունները:
Կանանց խիզախության միջազգային մրցանակի ամենամյա մրցանակաբաշխությանը այս տարվա ամենախիզախներից են՝  Ամայա Քոփինսը (Amaya Coppens) Նիկարագուայից, Ջալիլա Հեյդերը (Jalila Haider) Պակիստանից, Քլեյր Աուեդրաոգոն (Claire Ouedraogo) Բուրկինա Ֆասոյից, Զարիֆա Ղաֆարին (Zarifa Ghafari) Աֆղանստանից, Սուսաննա Լյուն (Susanna Liew) Մալազիայից, Շահլա Հումբատովան (Shahla Humbatova) Ադրբեջանից, Ռիտա Նյամպինգան (Rita Nyampinga) Զիմբաբվեից, Խիմենա Գալարզան (Ximena Galarza) Բոլիվիայից,  Յասմին Ալ Քադհին  (Yasmin al Qadhi) Եմենից, Ամինա Խոլանին (Amina Khoulani) Սիրիայից,  Սայրագուլ Սաութբեյը Չինաստանից (Sayragul Sauytbay):
Տարիներ շարունակ աշխարհի տարբեր երկրներից պարգևատրվում ու խրախուսվում են կանայք, որոնք ցուցաբերել են բացառիկ քաջություն և խիզախություն՝ խաղաղության , արդարության հասնելու համար, մարդու իրավունքների պաշտպանության, գենդերային հավասարության գործում:

Международная премия за женскую отвагу будет присуждена журналистке из Армении Люси Кочарян
Международная премия за женскую отвагу, присуждаемая Госдепартаментом США, будет вручена армянской журналистке Люси Кочарян. Как передает Арменпресс, об этом сообщает официальный сайт Госдепартамента США. Торжественную церемонию награждения примет госсекретарь США Майк Помпео. С речью выступит первая леди США Мелания Трамп. Она коснется деятельности 12 смелых женщин. На мероприятии будет присутствовать супруга премьер-министра Армении, председатель Совета попечителей благотворительных Фондов “Мой шаг” и “City of smile / Город улыбок” Анна Акопян.
Люси Кочарян на своей странице в социальной сети Facebook отметила, что ее инициатива вышла на международную платформу.
“Можно сказать, что # voice_of_violence достиг международной платформы. Я говорила, меня невозможно запугать, шантажировать, угрожать, заставить замолчать. Будет большое торжество, мы получим премии от первой леди США - госпожи Трамп”, - отметила Люси Кочарян.
Люси Кочарян выступила в социальной сети с инициативой #voice_of_violence, представив истории женщин и девушек, подвергшихся сексуальному насилию.
На вручение Международной премии за женскую отвагу в этом году представлены Амая Копинс (Amaya Coppens) из Никарагуа, Джалила Хейдер (Jalila Haider) из Пакистана, Клэр Ауедраогон (Claire Ouedraogo) из Буркина-Фасо, Зарифа Гафари (Zarifa Ghafari) из Афганистана, Сусанна Лью (Susanna Liew) из Малайзии, Шахла Хумбатова (Shahla Humbatova) из Азербайджана, Рита Нямпинга (Rita Nyampinga) из Зимбабве, Химена Галарза (Ximena galarza) из Боливии, Ясмин Аль Кадхи (Yasmin Al Qadhi) из Йемена, Амина Холани (Amina Khoulani) из Сирии, Сайрагул Саутбей Из Китая (Sayragul Sauytbay).
Уже на протяжении многих лет награждаются и поощряются женщины из разных стран мира, проявившие исключительное мужество и смелость в деле достижения мира, справедливости, защиты прав человека и гендерного равенства.